Kościół filialny Chrystusa Króla Postolin (dolnośląskie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Organy wybudowane w 1894 r. przez firmę organmistrzowską Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą (opus 635).

Prospekt organów architektoniczny, neogotycki, jednosekcyjny trójpolowy, o kompozycji dośrodkowej zwieńczony krenelażem. Naroża szczytów prospektu zdobią słupki przechodzące w sterczyny. Środkowa część zakończona wimpergą oraz kwiatonem.

W 1917 roku piszczałki prospektowe z wysokoprocentowej cyny zostały zarekwirowane na cele wojenne. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu instrument ucierpiał jeszcze bardziej, zniknęło bowiem 80% pozostałej substancji brzmieniowej.

W roku 1999 remont organów wykonała firma braci Broszko z Częstochowy, Możliwe, że wtedy też uzupełniano braki w materiale piszczałkowym. Latem 2018 r. przeprowadzono czyszczenie i konserwację instrumentu. Zakres prac obejmował m.in. wymianę dmuchawy na cichobieżną i budowę nowego kanału oraz skrzyni wygłuszającej, czyszczenie całego instrumentu, konserwację przeciw owadom drewnożernym, odnowienie stołu gry, wymianę uszkodzonych elementów traktury, oraz montaż nowego oświetlenia. Prace zwieńczono intonacją poszczególnych piszczałek i strojeniem całego instrumentu.

Obecnie zespół brzmieniowy pozostaje w większości nieoryginalny. Z materii piszczałkowej pochodzącej z czasu budowy instrumentu zachowała się większość piszczałek drewnianych oraz jedna metalowa (sic!). Reszta substancji piszczałkowej jest polskiego pochodzenia, wykonana z cynku i cyny, często o węższej menzurze niż pierwotnie. Cynkowe piszczałki prospektowe należą do głosu Principal 8’ (B-d1).

Stół gry na osi prospektu, wbudowany w szafę, grający siedzi tyłem do ołtarza. Klawiatura manuałowa oryginalna, dobrze zachowane; nakładki na klawiszach diatonicznych wykonane z kości wołowej, zaś na chromatycznych z hebanu.

Organy stale pozostają pod opieką organmistrza, wszelkie usterki usuwane są na bieżąco.

Instrument ma miech magazynowy, dwufałdowy z podawaczem oraz wiatrownice typu stożkowego.

Skala manuałów: C-f3; skala pedału: C-d1.

Wysokość stroju dla dźwięku a1: 435 Hz przy 17,6°C.

 


Budowniczy
Wilhelm Sauer
Opus
635
Rok zakończenia budowy
1894
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
5
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Salicional 8'
3. Gedackt 8'
4. Octave 4'
Pomoce
Pedal coppel
Stół gry

Stół gry

Piszczałki sekcji manuału

Piszczałki sekcji manuału

Miech

Miech

Dmuchawa

Dmuchawa


Źródło
Instrument znany z autopsji
Autor
Jan Konopacki


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 21:19:38

Kościół św. Michała Archanioła (Postolin) - 25 głosów