Kaplica św. Marii Magdaleny Kłodzko (dolnośląskie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Organy zostały wybudowane w siedzibie firmy Schlag & Söhne w Świdnicy. Świadczy o tym list przewozowy nr 124 o treści: Instrument wyjechał ze Świdnicy 3 grudnia 1915 r. ze stacji Schweidnitz Niederstadt [obecnie Świdnica Przedmieście] z firmy Schlag & Söhne w kierunku stacji Glatz [Kłodzko].

W latach 50. XX w. w kaplicy sprawowano Msze w języku niemieckim, natomiast do 1962 r. w języku polskim, następnie kaplica została zamknięta. W 2011 r. na nowo udostępniono kaplicę dla wiernych i rozpoczęto okolicznościowo sprawować Eucharystię, a od 2013 r. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odprawiane są msze w rycie trydenckim. Obecnie instrument wymaga generalnego czyszczenia, a także strojenia; sprawny jest tylko manuał I. Organy są wykorzystywane do celów liturgicznych.

Organy mają wiatrownice stożkowe, jeden miech magazynowy z dwoma podawaczami poruszanymi na przemian, dźwignię ręczną do kalikowania znajdującą się w cokole organów po lewej stronie. Brak piszczałek prospektowych oraz dmuchawy elektrycznej. Część frontowa instrumentu ustawiona jest ku osi kaplicy. Organy zajmujmują północną część chóru muzycznego. Stół gry wbudowany jest centranie we front szafy (organista ołtarz ma po prawej stronie). Część frontową (prospekt) zdobią cztery otwory zakończone u góry łukiem wyłożony od środka cienkim materiałem, niegdyś koloru purpurowego.

Skala manuałów: C-f3; skala pedału: C-d1.


Budowniczy
Schlag & Söhne
Opus
1034
Rok zakończenia budowy
1915
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
8
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Principal 8'1. Salicional 8'1. Subbass 16'
2. Flaute 8'2. Portunal 8'
3. Aeoline 8'3. Flöte 4'
4. Octave 4'
Pomoce
Manual-Koppel
Pedal-Koppel I
Pedal-Koppel II

Źródło

Dane o instrumencie pochodzą z obserwacji własnych autora (2017 r.)

Autor
Szymon Wołoch


Ostatnia modyfikacja: 2023-12-28 20:09:57

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (Kłodzko) - 38 głosów
Kościół szpitalny Niepokalanego Poczęcia NMP (Kłodzko) - 10 głosów