PER MUSICAM AD ASTRA VII Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

Napisane w dniu 2019-06-11 09:25:02 przez jcuryllo.

Miejsce: Toruń
Data rozpoczęcia: 2019-06-29

VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA odbędzie się w dniach 29 czerwca – 3 lipca br. w Toruniu i Chełmży. Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży. W tym roku udział wezmą zespoły z Filipin, Indonezji, Litwy, Łotwy, Malezji, Polski, RPA, Tajwanu i USA.

Program VII edycji PER MUSICAM AD ASTRA obejmuje przesłuchania konkursowe i koncerty festiwalowe z udziałem chórów uczestniczących w konkursie, zwieńczone konkursem o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika w wysokości 5000 euro. Wśród festiwalowych wydarzeń dwa zasługują na szczególną uwagę.

1 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi zespół proMODERN z programem „proMODERN shakespired” ukazującym muzykę polskich kompozytorów inspirowaną twórczością Szekspira. Koncert organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako część obchodów 20-lecia Samorządu Województwa. proMODERN zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym, zdobywał nagrody na konkursach międzynarodowych i otrzymuje wiele znakomitych recenzji. Zespół może ponadto poszczycić się czterema nagrodami polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk, które zdobył w 2015 roku w kategoriach "Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa" oraz w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" za swój debiutancki album płytowy Where are you. Pieces from Warsaw oraz w 2018 roku w kategoriach „Album roku Muzyka Współczesna” i ponownie "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" za drugi krążek – proMODERN shakespired. Koncert tego zespołu będzie zatem doskonałą okazją do propagowania idei przyświecających PER MUSICAM AD ASTRA, jakimi są promowanie wybitnych przykładów sztuki śpiewu zespołowego, prezentowanie możliwie szerokiego spectrum muzyki chóralnej oraz przybliżanie publiczności międzynarodowej dokonań regionalnej i ogólnopolskiej twórczości chóralnej, a także wspieranie twórczości młodych kompozytorów i promocji kultury polskiej. Patronat honorowy nad koncertem objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach obchodów 20-lecia Samorządu Województwa.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach Festiwalu jest koncert „Swingujące kuranty – prząśniczka w opałach” inspirowany twórczością Stanisława Moniuszki. W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin tego kompozytora. W dniu 29 czerwca publiczność usłyszeć będzie mogła jazzowe aranżacje zrealizowane przez Jarka Kostkę – aranżera i pianistę jazzowego, które wykonają Jarek Kostka Quartet w składzie: Jarek Kostka – fortepian, Jan Adamczewski – saksofon, Waldemar Franczyk – perkusja, Piotr "Max" Wiśniewski – kontrabas oraz Chór Astrolabium, Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Joanna Czajkowska – śpiew, Kinga Litowska – dyrygent i przygotowanie chóru. Połączenie XIX-wiecznej muzyki i tekstów ze stylistyką jazzową i oryginalnym aparatem wykonawczym będzie niewątpliwie ciekawą propozycją koncertu dla mieszkańców Torunia. Jednocześnie, jako organizatorzy, będziemy mieli okazję włączyć się w ogólnopolskie obchody roku moniuszkowskiego, przybliżając twórczość tego kompozytora w atrakcyjny i przystępny sposób szerokiemu gronu publiczności, nie rezygnując przy tym z dużej wartości artystycznej.

Występy konkursowe oceniane będą przez trzyosobowe, międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów w dziedzinie chóralistyki. Wszystkie uczestniczące w Festiwalu zespoły chóralne mają możliwość aplikowania o indywidualne warsztaty z zakresu interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego. Takie zajęcia stanowią zarówno dla chórzystów, jak i ich dyrygentów, doskonałą okazję do poznania metod pracy stosowanych przez znakomitych specjalistów.

Niezwykle ciekawą inicjatywą są również tzw. "evaluation performances". Zawierają one w sobie pierwiastek innowacyjności oraz aspekt oddziaływania psychologicznego. Dzięki nim zainteresowane zespoły mają możliwość wcześniejszego kontaktu z całym jury, uzyskania ogólnych uwag dotyczących wykonywanego repertuaru i oswojenia się z sytuacją stresową. Poprzednie edycje pokazały, że chóry chętnie korzystają z tej formy konsultacji i wpływa to korzystnie na ich ostateczne prezentacje konkursowe.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe wstęp wolny, jedynie na koncert inauguracyjne i 2 koncerty specjalne obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem. Wejściówki będą dostępne ok. 20 czerwca. Szczegóły na profilu FacebookPerMusicamAdAstra oraz na www.pmaa.pl Serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Burmistrza Miasta Chełmży oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Gminy Miasta Toruń i z budżetu Gminy Miasta Chełmży. Głównym Sponsorem Festiwalu jest Krajowa Spółka Cukrowa S.A.Źródło: PER MUSICAM AD ASTRA VII Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

Wcześniejsze Nowości

Muzyka sakralna Moniuszki we Włochach

Zapraszamy na koncert pt. "Muzyka sakralna Moniuszki we Włochach". Sobota, 15 czerwca br. o 19.00, kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich, ul. Rybnicka 27, Włochy (dzielnica m.st. Warszawy). Wystąpią:
Alicja Gala -…

XXIV FESTIWAL MUZYKA W STARYM OPACTWIE

           Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach oraz instytucje kształcące muzyków kościelnych w Gliwicach mają zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną, 24. edycję festiwalu „Muzyka w starym opactwie”, który trwać będzie…

13 utworów

Zapraszamy na koncert naszego chóru, podczas którego zabrzmi trzynaście utworów, które łączy tylko jedno: to nasze ulubione kompozycje. Wybraliśmy je w drodze głosowania spośród utworów wykonywanych przez nas w ostatnich latach. W repertuarze pojawią się…