Propozycje śpiewów na cały tydzień

KrzysztofS.
KrzysztofS. 2021-06-30 10:04:57 Edytowany
Świetny pomysł z propozycjami śpiewów na 7 dni do przodu, zamiast od niedzieli do niedzieli!!Pozdrowienia

gregorijus
gregorijus 2021-06-06 04:18:09
Witam. Czy możliwe jest stworzyć jakieś archiwum propozycji? Np. Boże Ciało w Litwie mamy przeniesione na niedzielę, a propozycji tutaj już nie ma…

kemmic
kemmic 2021-05-31 17:27:37
Jakie znane pieśni można wykorzystać na nabożeństwo czerwcowe?

jcuryllo
jcuryllo 2021-05-17 07:47:06
Patrizia_von_B: Przypominam jeszcze raz, że nie mamy wpływu na Liturgię słowa, która się pokazuje na stronie. Zajmuje się tym portal niedziela.pl Tam proszę kierować uwagi w tym zakresie :)

Patrizia_von_B
Patrizia_von_B 2021-04-08 10:30:00
Brak propozycji śpiewów na czwartek. Błędne wersje psalmów na piątek i sobotę. Tak szanowany portal na bieżąco nie uwzględnia małych zmian w tekstach liturgii. I to nie pierwszy raz. Szkoda :((
Pozdrawiam, Pati

kemmic
kemmic Edytowany
Czy jeżeli w propozycjach z 27.03 jest zakładka "Niedziela Palmowa", to to oznacza, że są to śpiewy na wigilię tej niedzieli, czy na samą niedzielę (propozycji na 28.03 jeszcze nie ma)?

jcuryllo
jcuryllo Edytowany
miroslawlania: Tak, problem jest już naprawiony. Dotyczył tylko jednego dnia.

miroslawlania
miroslawlania Edytowany
Mam nadzieję, że to tylko jakiś błąd, że nie ma propozycji śpiewów na najbliższą niedzielę...
Propozycje "od niedzieli - do niedzieli" miały sens..., takie trzymanie w niepewności do ostatniej chwili może zniechęcić muzyków kościelnych do wykorzystania tej pomocy...

novic17
novic17 Edytowany
Przy wczytywaniu propozycji na najbliższą niedziele wyskakuje błąd.
Czy jest w planach może aplikacja na IOS?

salicet91
salicet91 Edytowany
Zgodzę się z przedmówcami - często tekst wersetu psalmu responsoryjnego nie odpowiada rzeczywistemu stanowi.

Patrizia_von_B
Patrizia_von_B Edytowany
Aktualne teksty psalmów i aklamacji - zawsze ma portal brewiarz.pl. Zachęcam do aktualizowania, dużo jest w MS nieścisłości.

jcuryllo
jcuryllo Edytowany
bykos - liturgię słowa udostępnia nam serwis niedziela.pl i nie mamy na nią żadnego wpływu.

bykos
bykos Edytowany
Witam
Proszę zaktualizować czytania i psalmy wg lekcjonarza ( wydanie II wzorcowe) z 2015.
Pozdrawiam

jcuryllo
jcuryllo Edytowany
Nuta25 - generowanie formatu pdf zostało poprawione.

Nuta25
Nuta25 Edytowany
Kiedyś propozycje można było pobrać z formie pdf. Dawno z tego nie korzystałam, ale teraz pomyślałam, że skoro proponujecie utworzy to warto by było znów zacząć zapisywać propozycje. Dlaczego gdy się klinie na ikonkę, aby pobrać plik pdf nie jest to możliwe?

BenedyktXVI
BenedyktXVI Edytowany
INSTRUKCJA O MUZYCE W ŚWIĘTEJ LITURGII
MUSICAM SACRAM
ŚWIĘTA KONGREGACJA OBRZĘDÓW - 5 III 1967
32. Istniejący w niektórych krajach prawny zwyczaj, potwierdzony
niejednokrotnie indultami, zastępowania śpiewów z Graduału - na wejście,
ofiarowanie i komunię - innymi pieśniami, może być utrzymany według uznania
kompetentnej władzy terytorialnej, byleby tylko tego rodzaju pieśni treścią
odpowiadały częściom Mszy, świętu i okresowi liturgicznemu. Władza
terytorialna powinna zatwierdzić teksty tych śpiewów.

pieśni o Bożym umęczeniu, pasyjne zaliczają się do okresu Wielkiego Postu więc zgodnie z instrukcją można grać od środy popielcowej do Triduum.

kamilg20
kamilg20 2018-03-04 18:25:31
Jeśli Pan stary organista twierdzi, że dobieranie pieśni pod antyfony i czytania jest nieprawidłową praktyką, to radzę posypać głowę popiołem i zrewidować swoje kompetencje ;) Poza tym sporo nieprawd lub "pół-prawd" Pan napisał. Sztywna klasyfikacja pieśni, którą Pan proponuje jest błędna, np. Boże w dobroci to również pieśń pokutna, podobnie bądź mi litościw. Pisze Pan, że zaczyna grać m.in. od Ach mój Jezu. No i Pańska "gradacja" się posypała, bo to pieśń stricte pasyjna (tonacja w dur najpewniej Pana zmyliła :D). Pieśni pasyjne i owszem grajmy, ale na rozesłanie, w trakcie drogi krzyżowej i gorzkich żali. I jest Pan w błędzie twierdząc, że jest teraz taka niedobra moda czy udziwnianie. To jest w końcu efekt coraz to lepszego kształcenia organistów. Zdaję sobie sprawę, że dawniej uczono i śpiewano w lwiej części pieśni pasyjne. I dlatego teraz ludzie oczekują tego, co oczekują. I wtedy właśnie był bałagan, który teraz zaczyna być korygowany, w czym z kolei Pan widzi bałagan :) I na koniec - oczywiście szanujmy się i miłujmy. Każdy może mieć nieco inne zdanie, jednak w przypadku faktów własne zdanie jest trochę jak zaklinanie rzeczywistości.
Proszę nie kierować się moim nickiem. Wcale nie mam ani 20 lat, ani nie urodziłem się w 1920 :D

BenedyktXVI
BenedyktXVI 2017-11-02 22:10:40
Malstrom 2017-04-14 11:11:50
"Moją skromną sugestią byłoby, że w przypadku świąt trwających dwa dni, jak na przykład Wielkanoc,"
Świadomość pana na temat Świąt Paschalnych w Kościele łacińskim jest doprawdy niewiarygodna...

