Instrument zbudowany przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy w 1982 roku. Wiatrownice stożkowe, dwa miechy pływakowe, całość napędza dmuchawa Ventus firmy Laukhuff.
Ciekawostką jest rozmieszczenie instrumentu, bowiem szafa organowa zawieszona jest pod sufitem na konstrukcji żelbetonowej (bliżej prezbiterium), zaś stół gry na chórze muzycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że wierni mają prospekt organowy przed sobą, a proporcje śpiewu ludu do akompaniamentu są lepiej odbierane przez grającego.
Skala manuałów: C–a³; skala pedału: C–f¹.
Instrument ten prezentowany jest podczas licznych koncertów, które odbywają się nieprzerwanie od 1987 roku z inicjatywy Jerzego Kukli. Obecnie dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ewa Bąk z Bielska Białej. Więcej informacji na temat koncertów: http://parafia.bystra.pl/recitale-organowe/
Od lutego do maja 2025 r. instrument przeszedł remont wykonany przez firmę Organmistrzostwo Tomasz Barcik z Żywca.
Manuał I | Manuał II | Pedał |
---|---|---|
1. Pryncypał 8’ | 1. Bourdon 8’ | 1. Subbas 16’ |
2. Holflet 8’ | 2. Salicet 8’ | 2. Oktawbas 8’ |
3. Oktawa 4’ | 3. Pryncypał 4’ | 3. Fletbas 8’ |
4. Rurflet 4’ | 4. Róg nocny 4’ | 4. Chorałbas 4’ |
5. Gemshorn 2’ | 5. Sesquialtera 2x | M.I - P. |
6. Mixtura 4x | 6. Oktawa 2’ | M. II - P. |
Super M.I* | 7. Kwinta 1⅓’ | |
M.II - M.I | 8. Szałamaja 8’ | |
Super M.II - M.I | Super M.II* | |
Sub M. II - M.I | Tremolo M.II |
Instrument znany z autopsji
Ostatnia modyfikacja: 2025-05-21 21:55:59