Jan Sebastian Bach - Pasja według św. Jana - fragmenty

Napisane w dniu 2019-03-19 08:25:02 przez jcuryllo.

Miejsce: Warszawa , Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich
Data rozpoczęcia: 2019-03-24
Artysta: Chór Kameralny "In Laetitia"
Chór Kameralny „In Laetitia” zaprasza na koncert 24 marca 2019 r. o 19.00 w kościele pw. Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie Włochach. Wraz z zespołem La Tempesta wykona fragmenty „Pasji wg św. Jana” Jana Sebastiana Bacha.
  Jan Sebastian Bach
Pasja wg św. Jana
BWV 245 (fragmenty)
 
Chór Kameralny „In Laetitia”
 
La Tempesta
Jakub Burzyński – kierownik artystyczny
 
Paweł Kucharczyk - pozytyw
Barbara Kucharczyk – dyrygent
 
24 marca 2019 r. (niedziela), godz. 1900
Kościół pw. Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich
ul. Rybnicka 27, Warszawa Włochy
Wstęp wolny
 
Organizator: Stowarzyszenie „In Laetitia”
www.InLaetitia.pl  
Barbara Kucharczyk; urodzona w 1989 r. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna oraz PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie śpiewu solowego. Od 2011 r. korepetytor emisji głosu w Grodziskim Chórze "Bogorya". W 2013 r. prowadziła Zespół Wokalny "Pro Anima", z którym zdobyła I miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy; w latach 2013-2016 dyrygent Chóru "Anthemis", z którym zdobyła II miejsce na XVII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pruszkowie. W roku szkolnym 2017/2018 dyrygent chóru w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Pruszkowie. Od 2016 r. dyrygentka Chóru Kameralnego "In Laetitia", z którym przygotowała i wykonała m.in. „A Ceremony of Carols” Benjamina Brittena, „Mszę Polską” Jana Maklakiewicza oraz „Jesu, meine Freude” Jana Sebastiana Bacha. .
 
Paweł Kucharczyk;  urodzony w 1990 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów Wojciecha Bednarskiego oraz wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina i dra. hab. Jarosława Wróblewskiego.  Absolwent śpiewu solowego w klasie prof. Jerzego Knetiga na wydziale wokalno-aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W latach 2010-2013 pełnił obowiązki organisty Kościoła Seminaryjnego w Warszawie. Od 2013 r. pełni funkcję organisty w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie-Włochach.

Chór Kameralny „In Laetitia” - zespół powstał w lutym 2016 r. i zadebiutował 13 marca 2016 r. Śpiewał kilkukrotnie w czasie mszy w warszawskich kościołach: pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach, w kościele seminaryjnym oraz kościele pw. św. Krzyża podczas mszy radiowej transmitowanej przez PR1. Chór tworzą warszawiacy, którzy pragną realizować swoje pasje muzyczne. W repertuarze chóru są utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Benjamina Brittena („A Ceremony of Carols”), Kurta Bikkembergsa, Mariana Sawy, Stanisława Szczycińskiego, Stanisława Moryty, Ola Gjeilo, Jacquesa Arcadelta, Jana Maklakiewicza („Msza polska”), Igora Strawińskiego, Jana Sebastiana Bacha („Jesu, meine Freude”) czy Józefa Świdra. Od samego początku dyrygentem chóru jest Barbara Kucharczyk. Organizacją prac Chóru Kameralnego „In Laetitia” zajmuje się Stowarzyszenie „In Laetitia”.

La Tempesta, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez swego kierownika artystycznego, Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina (Missa Pange Lingua), Palestriny (Missa Papae Marcelli), Monteverdiego (Selva Morale), Schütza (Weihnachts-Historie, Musikalische Exequien), Carissimiego (Historia di Jephte), Stradelli (Lo Schiavo liberato), Vivaldiego (Gloria, Stabat Mater, motety solowe), Bacha (Magnificat, Pasja wg św. Jana, kantaty), Haendla (Mesjasz) czy Haydna (Msza Nelsońska). Zespół występuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage für Alte Musik Berlin i in.). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen H. Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał dwudziestu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze. Jest gospodarzem festiwalu Barok w Radości w Warszawie, brał udział w cyklu wykonań wszystkich kantat J.S. Bacha na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 roku, nakładem DIVOX oraz Musica Humana, ukazały się najnowsze albumy CD zespołu, poświęcone muzyce Mikołaja Zieleńskiego.

Jakub Burzyński – śpiewak (kontratenor), teoretyk muzyki i dyrygent. Urodził się w 1976 roku w Zabrzu. Początkowo kształcił się jako pianista, ukończył Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Śpiew Solowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studiował również dyrygenturę symfoniczno-operową. W 1998 roku założył zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa repertuar XVI-XIX wieku. Kreował główne role w operach Charpentiera (Acteon), Purcella (King Arthur), Vivaldiego (Dorilla in Tempe), Haendla (Giulio Cesare, Rinaldo), Myslivecka (Motezuma), Mozarta (Apollo et Hyacinthus, Mitridate re di Ponto), Krauzego (Balthazar) i Zycha (Poiesis). Jako solista i dyrygent dokonał nagrania ponad dwudziestu CD dla wytwórni BIS, ARTS, DIVOX, NAXOS, MUSICON oraz DUX, w tym 16 płyt z muzyką polską. Album Vespers of Sorrow z kompozycjami Antonio Vivaldiego został okrzyknięty Nagraniem Roku przez brytyjski portal Music Web International. Równie chętnie jak muzykę dawną prezentuje na koncertach utwory współczesne: wykonywał m.in. partie solowe w utworach A. Pärta, A. Raskatova, K. Głowickiej i K. Pendereckiego. Jakub Burzyński jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Barok w Radości, wieloletnim wykładowcą Letniej Szkoły Muzyki Barokowej w Kelč, Holešovie, Valticach i Broumovie (Czechy), kierownikiem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck oraz stałym prelegentem Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu.

Źródło: Jan Sebastian Bach - Pasja według św. Jana - fragmenty

Wcześniejsze Nowości

Festiwal Pieśni Pasyjnych

Festiwal Pieśni Pasyjnych, wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych miasta Poznania, będącego prężnym ośrodkiem polskiej chóralistyki, gromadząc za każdym razem liczne grono odbiorców. Każdorazowy sukces frekwencyjny oraz zainteresowanie chórów i…

II Noc Chórów w Rudzie Śląskiej

Ideą Nocy Chórów jest przedstawienie muzyki chóralnej szerokiej widowni. To czas, gdy artyści wychodzą do publiczności, tworząc okazję do wspólnego muzykowania, a przede wszystkim zbudowania poczucia wspólnoty. W sześciu różnych miejscach skupionych wokół…

IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS CHÓRALNY "Cantu Gaudeamus"


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału
w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus”
którego IV edycja odbędzie się
w dniach 19 – 20 października 2019 roku
w pięknej Auli Magna barokowego Pałacu Branickich w…