Kaplica cmentarna Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Zawada) Nowy Sącz (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Instrument został zbudowany z przeznaczeniem dla tutejszej zbudowanej w 1891 r. kaplicy (wówczas filii parafii św. Małgorzaty, w latach 1951-1961 pełniącej rolę kościoła parafialnego dla dzielnicy Zawada) przez firmę Rieger w 1896 r. jako opus 565. Został ufundowany przez Franciszkę Pisztek, właścicielkę majątku Zawada. W 1996 r. został przeniesiony do kościoła filialnego św. Jana Chrzciciela zawadzkiej parafii w dzielnicy Poręba Mała, od 2011 r. będącego siedzibą samodzielnej parafii. Przeniesienia dokonali Tomasz Nowak z Krakowa i Stanisław Wolak z Nowego Sącza, którzy uzupełnili instrument częściami z innych zdekompletowanych organów firmy Rieger. W 2016 r. w związku z przebudową kościoła w Porębie Małej organy zostały zdemontowane i zabezpieczone w oczekiwaniu na decyzję co do ich dalszego przeznaczenia. Dokonał tego Krzysztof Deszczak z Lublina. Pod koniec 2019 r. powróciły na swoje pierwotne miejsce, do kaplicy w Zawadzie, pełniącej obecnie funkcję cmentarnej. Montaż przeprowadzili Kazimierz Plewa i Stanisław Wolak z Nowego Sącza.

 

Organy systemu multiplex: mają pięć głosów, w tym trzy realne i dwie ekstensje, jeden manuał, trakturę mechaniczną, wiatrownicę stożkową, miech pływakowy. Stół gry wbudowany w prawy bok szafy organowej.

Skala manuału: C-f3.


Budowniczy
Rieger
Opus
565
Rok zakończenia budowy
1896
Liczba głosów
5  (3)
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Principal 8'
2. Gedeckt 8'
3. Salicional 8'
4. Octave 4'
5. Dolce 4'
Pomoce
Rejestr zbiorowy: Forte
Przypisy
*) ekstensja głosu Principal 8'
**) ekstensja głosu Salicional 8'
Stół gry

Stół gry


Źródło
P. Pasternak, Organy i ich twórcy na obszarze ziemi sądeckiej, Nowy Sącz 2018, s. 38 (tam też szczegółowa bibliografia) Zdjęcia: Marcin Sarna
Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-27 19:07:11

Kościół Matki Bożej Bolesnej (Zawada) (Nowy Sącz) - 23 głosów
Bazylika św. Małgorzaty (Nowy Sącz) - 34 głosów
Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” (Nowy Sącz) - 54  (51 ) głosów