100. Obchód Paschy trwa przez czas paschalny (wielkanocny). Albowiem pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej - jako "wielką niedzielę".
List okólny
o przygotowaniu i obchodzeniu
Świąt Paschalnych
Kongregacja Kultu Bożego
16 stycznia 1988 r.

Patrizia_von_B
Patrizia_von_B 2017-07-22 10:08:35
Witam Jestem bardziej starą organistką i popieram zdanie "sołtys90". Własnie wstrzymywanie się w okresie pokutnym (do IV niedzieli WP) od pieśni pasyjnych, stanowi jakby stopniową gradację śpiewów. Szczyt następuje w tzw. niedzieli Czarnej (V) i wtedy już, aż do Triduum można śpiewać o męce Pańskiej.
Oczywiście na zakończenie każdych Gorzkich Żali - można i powinno się śpiewać pieśń pasyjną. Jeśli chodzi o generalną metodę doboru pieśni - często opieram się na : czytaniach, antyfonach i ewangelii. Co w tym złego ? Ale, co kraj to obyczaj...

Malstrom
Malstrom 2017-04-14 11:11:50
Moją skromną sugestią byłoby, że w przypadku świąt trwających dwa dni, jak na przykład Wielkanoc, propozycje mogłyby być do końca tego święta włącznie, czyli w tym wypadku do poniedziałku. Bo w obecnej sytuacji, gdy propozycja na Poniedziałek Wielkanocny ukaże się dopiero w niedzielę, przypuszczam, że większość organistów, mających w poszanowaniu Święte Triduum i tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa, starannie przygotuje sobie śpiewy na ten dzień znacznie prędzej. Wówczas sens ukazywania się propozycji dopiero w niedzielę jest znikomy. Sytuacja zmieniłaby się, gdyby propozycje na ten dzień ukazałyby się równocześnie z propozycjami na Niedzielę Wielkanocy.

stary organista
stary organista 2017-04-09 19:09:58
Szanowny Panie "soltys90" !
Z tej '90-tki" domyślam się, że jest Pan młodym organistą.
Już jakiś czas w Kościele panuje "moda" na wszystko, tylko nie na to co trzeba. Post to post !
W najnowszym śpiewniku Siedleckiego, są zamieszczone na Wielki Post pieśni, które nie powinny były tam być. np. "Boże w dobroci" - to pieśń przygodna, ""Bądź mi litościw" to pieśń żałobna, "Do Ciebie Panie" - to pieśń pokutna, przygodna, w ciągu roku liturgicznego, pieśni ks. Gelineau, itp. Generalnie najnowszy układ Śpiewnika Siedleckiego nie podoba mi się, W sumie na tzw. "przedpoście" według najnowszego Siedleckiego jest 25 pieśni, a na właściwy Wielki Post jest zamieszczonych 36 pieśni. Lecz nie o to chodzi.
Jak napisałem w poprzednim poście ) generalnie układ pieśni, które zrobiono w najnowszym (poprzednim wydaniu również) Śpiewniku Siedleckiego nie zadowala mnie, jak zresztą i innych, starszych organistów. Chcąc śpiewać pieśni z najnowszych wydań Śpiewnika, trzeba każą pieśń szukać w śpiewniku, W starszych wersjach było wszystko "pod ręką" i układ był bardziej przejrzysty. Niestety, ktoś postanowił wszystko skomplikować (( Lubię mieć nuty danej pieśni przed sobą, mimo, iż znam daną pieśń "na pamięć", lecz wystarczy odrobinę się zdekoncentrować i "kłopot" gotowy. (
Pan się kieruje antyfonami i czytaniami, a to nie jest właściwa forma doboru pieśni na Wielki Post lub na inny okres liturgiczny. Po to Kościół dał nam 40 dni na Wielki Post, byśmy umieli wykorzystać ten czas, od pochylenia głowy i posypanie jej popiołem w Popielec aż do Wielkiego Piątku włącznie. Ja na początek postu śpiewam np. pieśni "Ach mój Jezu" "Krzyżu święty", "W krzyżu cierpienie", "Jużem dość pracował" i tp. pieśni. Z każdym tygodniem Wielkiego Postu "zwiększam" gradację śpiewów o męce i śmierci Jezusa. Pieśni jest tak dużo, że jak sam Pan napisał "nie ma problemu z powtarzaniem się pieśni". Trzeba tylko umiejętnie przeczytać teksty poszczególnych pieśni i je zastosować.
Jestem przeciwny śpiewom, które są w użyciu w tzw. "okresie zwykłym". Ja u siebie śpiewam pieśni pasyjne od początku I niedzieli Wielkiego Postu! Ludzie chcą i potrzebują zmiany w śpiewie, wszyscy wtedy wiedzą, że zmienił się okres liturgiczny w Kościele.
Być może dla Pana myślę liturgicznie jako starzec, lecz przykro mi, nie zmienię zdania. Dzisiaj mamy tendencję do spłycania wszystkiego i traktowania wszelkich śpiewów mało poważnie. Ja nigdy w życiu nie kierowałem się tym co "inni mówili" poza profesorami od liturgii, a miałem wspaniałych liturgistów jako nauczycieli. W moich czasach młodości liturgia była po łacinie, chociaż pieśni śpiewało się po polsku. Dzisiaj śpiewa się 1 - 2 zwrotki pieśni a przed laty śpiewało się ich w czasie mszy św. wiele. To były zupełnie inne czasy i ten kto tego nie pamięta, to nie zdaje sobie sprawy, że ludzie potrafili zaśpiewać z pamięci !! np. 40 zwrotek ! Niestety ci ludzie poumierali i ta historia już się skończyła ( Dzisiaj jest od tego ekran, który wyświetla daną pieśń. Nadal jestem wierny tradycji Kościoła w sprawie doboru pieśni na każdy okres liturgiczny. W wieku XVII do początku wieku XX w Kościele śpiewało się od początku postu pieśni włącznie z "Wisi na krzyżu" od I niedzieli ! Ludzie w tych czasach byli bardziej pobożni niż obecnie ! Dzisiaj wiemy, ze Jezus umarł na krzyżu, lecz podchodzimy to tego bardzo delikatnie i jakby z niedowierzaniem. Dopiero gdy zbliża się V niedziela łapiemy się na tym, że to przecież czas oskarżenia i śmierci Jezusa, więc chcemy "nadrobić" zaległości. Jeżeli ma Pan dostęp do starych śpiewników proszę tam zajrzeć, zdziwi się Pan jak traktowano wtedy Wielki Post !
Proponuję Panu zrobienie sobie własnego, parafialnego śpiewnika. W każdej parafii śpiewa się pieśni znane wszędzie i pieśni tzw. lokalne, śpiewane w Pana kościele. Proszę zrobić sobie kilkadziesiąt kartek na każdy tydzień roku liturgicznego, odpusty, inne święta, zapisać to, co Pan śpiewa z ludźmi i powoli dodawać nowe pieśni. Za kilka lat zobaczy Pan, jak wiele dopisał Pan nowych pieśni do własnego śpiewnika parafialnego ) Polecam ) Ja tez mam coś takiego. Poza tym taka "karteczka" na konkretny tydzień roku daje Panu "podpowiedź" co zaśpiewać w daną niedzielę. Naturalnie bywa i tak, że trzeba coś zmienić, gdyż wystąpiły inne okoliczności, które podpowiadają pewne zmiany w repertuarze.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu sukcesów w śpiewie i grze organowej!

