Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia Suwałki (podlaskie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Organy są dziełem firmy Alexander Schuke z Poczdamu, zbudowane w 2013 r.

Wysokość stroju – 440 Hz przy temperaturze 20 °C. Przewidziany strój nieznacznie nierównomiernie temperowany.

Metalowe piszczałki labialne sporządzone z lanego stopu cyny i ołowiu o składzie dostosowanym do dźwiękowych wymagań dyspozycji i akustyki wnętrza. Wszystkie piszczałki otwarte mają u wylotu mniejszą grubość blachy. Ten zabieg zapewnia bardzo dobre zadęcie, wyjątkową pełnię brzmienia i stabilność usytuowania w pozycji pionowej. Piszczałki prospektowe wykonane zostały ze stopu nazywanego "cyną angielską" o zawartości cyny ponad 96%. Z wierzchu są polerowane, co zapobiega przedwczesnemu utlenieniu. Piszczałki drewniane wykonane są wyłącznie z długo leżakowanego drewna dębowego, sosnowego i świerkowego.

Stół gry wmontowany centralnie w dolną partię organów, zawierającą dwie klawiatury manuałowe (C-c4) i klawiaturę pedałową (C-g1) z drewna dębowego (usytuowanie klawiszy równoległe); klawiatury manuałowe wykonane z drewna hebanowego (dolne klawisze) i kości (górne). Usytuowanie klawiatur: c pedału pod c1 manuału. Układ elementów pomocniczych regulowany normami BDO (normy niemieckiego cechu organmistrzowskiego). Regulowana ławka wykonana z drewna dębowego. Stół gry wyposażony w oświetlenie pulpitu i klawiatury pedałowej oraz odpowiednie włączniki wentylatora i systemu oświetlenia.

Wiatrownice klapowo-zasuwowe z drewna dębowego, wykonane sposobem tradycyjnym, zasklepione od góry i od dołu. Wszystkie elementy metalowe wykonane z niekorodującego materiału; ustawienie piszczałek w rejestrach - na ławeczkach, podwieszonych listwach lub pojedynczych zawieszeniach.

Traktura gry wszystkich sekcji mechaniczna. Popychacze mechaniczne i kątowniki (ramionka) sporządzone z drewna dębowego, białego drewna bukowego i nordyckiego świerku. Części metalowe z nierdzewnego materiału.

Zasuwy poszczególnych wiatrownic wykonane z dębu, prowadzone mechanicznie ze stołu gry; toczone manubria ze szlachetnego drewna umieszczone po jednej stronie stołu gry. System zaopatrzenia
w powietrze: wentylator montowany razem z miechem głównym w dźwiękoszczelnej skrzyni, zabezpieczony przed drganiami. System kanałów wykonany z drewna sosnowego. Zespół miechów powinien składa się z miecha magazynowego oraz miechów do poszczególnych wiatrownic. Kondukty do piszczałek prospektowych i innych piszczałek prowadzonych bezpośrednio z wiatrownic wykonane z rurek ołowianych lub jako kondukty cynowe.

Szafa organowa wykonana z litego drewna dębowego (wraz z obramowaniem i wypełnieniem).


Budowniczy
Alexander Schuke
Rok zakończenia budowy
2013
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
10  (9)
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Flauto 8'1. Bordun 8'1. Subbass 16'
2. Bordun 8' *2. Salicional 8'2. Bassflöte 8'
3. Principal 4'3. Rohrflöte 4'
4. Fl. traverso 2’4. Nassat 2 2/3'
Pomoce
Połączenia: II/I; I/Ped; II/Ped.
Stół gry

Stół gry

Sygnatura budowniczego

Sygnatura budowniczego

Klawiatura pedałowa i dźwignie nożne

Klawiatura pedałowa i dźwignie nożne


Autor
Sebastian Kuczyński


Ostatnia modyfikacja: 2018-01-26 12:33:04

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Suwałki) - 34 głosów
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy (Suwałki) - 14 głosów