Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego Lublin (lubelskie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Pierwsze organy szkoły muzycznej w Lublinie początkowo zainstalowane były w jednej z sal Filharmonii Lubelskiej, gdzie odbywały się lekcje organów. Był to instrument firmy Schlag & Söhne z ok. roku 1914 lub 1915 (opus 1019). W 1973 r., kilka lat po wybudowaniu nowego budynku szkoły przy ul. Plażowej (obecnie ul. Muzyczna), organy zostały sprzedane do kościoła św. Michała Archanioła w Warszawie, a firma Kamińskich rozpoczęła budowę nowego instrumentu. Umowę jednak spisano na przebudowę organów Schlaga, co było fikcją. Była to jednak typowa praktyka czasów PRL. Prace firmował Janusz Kamiński i to jego nazwisko znajduje się na dokumentach dotyczących budowy, a także na tabliczce w stole gry. Trzeba jednak wiedzieć, że w rzeczywistości każdy z Kamińskich: ojciec Zygmunt oraz synowie Zygmunt i Janusz mieli zarejestrowane osobne firmy ze względów podatkowych, w rzeczywistości jednak działali wspólnie. Równocześnie planowano budowę nowych 32-głosowych organów o trzech manuałach w sali koncertowej, plany te nie zostały jednak zrealizowane.

W 1982 r. miał miejsce generalny remont instrumentu, obejmujący m.in. wymianę Oboju 8’ na Róg krzywy 8’, a także oczyszczenie całych organów, wymianę zużytych mieszków, uszkodzonych rurek, sprężyn w rejestrach, naprawę rejestrów zbiorowych, poprawki w intonacji oraz strojenie.

Ok. 2000 r. firma Andrzeja Madeja z Lublina dokonała wymiany mieszków na nowe firmy Laukhuff, została również zakupiona nowa, promienista klawiatura pedałowa. W późniejszych latach planowano wymianę Pryncypału 8’ w pedale na Fletbas 8’, do czego ostatecznie nie doszło.

Prospekt instrumentu jest dzielony na dwa człony – po prawej stronie znajduje się sekcja manuału I i pedału (na pierwszym planie Pryncypał 8’), po lewej stronie sekcja drugiego manuału, zamknięta w szafie ekspresyjnej obsługiwanej mechanicznie. Każda z sekcji posiada oddzielny miech pływakowy. Stół gry jest wbudowany w szafę organów. Zastosowano wiatrownice podłużne stożkowe.


Budowniczy
Zygmunt Kamiński
Rok zakończenia budowy
1973
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
13
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Flet kryty 8'1. Flet rurkowy 8' *1. Subbas 16'
2. Pryncypał 4'2. Flet 4'2. Pryncypał 8'
3. Flet leśny 2'3. Pryncypał 2'3. Chorał 4'
4. Mixtura 4x [1 1/3']4. Kwinta 1 1/3'
5. Szarf 4x [1']
6. Róg krzywy 8'
Pomoce
Połączenia: II-I, I-Ped., II-Ped.
Tremolo M II
Dwie wolne kombinacje
Crescendo
Tutti
Wyłącznik Rogu krzywego 8'
Możliwość dołączenia głosów z głównej kombinacji podczas gry na wolnej kombinacji
Możliwość automatycznego wyciszenia pedału podczas gry na drugim manuale (wyłączone zostają połączenie I-Ped., Pryncypał 8’ i Chorał 4’)
Przypisy
*) pierwsza oktawa kryta, drewniana
Stół gry

Stół gry

Dmuchawa i miech sekcji manuału II

Dmuchawa i miech sekcji manuału II

Piszczałki sekcji manuału II

Piszczałki sekcji manuału II


Źródło
Archiwum firmy Kamińskich, dokumentacja instrumentu
Autor
Piotr Kramarczyk


Ostatnia modyfikacja: 2019-04-10 07:19:14

Kościół św. Józefa (OO. Karmelitów Bosych) (Lublin) - 11 głosów
Bazylika św. Stanisława Biskupa (dominikanów) (Lublin) - 20 głosów
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy (Lublin) - 13  (11 ) głosów