soltys90
soltys90 2017-04-07 21:53:08
Szanowny Panie Stary Organisto :). W najnowszym Siedleckim znajdziemy ponad dwudziestu pieśni pokutnych, więc nie ma problemu z powtarzaniem się pieśni. Pieśni powinno się dobierać oczywiście zgodnie z obowiązującym okresem liturgicznym ale przede wszystkim zgodnie z treścią antyfon oraz czytań. Myślę, że w czasie mszy do V niedzieli nie powinno się śpiewać pieśni pasyjnych, chyba że jako pieśń na zakończenie. Pieśni pasyjnych można stosować w czasie drogi krzyżowej oraz gorzkich żali.

Tolik
Tolik 2017-03-30 23:44:55
Dla mnie wygodniej jest, kiedy propozycje sa od niedzieli do niedzieli.
Bo na niedziele spiew trzeba przygotowac wczesniej/
Dziekuje! Posdrawiam!

stary organista
stary organista 2017-03-29 14:10:53
Szanowny Młody Organisto )
Nikt nie zaczyna śpiewów na Wielki Post od śpiewu "Wisi na krzyżu". Wielki Post to 40 dni na rozważanie Męki Pańskiej i nic tutaj nie maja do rzeczy czytania. W okresie Bożego Narodzenia, są czytania o działalności Jezusa, a śpiewamy kolędy. Naturalnie, można dobrać odpowiednia pieśń do czytań - tego nie neguję, lecz np. w Śpiewniku Siedleckiego, jest ok 40 pieśni na okres Wielkiego Postu. Odpowiednio dobierając teksty "zdążamy" do Wielkiego Tygodnia. Od IV Tygodnia właściwe są już wszystkie pieśni wielkopostne. Wierni powinni przyzwyczajać się do śpiewów "innych" w ciągu roku. Śpiewów wielkopostnych jest tak dużo, śpiewników również, że każdy znajdzie sobie odpowiednie pieśni na cały okres Wielkiego Postu i jeszcze wiele zostanie niewykorzystanych. Ja gram w kościele już od 64 lat ) i stale się uczę czegoś nowego, skleroza mi nie grozi. Jeżeli są pieśni na konkretny rok liturgiczny to należy takie pieśni wykorzystać "do maksimum", gdyż za chwilę przychodzi następny okres w Kościele i "przychodzą" inne pieśni. Granie stale jednych i tych samych zestawów pieśni uważam za zupełne nieporozumienie. Granie pieśni wielkopostnych, wielkanocnych, adwentowych, czy kolęd przez tydzień lub 10 dni mija się z celem. Nie po to Kościół ustanowił zasady roku kościelnego by powtarzać się co chwilę z tymi samymi pieśniami. Jest to nudne i wierni wielokrotnie zżymają się na grę organisty, który gra "w kółko" jedno i to samo. Znam parafie, gdzie wierni "zakładają się" co w niedzielę zagra organista (( Proszę przy okazji zajrzeć do Brewiarza proboszcza czy wikariusza. Zdziwi się Pan, jakie są hymny, responsoria czy liturgia czytań. W Brewiarzu od początku Wielkiego Postu jest mowa o męce i śmierci Chrystusa. Polska ma znakomite zbiory śpiewów od Bogurodzicy zaczynając. Czy Pan śpiewa czasami, w święta maryjne Bogurodzicę ? Ja czasami śpiewam obie wersje ) a capella.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu sukcesów przy organach !

organista1991
organista1991 2017-03-28 10:43:32
Drogi Stary organisto ;) Pieśni jak napisałeś ,, przeznaczone na ten okres,, to pieśni pokutne, ewentualnie od V niedzieli Wielkiego Postu można używać pieśni pasyjne. Pieśni pasyjne, od początku wielkiego postu, należy używać podczas nabożeństw ku czci Męki Pańskiej. Tak więc śpiewy winne nawiązywać do okresu liturgicznego, konkretnego święta lub wspomnienia na dany dzień, rodzaju czynności liturgicznej oraz tematyki czytań. Gdzie w czytaniach które słyszeliśmy do tej pory Jezus umarł na Krzyżu? Cały czas czytamy o publicznej działalności Jezusa, czyż więc nie uważasz, że czytając o żywym Jezusie, a uśmiercając Go w pieśniach jest paradoksem?? Jezus rozmawia z ludem a w pieśni ,,wisi na Krzyżu,, jak to brzmi? Podobną sytuację mamy z okresem Bożego Narodzenia, który jest przedłużany do 2 lutego.
Z wyrazami szacunku
Młody organista ;)

