Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP Bystra (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zbudowane pierwotnie dla kaplicy augustianów w Prokocimiu (dzisiejsza dzielnica Krakowa). Na obecnym miejscu od 1948 roku. Montażu dokonał zapewne Wacław Biernacki, gdyż wklejka tegoż organmistrza znajduje się wewnątrz szafy organowej. Wiatrownice stożkowe. Instrument pierwotnie mógł być 3- lub 6-głosowy, a został rozbudowany przez Mieczysława Gwóździa z Nowego Sącza w 1998 r. Wymieniono wtedy także stół gry, który jest wbudowany w lewy bok szafy organowej, oraz dobudowano tremolo i stałą kombinację Tutti. Włączniki rejestrowe pochodzą zapewne z innego, sporo większego instrumentu; wskazuje na to ich numeracja (np. pedałowe Subbass i Cello mają kolejno numery 28 i 30).

Na przełomie 2024 i 2025 roku został wykonany remont organów. Objął on m. in. wyczyszczenie i nastrojenie instrumentu. W marcu 2025 została wykonana nowa podłoga chóru i nowy podest dla organisty wraz z ławką. Niestety nie wszystkie prace wykonane są zgodnie ze sztuką organmistrzowską, np. ławka jest na stale przykręcona do podłogi, a znajduje się dość daleko od stołu gry, więc gra jest mało wygodna. Kanał powietrzny doprowadzający powietrze z dmuchawy znajdującej się na strychu został zastąpiony rurą PCV pomalowaną na biało, a sama dmuchawa jest dość głośna. Głosy pedałowe są zbyt ciche względem sekcji manuału.

Skala manuału: C–f3; skala pedału: C–d1


Budowniczy
Stanisław Żebrowski
Rok zakończenia budowy
1924
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8’1. Subbas 16'
2. Kryty 8’2. Cello 8'
3. Aeolina 8’
4. Oktawa 4’
5. Rour flet 8’
6. Róg nocny 4’
7. Mixtura 5Ch.
Pomoce
M. I – Pdł.
Super M.I
Tremolo (nieczynne)
Tutti
Stół gry

Stół gry

Rura doprowadzająca powietrze do miechów

Rura doprowadzająca powietrze do miechów






Źródło

Oględziny własne
Rozmowa z organistą
P. Matoga, Pierwsze organy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie i nowe fakty z działalności organmistrzowskiej rodziny Żebrowskich [w:] Wokół nowych organów kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, Tarnów 2017, s. 47-48. 

Autor
Kuba Śliwa


Ostatnia modyfikacja: 2025-03-20 22:11:07

Kościół Wniebowzięcia NMP (Bystra Śląska) (Bystra) - 28 głosów
Kościół Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa (Bystra Krakowska) (Bystra) - 18 głosów