Cerkiew grekokatolicka Świętej Trójcy Braniewo (warmińsko-mazurskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Dawny kościół św. Trójcy do 1945 roku był główną świątynią Nowego Miasta Braniewa. W 1857 roku zostały zbudowane nowe organy, których budowniczym z całą pewnością był Johann Rohn I (zm. 1859). Przy budowie organów najprawdopodobniej pracował również jego syn Johann II (zm. 1882). Zachowana oryginalna szafka gry oraz forma prospektu są niemal identyczne z innymi instrumentami wybudowanymi przez Rohna (np. kościoły parafialne w Wilczkowie i Sątopach). Organy w 1916 roku zostały przebudowane. Prace te mogła wykonać firma Vitalisa Stange z Braniewa lub Brunona Goebla z Królewca, które to w tamtym okresie były aktywne na terenie katolickich kościołów Braniewa i okolic. Rok później, tj. w 1917 r. instrument najprawdopodobniej utracił swoje cynowe piszczałki prospektowe zarekwirowane na cele wojenne, które uzupełniono potem piszczałkami cynkowymi. Organy były czynne aż do roku 1945, kiedy to świątynia Świętej Trójcy przestała pełnić funkcje kościoła parafialnego i przez ponad 40 lat była jedynie kościołem pogrzebowym. Dostęp do niej był bardzo łatwy, co stopniowo doprowadziło do totalnego zdewastowania organów. Wykradzione zostały prawie wszystkie piszczałki metalowe, a wnętrze instrumentu zostało całkowicie zdemolowane. W 1992 przy świątyni powstała parafia grekokatolicka Świętej Trójcy, co doprowadziło do przemianowania kościoła pogrzebowego na cerkiew. Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku kościół został zamknięty z powodu złego stanu technicznego.

Obecnie organy Rohna znajdują się w stanie całkowitej dewastacji. W prospekcie organowym ustawione są w zupełnie przypadkowym układzie uszkodzone piszczałki cynkowe. Wnętrze szafy organowej jest zdemolowane i zabrudzone, mimo to, w środku znajduje się bardzo duża liczba zachowanych piszczałek drewnianych. Bardzo dobrze zachował się oryginalny stół gry z warsztatu Rohna z połowy XIX wieku. Niestety całość zaatakowały drewnojady, co przyspiesza okres stopniowego zniszczenia. W związku z tym, że jest to obecnie cerkiew grekokatolicka, nie planuje się żadnych prac przy organach.


Budowniczy
Johann Rohn
Rok zakończenia budowy
1857
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
14
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16 Fuss1. Salicional 8 Fuss1. Violone 16 Fuss
2. Principal 8 Fuss2. Rohrflöte 8 Fuss2. Octavbass 8 Fuss
3. Gedact 8 Fuss3. Aeoline 8 Fuss3. Cello 8 Fuss
4. Gamba 8 Fuss4. Flöte 8 Fuss
5. Octave 4 Fuss
6. Superoctave 2 Fuss
7. Mixtur 2-3 fach 2 2/3 Fuss
Pomoce
Coppel [II/I], Glocken, Paucken
Szafka gry

Szafka gry

Zdemolowane wnętrze instrumentu (widoczne piszczałki Violonu 16', Octavbassu 8' oraz Cello 8')

Zdemolowane wnętrze instrumentu (widoczne piszczałki Violonu 16', Octavbassu 8' oraz Cello 8')

Wiatrownica manuałów – widoczna dostawka z 1916 roku

Wiatrownica manuałów – widoczna dostawka z 1916 roku

Świecznik w szafce gry

Świecznik w szafce gry

Zdewastowana dmuchawa elektryczna

Zdewastowana dmuchawa elektryczna


Źródło
Werner Renkewitz, Jan Janca, Hermann Fischer, ''Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreußen von 1333 bis 1944 Bd, II,2'', Köln 2015, s. 197-204.
Wizja lokalna.
Autor
Bartosz Skop


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:16:00

Kaplica klasztorna Sióstr Katarzynek „Regina Coeli” (Braniewo) - 10 głosów
Kościół św. Antoniego (Braniewo) - 25 głosów
Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Braniewo) - 41  (40 ) głosów