stary organista
stary organista 2017-03-26 19:00:23
Szanowni Państwo !
Zaglądam na portal, ale coś mnie tknęło i zajrzałem po raz pierwszy na "Propozycje śpiewów na cały tydzień".
Chyba coś się pomyliło tym, którzy ułożyli śpiewy na IV tydzień Wielkiego Postu. GDZIE SĄ PIEŚNI PASYJNE ??? Na zakończenie mszy św. to jest wielkie nieporozumienie ! Ludzie wychodzą z kościoła i taki śpiew ich nie interesuje !! Ja u siebie śpiewam przez cały Wielki Post TYLKO pieśni przeznaczone na ten okres roku liturgicznego. Pieśni "przygodne" czy "pogrzebowe" to jest nieporozumienie. Śpiewy w kościele powinny być dostosowane do roku liturgicznego. Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc okres zwykły, na każdy z tych okresów są pieśni w śpiewniku chociażby ks. Siedleckiego, który urósł do bardzo dużych rozmiarów. Dlaczego nie podajecie Państwo odpowiednich śpiewów ? Nie rozumiem tego ?? Przy okazji, gdzie śpiewa się chorał gregoriański, poza ewentualnie Dominikańskimi kościołami ?? W kościołach parafialnych już tego śpiewu nie ma od czasów II Soboru Watykańskiego. Z polskimi śpiewami były wzloty i upadki, obecnie jakoś wszystko się unormowało. Nie popieram takiego układu śpiewów w Wielkim Poście !

damianserwida97
damianserwida97 2017-03-02 19:05:32
Szczęść Boże!
Osobiście uważam, że nie trzeba ograniczać się do śpiewu pieśni pasyjnych tylko na zakończenie Mszy Świętej. Bardziej odpowiednim miejscem na to przedsięwzięcie, jest zdecydowanie Offertorium - zważywszy na ofiarniczy charakter Przenajświętszej Ofiary, pieśni te w idealny sposób oddają to, co chwilę później zostanie uobecnione na ołtarzu.

kamilz20
kamilz20 2017-02-17 00:06:55
Witam - Wie ktoś może czy w Krakowie jest Studium organistowskie ??

jcuryllo
jcuryllo 2016-12-10 21:06:55 Edytowany
Nie otrzymujemy żadnych numerów kart, IBAN czy SWIFT - są one wykorzystywane tylko i wyłącznie przez firmę PayPal (chyba największą firmę na świecie oferującą możliwość zapłaty poprzez Internet) i tylko w zakresie, który jest konieczny do przeprowadzenia tej transakcji, tak więc nie muszą się Państwo martwić o bezpieczeństwo podawanych informacji. Można też utworzyć konto na PayPal, wpłacić pieniądze za pomocą przelewu i wtedy można dowolnie nimi zarządzać.
Niestety obecnie nie jesteśmy w stanie wprowadzić innych możliwości dotacji. Numer konta mogę podać w prywatnej korespondencji, proszę o kontakt na: admin@musicamsacram.pl

boismortier
boismortier 2016-11-08 01:27:14 Edytowany
Przyłączam się do kolegi poniżej. IBAN i SWIFT wystarczą.

Jack Rush
Jack Rush 2016-11-05 09:04:11
Witam (szczególnie właściciela strony)!!! Bardzo chętnie i często korzystam z Musicam Sacram. Oczywiście rozumiem prośbę o finansowe wsparcie i próbowałem to zrobić ale... na Boga, ludzie po co wam te wszystkie moje dane z numerem karty włącznie . może jeszcze kod PIN podać? Naprawdę, bardzo chętnie wyślę wam pieniądze, podajcie mi tylko numer swojego konta. Pozdrawiam J.R. organista z Elbląga

krol_fali
krol_fali 2016-07-02 22:53:09
Odpuść mi pan zniewagi, bo mi <'V'-warunek> wisi. Emocje mną zawładnęły i złość prowadziła.

12345
12345 2016-07-02 08:01:35
Masz rację z twojej pustej głowy i Salomon nie naleje : ) A więc OCZYŚĆ swój umysł i nie lamentuj tyle, teraz i w Poście.
Przystąp do Sakramentów Świętych o których piszesz i ten ojciec kłamstwa od ciebie odejdzie.

krol_fali
krol_fali 2016-07-02 01:53:15
Niczego się psych... na szczęście od ciebie nie nauczyłem(bo przecież "z pustego Salomon nie naleje") a głup... się przez inter. ciężko zarazić, więc jestem ocalony:)Napisałem po co Lewkowicz dał taką adnotację do pieśni, a ja jestem dalej przy swoim, że W.Poście dominują pieśni lamentacyjne, pokutne i chrzcielne, bo okres przed Świętami Paschalnymi jest OCZYSZCZENIEM przed wyznaniem wiary w Zmartwych. BOGA Odkupiciela Świata poprzez trwanie w Sakramentach Świętych.

krol_fali
krol_fali 2016-06-30 21:45:36
12345- No i ogarnij swoim fałszywym ograniczonym zrozumkiem, iż ja nie twierdzę, że "Boże w dobroci" to pieśń okr. W.Postu albo Zwykłego ja Ci tylko chce w bić do łba, że jej miejsce jest przedewszystkim w czasie Wielkiego Postu ze względu na jej pokutny charakter tak samo jak np pieśń "Posypmy głowy popiołem". I nie kłam więcej, bo to podłe i nikczemne.

krol_fali
krol_fali 2016-06-30 19:44:32
Dalej w śpiewniku czytamy: "pieśni Krzyżu Św., Ludu mój..., W krzyżu cierpienie, Wisi na krzyżu, itd. można używać zamiast antyfon w okresie Pasyjnym". Ty nikczemniku! Oparłeś się na kłamliwej tezie którą argumentowałeś całą dyskusję ze mną! Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw! Żegnam cię Ojcze Kłamstwa!

