Kościół Bożego Ciała – organy w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej Poznań (wielkopolskie)

Archiwalne zdjęcie prospektu z 1904 r.

Archiwalne zdjęcie prospektu z 1904 r.

Opis Instrumentu

Kaplica została wzniesiona w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Całość została przebudowana w 1726 r. przez Pompeo Ferrariego. W głównym ołtarzu umieszczono cudowne hostie związane z poznańską legendą.

Organy są tworem nieco młodszym niż wyposażenie kaplicy, gdyż pochodzą z 1740 roku. Zostały zbudowane przez Sigismunda Benjamina Künzla. Prawdopodobnie miały one 8 głosów w manuale i jeden w pedale. Jedyny znany remont miał miejsce w 1925 roku. Choć w planach zakładano generalny remont instrumentu z zachowaniem zabytkowego aparatu brzmieniowego, poprzestano jedynie na ich wyczyszczeniu po remoncie kaplicy. Dalsza część prac miała nastąpić w kolejnym roku, niestety do niej nie doszło. 

W 1929 r. przy okazji przebudowy głównych organów postanowiono także zająć się instrumentem w kaplicy. Zamiast remontować zachowany instrument o barokowym rodowodzie, wybudowano nowy pneumatyczny instrument z zachowaniem prospektu. Prace wykonywane przez firmę Dominika Biernackiego z Włocławka trwały w latach 1929–31. Instrument wyposażono w wolnostojący stół gry, który skierowany jest w stronę ołtarza. Poprzednie organy, które nie były w złym stanie oraz stanowiły cenny zabytek sztuki organmistrzowskiej, zostały bezpowrotnie zniszczone. 

Wiatrownice stożkowe, dmuchawa elektryczna. Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-d1.


Budowniczy
Dominik Biernacki (firma)
Rok zakończenia budowy
1931
Liczba głosów
5
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał Flet 8'1. Subbas 16'
2. Burdon 8'
3. Aeoline 8'
4. Viola 4'
Pomoce
Połączenia: I-P, Super I.

Źródło
http://www.bozecialo.poznan.pl/kosciol/wnetrza/; L. Czacharowski, Organy poznańskie w świetle badań źródłowych (XIV w.-1945 r.). Obszar śródmiejski [w:] Kronika Miasta Poznania 1999/1, s. 367-368; Karta inwentarzowa zabytku, opr. P. Lewko
Autor
Adam Bigosiński


Ostatnia modyfikacja: 2020-03-17 18:50:08

Kościół Świętego Krzyża (Górczyn) (Poznań) - 49 głosów
Kościół Najświętszego Zbawiciela (Poznań) - 49 głosów
Bazylika Kolegiacka św. Stanisława Biskupa parafii NMP Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny (Fara) (Poznań) - 43 głosów

adam.bigosinski
adam.bigosinski 2020-03-18 22:06:28 Edytowany
Jako autor opisu pozwolę sobie dopisać dwa zdania, które przez redakcje w sposób bezczelny zostały usunięte.

Zbudowane przez firmę Biernackich organy są przykładem, w którym instrument unowocześniono na siłę. Dodając do tak małego instrument wolnostojący kontuar oraz usuwając stary, zabytkowy instrument firma pokazała także, że niezbyt sprawnie radziła sobie z trakturą mechaniczną.