Cerkiew grekokatolicka Świętych Apostołów Piotra i Pawła (dawny kościół jezuitów; Костьол св. Петра і Павла монастиря ієзуітів) Lwów (львів) (Львівська область)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Obecne organy w kościele Jezuitów zostały zbudowane w II połowie XVIII wieku. Zostały przebudowane w 1887 r. przez Żebrowskich. W latach 1927–1928 lwowska firma Rudolfa Haasego odnowiła organy. Dobór głosów był nieprzypadkowy, ponieważ kościół jezuitów służył jako świątynia garnizonowa; dlatego budując organy, chciano jak najbardziej upodobnić je do wojskowej orkiestry. W manuale I przeważały głosy imitująceinstrumenty dęte. Nietypowym elementem była obecność głosu 32' (Kontrabass) oraz charakterystycznego dla wojskowego brzmienia i rzadkiego rejestru Gvardiöl (Gwardian) – 16-stopowego pryncypału.

W 1945 r. kościół jezuitów został zdesakralizowany. Ulokowano w nim magazyn książek dawnego Ossolineum. W tym czasie dokonano niestety daleko posuniętej dewastacji instrumentu, przez co pozostała z niego jedynie szafa organowa, destrukt szafy ekspresyjnej i kontuaru, kilka drewnianych i metalowych piszaczałek oraz pozostałości mechanizmów. Pomimo tego, że kościół nie miał zostać przekazany żadnej wspólnocie religijnej, w 2011 roku ulokowano w nim grekokatolicką świątynię garnizonową. Nowi włodarze przystąpili natychmiast do renowacji zniszczonej budowli. W ich planach jest także remont (a raczej rekonstrukcja) instrumentu, który uchodził za najwspanialszy we Lwowie i na terenie całej Galicji. 


Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
24
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16’1. Geigenprincipal 8’1. Kontrabass 32’
2. Principal 8’2. Portunal 8’2. Gvardiöl 16’
3. Salitional 8’3. Gamba 8’3. Subbass 16’
4. Gemshorn 8’4. Celeste 8’4. Principal 16’
5. Trompet 8’5. Flöte major 8’5. Violoncello 8’
6. Röhrflöte 4’6. Clarinetto 8’6. Octavbass 8’
7. Travers 4’7. Travers 4’7. Tromba 8’
8. Octava 4’
9. Piccolo 2’
10. Mixture 3f
Pomoce
Żaluzja manuału II
I/P
II/I
Forte

Źródło

Maciej Babnis, Kultura organowa Galicji, Słupsk 2012
Autopsja

Autor
Bartłomiej Bednarz


Ostatnia modyfikacja: 2024-05-09 17:27:07

Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia NMP (Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії) – organy w prezbiterium (Lwów (Львів)) - 6 głosów
Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia NMP (Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії) (Lwów (Львів)) - 23 głosów
Cerkiew św. Andrzeja (dawny kościół bernardynów; Костьол св. Андрія монастиря бернардинів) (Lwów (львів)) - 33 głosów