krol_fali
krol_fali 2016-06-30 19:39:04
12345- okazałeś się kłamcą bo ze śpiewnika W.Lewkowicza napisałeś tylko połowę wstępu na W.Post. Ty oszuście! To wcale nie był koniec cytatu tylko połowa! Bo w drugiej połowie jest mowa o pieśniach na część pasyjną W.Postu! No i co kłamczuchu?! "Ach mój Jezu" "Jezu Chryste" "Ogrodzie..."i "Rozmyślajmy..." można grać od początku bo mówią nie tylko o Bożym Umeczeniu ale też o naturze grzesznej człowieka dlatego autor napisał ten komentarz! Jak masz odwagę to odp...

krol_fali
krol_fali 2016-06-30 19:23:22
Kamil0- a czemu nie 6? śpiewnik masz ocenzurowany:-)

Kamilg0
Kamilg0 2016-06-29 12:55:34
krol_fali - Oczywiście wiem, że "Boże w Dobroci" ma więcej niż 1 zwrotkę. Znam ich 5 :)

AgaK0
AgaK0 2016-06-28 14:28:52
Ja myślę, że Kamilg0 ma rację i proszę się nie kłócić. A no właśnie.

krol_fali
krol_fali 2016-06-27 19:38:10
Kamil0- Może cię to zdziwi ale "Boże w dobroci" ma więcej zwrotek niż jedną. Mają one wybitnie charakter ESPIACYJNY(uprzedzając twoje następne pytanie wyjaśniam, że: jest takie słowo w języku polskim).
TrzymSię.

krol_fali
krol_fali 2016-06-27 19:25:52
Na 372 Zebraniu Plenarnym w Gnieźnie i Poznaniu 14-16 kwietnia KEP uznała śpiewnik kościelny X.Jana Siedleckiego wyd.XLI jako OGÓLNOPOLSKI ŚPIEWNIK LITURGICZNY. Uchwała nr 13/372/2016 zyskuje moc prawną z dniem podjęcia.
Zawodowo robisz z siebie idio..! Posłuchaj mojej rady: "Nie wystarczy wstać trzeba się jeszcze obudzić"! Przemyśl swoje życie.

Kamilg0
Kamilg0 2016-06-27 14:52:44

Ja nie wiem po co ta kłótnia. U mnie tak jak i w większości parafii (Ustrzyki Dolne, św. Józef zachęcam do odwiedzenia jeżeli ktoś będzie w pobliżu)  "W Krzyżu Cierpenie" jest wykonywane tylko podczas Wielkiego Postu i w św. Podwyższenia Krzyża Świętego. 


Co do pieśni "Boże w dobroci" też nie podoba mi się przyporządkowanie w nowym śpiewniku Siedleckiego do pieśni Pokutnych, jest to Akt Skruchy ale powinna być przyporządkowana do pieśni przygodnych. Również nie widzę większej przeszkody jej grania w poście (szczególnie w pierwszej części), aczykolwiek jest to pieśń przygona.


 


Pozdrawiam! :)  


krol_fali
krol_fali 2016-06-26 21:09:48
Teraz cię pozamiatam "drogi rozmówco": wydanie XLI śpiewnika X Siedleckiego, który to został OGÓLNOPOLSKIM ŚPIEWNIKIEM LITURGICZNYM KK W POLSCE UMIEŚCIŁ "BOŻE W DOBROCI" w okresie W.POSTU! I jak ci teraz w buzi???
ps.Fajnie ci się jechało po rajtach:-)

12345
12345 2016-06-26 13:50:44 Edytowany
To właśnie nawróć się jak najszybciej bo piszesz jak potłuczony. Ludzie mądrzy czasem się wygłupiają, głupi stale wymądrzają.

jcuryllo
jcuryllo 2016-06-26 03:26:50
Poprawiłem drobne błędy związane z komentarzami. Ogólnie rzecz biorąc będą one przypisywane do konkretnego dnia (jeśli chodzi o propozycje śpiewów), artykułu, instrumentu itd., tak żeby się nie robił bałagan, że ktoś komentuje jeden dzień i później ten komentarz jest ciągle wyświetlany mimo, że nie wiadomo o który dzień chodziło... Wyjątkiem będzie niniejsza strona, na której będzie można komentować całość propozycji. System komentarzy został sprawdzony - wszystko śmiga.

Zachęcam do komentowania. Przypominam jednak, że miło jest dyskutować w uprzejmy sposób. Dodatkowo przypominam również, że wulgaryzmy nie będą tolerowane.

krol_fali
krol_fali 2016-06-24 22:54:42
Ty masz w głowie taki beton że mój talent dydaktyczny wysiada. Przeczytaj Instrukcje KEP o Muzyce w Liturgii( na początek pkt 58). Jak ja mogę ci traktować poważnie jak mówisz że masz posoborowego Siedleckiego z imprimatur. Wyobraź sobie że istnieje takie coś jak Kongregacja ds. Kultu Bożego i tylko ta instytucja "rządzi" Św.Liturgią a nie jak dowiedziałeś się u siebie na wsi za sklepem że to jakieś "dokumenty papieskie". Zapamiętaj W.Post to POKUTA, CHRZEST i NAWRÓCENIE!

12345
12345 2016-06-24 09:50:47
Niewielki pożytek dla wiernych to ty przedstawiasz. Moje wydanie ks. Siedleckiego też ma Imprimatur z resztą nie tylko Siedleckiego. We wszystkich opracowaniach organowych
W krzyżu cierpienie to pieśń wielkopostna w Siedleckim też. A z Exultate nie korzystam bo ten śpiewnik się nie nadaje tylko po twoim wpisie sprawdziłem i jest tam na okres zwykły.
Już ci napisałem że masz jakieś przedpotopowe wydanie, sprzed wojny : ) już nikt z tego nie korzysta. W nowszych wydaniach pomyśleli i zmienili. Taki z ciebie modernista a takim archiwum się posługujesz .No i nie doczekałem się fotki Papieskiego dokumentu o skróceniu wymiaru pasyjnego postu do kilkunastu dni. Doskonałości formy to ty też nie przedstawiasz
szczególnie widać to po twoich wpisach odnośnie pieśni i wulgaryzmach jakich używasz na forum publicznym. Już chyba nie będę odpisywał na twoje beznadziejne wypowiedzi,
widać że masz problem. Jest pewna grupa ludzi której się ustępuje, ty do niej się zaliczasz. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Ludzie mądrzy ustępują głupim, dla tego głupota opanowała świat.

krol_fali
krol_fali 2016-06-23 16:24:31
Moje wydanie śpiewnika z 1928r. posiada Imprimatur oraz Reimprimatur kurii Krakowskiej i Lwowskiej twoje natomiast wydanie ******* nie ma nic bo przepełnione jest pieśniami o charakterze protestanckim. Sprawdź na str.260 Ex.Deo i wtedy powiedz czy jest zalecana (w okresie postu) "Boże w dobroci" czy też nie. Dla mnie p."Krzyżu Chrystusa" nie wyraża się doskonałością formy choć zawiera w sobie jedną prawdę wiary przestawia wg mnie niewielki pożytek dla wiernych.

