Kaplica Wyższego Seminarium Duchownego Tarnów (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

O pierwszych organach w tarnowskim seminarium duchownym wiadomo niewiele. Zapewne musiały zostać one zainstalowane wkrótce po oddaniu do użytku docelowego budynku (1838 r.) i urządzeniu prowizorycznej kaplicy. Liczyły prawdopodobnie cztery głosy. Po zbudowaniu kolejnych organów w 1890 r. zostały podarowane przez ks. inf. Stanisława Walczyńskiego do pierwszej kaplicy w Krzyżu (dziś dzielnica Tarnowa), zbudowanej w 1884 r. Służyły tam przez ponad 20 lat, jednak kres ich istnienia przyniosła rozbudowa kaplicy w latach 1909–1910, w wyniku której utworzono istniejący do dziś kościół.

W 1890 r. firma braci Rieger z Jägerndorf zbudowała dla seminarium również czterogłosowe organy, oznaczone numerem opusowym 284. Zapewne miały one trakturę mechaniczną. Po zbudowaniu kolejnego instrumentu ich części (prospekt oraz piszczałki drewniane) zostały wykorzystane w 1972 r. przez Mieczysława Gwoździa do budowy nowych organów w Swoszowej.

15 maja 1967 r. Tadeusz Rajkowski podpisał umowę na rzekomą przeróbkę starych 16 [sic!] to głosowych organów z wadliwie działającymi wiatrownicami. W rzeczywistości chodziło oczywiście o budowę nowego instrumentu,którą ukończono jeszcze w tym samym roku. Zgodnie z umową po zakończonych pracach miał być to instrument doświadczalny, w którym Rajkowski chciał stale dokonywać poprawek w wiatrownicach membranowych w związku ze staraniami o uzyskanie patentu. O tego typu pracach dowiadujemy się z listu organmistrza do prokuratora seminarium, datowanego na 3 października 1972 r., w którym wspomina on o niedawnym przeglądzie i zapowiada usunięcie kolejnych usterek po nowym roku oraz odbiór w styczniu lub lutym. W rzeczywistości odbył się on dopiero 20 kwietnia 1973 r. W 1984 r. budowniczy przeprowadził remont organów; według umowy zobowiązał się go ukończyć do 30 stycznia tego roku. Od tego czasu chyba nie dokonano w instrumencie zmian aż do 2004 r., kiedy wybudowano nową kaplicę seminarium i przeniesiono do niej instrument. Translokacji, podczas której wykonano nowe drewniane obudowy wentyli w miejsce plastikowych, dokonał Mieczysław Klonowski z Katowic. W tej postaci instrument służył do 2022 r., kiedy został rozebrany i sprzedany z przeznaczeniem na części. Organy miały 16 głosów, dwa manuały i pedał. Traktura była pneumatyczna, jednak dalsza od stołu gry szafa była obsługiwana przez relajs elektryczny. Dyspozycja była następująca:

Manuał I (C–a3)    Manuał II (C–a3)    Pedał (C–f1)
Pryncypał 8’ Kwintadena 8’ Subbas 16’
Bourdon 8’ Salicet 8’ Pryncypał skrzypcowy 8’
Oktawa 4’ Vox coelestis 8’ Chorał 4’
Gemshorn 4’ Rurflet 4’  
Mix. minor 3 ch. Koncertflet 4’  
  Róg 2’  
  Cymbel 3 ch.  
  Krumhorn 8’  

Połączenia: II–I, Super II-I, I–Ped., II–Ped.
Urządzenia dodatkowe: automat pedałowy, dwie wolne kombinacje, crescendo, żaluzja manuału II, tremolo manuału II, wyłącznik głosu językowego
Stałe kombinacje: Piano, Forte, Tutti

W 2022 r. seminarium zakupiło organy z likwidowanego kościoła ewangelickiego w Schalksmühle-Dahlerbrück (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia). Zbudował je Bernhard Koch z Wuppertalu-Barmen prawdopodobnie w 1967 r. Montaż instrumentu, prowadzony przez Piotra Nowakowskiego z Tychów i Piotra Antosa z Brzeźnicy, zakończył się w maju 2023 r. Organy poświęcił bp Andrzej Jeż 27 listopada 2023 r.

Wiatrownice klapowo-zasuwowe. Stół gry wbudowany jest centralnie w cokół szafy organowej. Bezpośrednio nad stołem gry zlokalizowana jest sekcja manuału II (Brustwerku), która zamykana jest parą dwuskrzydłowych drzwiczek. Powyżej znajduje się sekcja manuału I (Hauptwerku). Piszczałki sekcji pedału ulokowano po bokach, z podziałem na strony C i Cis. Osobliwością instrumentu jest traktura rejestrów manuałów zbudowana z linek stalowych. Brak jest osobnego miecha, funkcjonują jedynie miechy wbudowane pod wiatrownicami.

Skala manuałów: C–g3; skala pedału: C–f1.


Budowniczy
Bernhard Koch
Rok zakończenia budowy
1967 (?)
Liczba głosów
17
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Prinzipal 8’1. Gedackt 8’1. Subbass 16’
2. Rohrflöte 8’2. Rohrquintade 4’2. Pommer 8’
3. Oktave 4’3. Prinzipal 2’3. Choralbass 4’
4. Nasat 2⅔’4. Scharff ½’ 3–4 fach4. Nachthorn 2’
5. Gedackt 4’5. Regal 8’5. Fagott 8’
6. Gemshorn 2’
7. Mixtur 1⅓’ 3–4 fach
Pomoce
Połączenia: II–I, I–Ped., II–Ped
Urządzenie dodatkowe: tremolo manuału II
Stół gry

Stół gry

Prospekt organów Tadeusza Rajkowskiego w starej kaplicy seminarium

Prospekt organów Tadeusza Rajkowskiego w starej kaplicy seminarium

Prospekt organów Tadeusza Rajkowskiego po przeniesieniu do nowej kaplicy

Prospekt organów Tadeusza Rajkowskiego po przeniesieniu do nowej kaplicy

Stół gry organów Tadeusza Rajkowskiego

Stół gry organów Tadeusza Rajkowskiego






Źródło

P. Pasternak, Nowe organy w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, „Hosanna” 2023, nr 39, s. 16–19 (tam też szczegółowa bibliografia)

Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2023-11-29 15:18:06

Kościół NMP Królowej Polski (Mościce) (Tarnów) - 33 głosów
Kościół św. Stanisława Kostki (Tarnów) - 18 głosów
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Tarnów) - 45 głosów