12345
12345 2016-06-23 10:32:41 Edytowany
A ja nie będę się zniżał do twojego poziomu i pisał łaciną.
Skoro jakiś pseudo śpiewnik umieszcza tę pieśń w okresie zwykłym to autorzy tego śpiewnika nie mają najmniejszego pojęcia o muzyce w Liturgii.Jakieś przedpotopowe wydanie,na które nie trzeba zwracać uwagi. We wszystkich nowszych wydaniach,, W krzyżu cierpienie,, jest w dziale pieśni na Wielki Post, po prostu pomyśleli i to zmienili.
Jak nie praktykujesz Krzyżu Chrystusa to świadczy o twoim ubogim repertuarze, jest to pieśń wielkopostna i mówi o tym samym co W krzyżu cierpienie która jest pieśnią wielkopostną.
W śpiewniku Exultate Deo Który wymieniasz wydanie z 2010 roku pieśń BOŻE W DOBROCI JEST W DZIALE PIEŚNI NA OKRES ZWYKŁY, i wcale nie jest zalecana na Wielki Post,
nie kłamał byś chociaż. A może wrzuciłbyś jakieś zdjęcie dokumentu wydanego przez Papieża który mówi o skróceniu wymiaru pasyjnego postu do kilkunastu dni.
Myślałem że odniesiesz się chociaż trochę do cytatu z dzienniczka Św. siostry Faustyny ale widocznie nie ogarniasz tego.

krol_fali
krol_fali 2016-06-22 23:00:26
Zniże się do twojego poziomu i pokaże ci zdjęcie spisu treści w moim śpiewniku X. JANA SIEDLECKIEGO którego podajesz za przykład podziału pieśni na okresy liturgiczne. "Krzyżu Chrystusa"- nie praktykuje a "Krzyżu Święty nade wszystko"- jest o Bożym umęczeniu więc nie bardzo pasuje do okresu zwykłego. Teraz chyba uwierzysz że "W krzyżu cierpienie" to pieśń przygodna. Zapoznaj się też ze śpiewnikiem EXSULTATE DEO m.in. tam "BOŻE W DOBROCI" JEST ZALECANA W W.POŚCIE!

12345
12345 2016-06-22 20:07:23 Edytowany
Wszystko ogarniam dlatego w poście śpiewam pieśni pokutne i pasyjne tak jak być powinno. Boże w dobroci nie jest pieśnią na Wielki Post, jest to pieśń przygodna.
Nie odpowiedziałeś na pytanie czy pieśni,, Krzyżu Chrystusa,, i,, Krzyżu święty nade wszystko,, to według ciebie pieśni na okres zwykły czy post ? Skoro piszesz że w,, Krzyżu cierpienie
to według ciebie pieśń na okres zwykły bo to pieśń pochwalna Krzyża Św, te dwie pieśni też są pieśniami pochwalnymi Krzyża Św. i co ty na to ? Nie ma żadnego dokumentu kościelnego który dzieli post i mówi co od danego do danego dnia tego okresu
należy śpiewać. Nie słyszałem żeby Papież skrócił wymiar pasyjny do kilkunastu dni, bo jak narazie on decyduje o takich sprawach. Takich modernistów jak ty jest na szczęście garstka i łacinę masz dopracowaną, ksiądz proboszcz powinien być zadowolony. Zacytuję ci słowa Pana Jezusa do siostry Faustyny
,, O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w MOJEJ MĘCE, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania
(...) w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez MĘKĘ MOJĄ,, Pan Jezus chce żebyśmy rozważali Jego mękę codziennie. Wielki Post jest szczególnym okresem
żeby mękę Chrystusa rozważać, nie przez kilkanaście dni Wielkiego Postu ale przez cały ten czas i wyrażać to również w śpiewie, bo Bóg tego chce. Spójrz na to z tej strony.

krol_fali
krol_fali 2016-06-28 02:05:27 Edytowany
Okres wspominania Męki Pańskiej w Liturgii to kilkanaście ostatnich dni W.Postu. Dlatego są nabożeństwa takie jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale żeby można było wykorzystać pieśni stanowiące o Bożym Umęczeniu.

krol_fali
krol_fali 2016-06-22 05:03:07
"Boże w dobroci"- wskazane jest stosować do V Nd W.Postu. Ty zwyczajnie nie ogarniasz że W.Post ma wymiar pokutny i dzięki temu obowiązkowo pieśni mają mieć ten charakter! Dlatego właśnie pseudoredaktorzy śpiewników którymi się błędnie-sugerujesz umieścili w tym okresie bądź mi litościw, bliskie jest król., itp- więc kurwa zrozum w końcu że ludzie nie spowiadają się wyłącznie w W.Poście tylko nonstop więc te pieśni można grać ZAWSZE!

krol_fali
krol_fali 2016-06-20 16:46:35
Wyobraź sobie że "W krzyżu cierpienie"(pieśń pochwalna Krzyża Św.) i "Bądź mi litościw"(pieśń wyrażająca naturę grzeszną człowieka) to pieśni okresu zwykłego! Powiedz mi zatem gdzie w tych pieśniach jest chociaż jedno zdanie nawiązujące do męki Pańskiej skoro wg ciebie to pieśni wielkopostne? Włącz myślenie! Skoro jakiś pseudo-śpiewnik umieszcza te śpiewy w okresie W.Postu to autorzy nie mają najmniejszego pojęcia o muzyce w Liturgii. To Organista decyduje.

krol_fali
krol_fali 2016-06-20 16:46:31
Wyobraź sobie że "W krzyżu cierpienie"(pieśń pochwalna Krzyża Św.) i "Bądź mi litościw"(pieśń wyrażająca naturę grzeszną człowieka) to pieśni okresu zwykłego! Powiedz mi zatem gdzie w tych pieśniach jest chociaż jedno zdanie nawiązujące do męki Pańskiej skoro wg ciebie to pieśni wielkopostne? Włącz myślenie! Skoro jakiś pseudo-śpiewnik umieszcza te śpiewy w okresie W.Postu to autorzy nie mają najmniejszego pojęcia o muzyce w Liturgii. To Organista decyduje.

12345
12345 2016-06-20 09:59:12 Edytowany
Boże w dobroci nie jest pieśnią na okres Wielkiego Postu i nie powinno się jej śpiewać w tym właśnie czasie.W żadnym śpiewniku nie ma tejże pieśni na okres postu.W czasie Mszy uważam, wiem jakie są czytania, kolekty dlatego gram ; Bądź mi litościw, Bliskie jest Królestwo Boże, Zmiłuj się Boże i wiele innych pieśni pokutnych jak już prędzej pisałem.
A pieśni o męce Pańskiej można śpiewać i należy to robić chociaż teksty w liturgii w pierwszej fazie o tym nie mówią, a 50 lat temu były inne teksty czytań i Ewangelii w czasie postu i co było śpiewane ? Pewnie powiesz że organiści źle dobierali repertuar, oni dobrze dobierali repertuar bo otwierali śpiewnik i śpiewali i grali te pieśni które były na ten okres w tym wypadku na Wieli Post bo tak było od dziesiątków lat. Tylko teraz niektórzy jaśnie oświeceni stosują w Poście różne pieśni nie na ten okres i uważają się za mądrzejszych wmawiając innym
różne rzeczy. Post ma 40 dni jest jeden niepodzielony na żadne części, nie ma żadnego dokumentu kościelnego który dzieli ten okres i mówi co od danego do danego dnia tego okresu
należy śpiewać. Dla tego właśnie są śpiewniki i podział pieśni na różne okresy w tym jak zauważyłeś albo chyba nie na Wielki Post również i tego trzeba się trzymać. Bo kiedyś przyjdzie taki czas że jakiś organista w Poście zacznie grać pieśni na Wielkanoc bo mu będzie pasować do tekstu Czytania lub Ewangelii i co wtedy ? Jak już napisałem wcześniej dzisiejszy świat za bardzo idzie do przodu w doborze pieśni u niektórych jak widzę również. Piszesz że mam przyjąć twoje słowa za prawdę objawioną, bo ty tak napisałeś ? A kim ty jesteś żeby kogoś pouczać ?Dziwne że księża nie reagują na takie propozycje śpiewów w Wielkim Poście, a powinni z resztą nie tylko w Poście. Ostatnio na niedzielę zwykłą W krzyżu cierpienie pieśń wielkopostna, wszystko się miesza. Niedługo ludzie nie będą wiedzieli wychodząc z kościoła czy jest post, czy Wielkanoc, a może Boże narodzenie, bo komuś będzie pasować Do Ewangelii lub czytania i zaproponuje Bóg się rodzi, a na mszy wieczornej Wśród nocnej ciszy. Coś tu nie tak

krol_fali
krol_fali 2016-06-18 22:58:04 Edytowany
12345! Następnie "Boże mocny" oraz "Ojcze z niebios"(osobiście uważam że melodia jest wyraźnie świecka i wątpliwej użyteczności liturgicznej) też mają w sobie wyraźny motyw ESPIACJI. Więc przyjmij te słowa za prawdę objawioną i zrozum NIE MOŻESZ STOSOWAĆ PIEŚNI O BOŻYM UMECZENIU KIEDY W LITURGII TEKSTY O TYM NIE WSPOMINAJĄ! TO ŻE PIEŚNI TE SĄ ZWYCZAJOWO STOSOWANE W OKR. ZWYKŁYM NICZEGO NIE ZMIENIA BO ICH WYMOWA IDEALNIE KORESPONDUJE Z PIERWSZĄ CZĘŚCIĄ W.POSTU!!!

krol_fali
krol_fali 2016-06-18 22:37:55
12345! Więc sprawa jest dla mnie prosta jakbyś miał choć szczątkową wiedzę o okresach roku liturgicznego albo gdybyś tylko uważał podczas Mszy to wiedziałbyś, że pierwsza część okresu W.Postu w kolektach oraz liturgii słowa wyraża się poprzez: POKUTĘ, NAWRÓCENIE itd. Wiec obowiązkowo musi się śpiewać pieśni o charakterze ESPIACYJNYM, czyli "Boże w dobroci" bo przemawia w niej motyw błagalny żeby Bóg się nad nami pochylił i darował nam grzechy!

krol_fali
krol_fali 2016-06-17 10:47:18
12345! W takim razie wytłumacz mi tą idiotyczną wypowiedź:" DOBIERAJMY ŚPIEWY DO CZYTAŃ, EWANGELII OGÓLNIE DO LITURGII, ALE W OKRESIE ZWYKŁYM. W WIELKIM POŚCIE ŚPIEWAJMY PIEŚNI WIELKOPOSTNE bo wszystko gdzieś się rozjedzie i Wielki Post nam gdzieś umknie, a my nawet tego nie odczujemy. W dzisiejszym świecie za bardzo wszystko idzie do przodu z pieśniami jak widzę również."- Piszesz żeby dobierać do czytań i do Liturgii a przecież do kur.. nędzy istotą W.Postu jest POKUTA więc się Ćwierćmózgu wykonuje Śpiewy z motywem PRZEBŁAGALNYM m.in Boże w dobroci!!!

krol_fali
krol_fali 2016-06-16 06:46:34
Panie któryś jest w Łyse na Kurpiach! W końcu doczekałeś się merytorycznej odpowiedzi na posta i moja ocena tego jest taka: "Jestem prawie pewny że redagując swoją wypowiedź doświadczył pan silnego ataku psy... który absolutnie oderwał pana od jakiejkolwiek rzeczywistości i w tym świecie swoich projekcji za pomocą tego wpisu zamanifestował pan swój brak nawet szczątkowej wiedzy o Muzyce w Świętej Liturgii. W głębi serca życzę powrotu do zdrowia. Jan.

krol_fali
krol_fali 2016-06-16 04:31:00
Komentarz względem waszej propozycji śpiewów na IV Niedzielę po Świątkach.
ad.1) Zgadzam się że na wejście jest "Serce me do Ciebie" ale treścią o wiele ściślej koresponduje z Introitem bo to jest ten sam psalm.
ad.2) Zdecydowanie powinno się tu znaleźć "Bądź mi litościw" i absolutnie nic innego.
ad.3) Komunię opatrzyłbym "O Krwi Najdroższa".
ad.4) Po komuni Suplikacje: "Przed oczy Twoje" lub "Święty Boże".
ad.5) "Ciebie na wieki wychwalać będziemy".

krol_fali
krol_fali 2016-06-16 03:06:47
Odpowiadam: jcuryllo i kamilgo - Bardzo Proszę wyjaśnijcie mi jakim prawem przyporządkowaliście "W krzyżu cierpienie" do pieśni okr. W.Postu? Bardzo to ciekawe aż nie mogę wprost uwierzyć w waszą pozbawioną sensu decyzję.
oto moje propozycje:
W: Pójdźmy do Pana.
PzD: Panie Ty widzisz.
K: Skosztujcie i zobaczcie.
R: Nieskończnna, Najśliczniejsza Jezu Miłości.
MSacram- Podajecie za propozycje wszystko co wam przyjdzie do głowy. Nie liczy się ilość tylko POPRAWNOŚĆ.

Kamilg0
Kamilg0 2016-06-11 21:36:04
Dlaczego 19.06.16 w propozycjach na dary jest "W Krzyżu Cierpienie" ? To a być nawiązanie do: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa" ? Jak juz to lepiej się nadaje pieśń "Zbawienie przyszło przez Krzyż" chociaż też nie bo jest czerwiec a są to pieśni przeznaczone na Wielki Post. Więc można odpuścić i zagrać inną pieśń, ktora jest podana wyżej. Ale proszę o odpowiedź, bo ciekawi mnie to :) Pozdrawiam ;)

anette75
anette75 2016-06-04 08:12:17
Mam pytanie, dlaczego nie ma propozycji pieśni do NMP, skoro pierwsza sobota miesiąca, dziś, poświęcona jest Niepokalanemu Sercu Maryi? Prosiłabym o odpowiedź, z góry dziękując.

Nuta25
Nuta25 2016-04-25 09:00:51
Fajniej jest jak do propozycji są dopisywane antyfony, na podstawie których były robione propozycje. Wówczas każdy może z paru przygotowanych przez Państwa propozycji wybrać tę, którą uważa za najbardziej zbliżoną.

Patrizia_von_B
Patrizia_von_B 2016-03-21 08:54:49
Ja w swojej wieloletniej praktyce nigdy nie używałem organów w okresie : Wlk. Czwartek "Chwała" do Wlk. Sobota "Chwała". Nawet do podtrzymywania śpiewu. Milczą dzwony, są kołatki - więc i organy niech sobie pomilczą.

organy2015
organy2015 2016-03-13 06:44:02
Pieśń na wejście w Niedzielę Palmową (Msza ze zwykłym wejściem) powinna nawiązywać do wjazdu Jezusa do Jerozolimy i antyfony:
Sześć dni przed uroczystością Paschy, * gdy Pan Jezus wchodził do Jeruzalem, dzieci wyszły Mu na spotkanie, * w rękach niosły gałązki palmowe i głośno wołały: * "Hosanna na wysokości. * Bądź błogosławiony, Panie, który przychodzisz, aby nam okazać miłosierdzie".

Zatem, np. Wjeżdża Król nasz Jezus cichy jest odpowiednią pieśnią.
Cytat:
„We wszystkich innych Mszach tej niedzieli, których nie poprzedza wejście uroczyste, wjazd Chrystusa do Jerozolimy upamiętnia się przez zwykłe wejście.
Gdy kapłan udaje się do ołtarza, śpiewa się odpowiednią pieśń o wjeździe Chrystusa. ''

kamilg20
kamilg20 2016-02-28 00:49:20
Mam wątpliwości co do propozycji pieśni na uwielbienie. Według tego jak mnie uczono, Duszo Chrystusowa jest pieśnią, która nie spełnia wymagań formalnych aby można ją było bez żadnych wątpliwości zagrać w trakcie uwielbienia. Pieśń uwielbienia nie powinna być zwrócona do Chrystusa. Wydaje mi się, że ta zasada wyklucza możliwość zaśpiewania tej pieśni po Komunii. Oczywiście biorąc pod uwagę, że stosujemy się bezwzględnie do wszystkich zasad doboru pieśni bez wyjątku.

daniel.ciesielski83
daniel.ciesielski83 2016-02-25 07:58:10
BŁOGOSŁAWIENI KTORZY ZOSTALI WEZWANI na Komunię. Czy to nie pomyłka? Tak jest przecież Alleluja na końcu.

db253
db253 2016-01-23 21:32:25
Witam, czy jest możliwość pobrania propozycji tak, jak to było dotychczas?

ktorganista
ktorganista 2016-01-17 14:20:44
Gdzie tradycja jest żywa i wymaga się jej kultywowania od organisty - tam zapewne organista gra kolędy. Myślę, ze nie ma co proponować kolęd, skoro do Liturgii okresu zwykłego nie pasują.
Piękny przykład św. Jana Pawła II - kultywować w domach wspólne śpiewanie kolęd. Jestem za całym sercem, szczególnie przy dzisiejszym umuzykalnieniu, znajomości pieśni i kolęd przez młodych i wspólnym muzykowaniu w domach. Sam Pan/Pani zauważa, ze śpiewał je po kolacji, nie Mszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz!