Kościół św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303) Kraków (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Modernistyczny kościół został zbudowany w latach 1985–1994 według projektu prof. Witolda Cęckiewicza. Już od początku działalności świątyni planowano zakup piszczałkowego instrumentu. W 2022 roku dzięki staraniom proboszcza parafii, ks. Pawła Kubani, zakupiono organy ze zlikwidowanego kościoła Świętej Trójcy w Hamburgu (dzielnica Harburg). Podczas zakupu miały one 25 głosów, zdecydowano się jednak dokupić kolejnych 5. Jeszcze tego samego roku instrument został translokowany do obecnej lokalizacji i umieszczony w precyzyjnie wykonanej drewnianej szafie, zdobionej elementami harmonizującymi z ołtarzem głównym oraz pozostałym wystrojem świątyni, autorstwa Dawida Zagórskiego, który podjął się również montażu i intonacji organów, co trwało niecały rok. W listopadzie 2023 roku rozpoczęto użytkowanie instrumentu, tym samym zastępując przestarzały sprzęt elektroniczny.

Stół gry wbudowany centralnie w cokół szafy organowej, grający siedzi tyłem do prezbiterium.

Obecnie organy nie zostały jeszcze odebrane przez Archidiecezjalną Komisję Muzyki Kościelnej. Pomimo używania nowego instrumentu, nie został on jeszcze w pełni dobrze nastrojony i wymaga dodatkowych prac poprawiających i doskonalących.


Budowniczy
Gebrüder Hillebrand
Rok zakończenia budowy
1967
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
30
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
Hauptwerk Brustwerk 
1. Quintadena 16'1. Gedekt 8’1. Subbass 16'
2. Aeolina 8' *2. Blockflet 4'2. Pryncypał 8'
3. Gamba 8’ *3. Pryncypał 2'3. Oktawa 4'
4. Vox caeleste 8’ *4. Spillflet 2'4. Mixtura 4ch.
5. Pryncypał 8'5. Quinta 1⅓5. Rauschpfeife 2ch.
6. Holflet 8’6. Scharf 2-3ch.6. Puzon 16’
7. Oktawa 4'7. Sesqualtera 2ch.7. Trompet 8’
8. Rurflet 4’8. Regal 8’8. Cornet 2’
9. Nazart 2⅔
10. Oktawa 2'
11. Blockflet 2' *
12. Tercja 1⅓' *
13. Mixtura 4-5 ch.
14. Trompet 8’
Pomoce
Połączenia: BW - HW, HW - P
Żaluzja BW
Przypisy
*) głosy dobudowane w czasie translokacji
Stół gry

Stół gry

Fragment wnętrza instrumentu

Fragment wnętrza instrumentu






Źródło

Informacje zdobyte we własnym zakresie 13.11.2023
Zdjęcie prospektu: Jakub Pracuch

Autor
Paweł Krzywda


Ostatnia modyfikacja: 2023-12-19 22:28:20

Kościół NMP Matki Kościoła (Prądnik Biały) (Kraków) - 29 głosów
Kościół Najświętszego Imienia Maryi (pijarów – Rakowice) (Kraków) - 13 głosów
Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu (OO. Franciszkanów-Reformatów – Bronowice Wielkie) (Kraków) - 27 głosów

Pwl08
Pwl08 2024-01-23 03:46:42
Docelowo instrument będzie miał się czym pochwalić - ładne zaplecze głosów skrzypcowych, fletowych, dobra baza pryncypałowa, dużo opcji w pedale, no i ten "klawesynowy" Regal 8-stopowy. Pozostaje liczyć na dobre zmiany!
Jeszcze raz pozdrawiam.
Pwl08
Pwl08 2024-01-22 16:12:35
Panie Prestant, rozumiem.
Z wieloma zarzutami muszę się zgodzić, jednak co pozostaje poza nadzieją na jakieś zmiany? Wiemy, że rozebranie i wybudowanie instrumentu na nowo to scenariusz nierealny...
Trzeba zaznaczyć, że instrument jeszcze nie został odebrany przez Komisję Muzyki Kościelnej z Archidiecezji i do tego czasu mogą nastąpić i na pewno będą wprowadzane zmiany. Ja liczę na to, że wszystkie głosy językowe, głosy zakupione, a także niektóre pozostałe zostaną nastrojone w sposób poprawny. Mam także nadzieję na to, że od wnętrza też się wiele pozmienia, no i najważniejsze - tutaj końcową pałeczkę będzie mieć Komisja. Logiczne jest to, że nie przyjmą instrumentu z takim stanem technicznym, o którym Pan pisze. Wierzę więc, że fachowcom, którzy w niej zasiadają, uda się mieć wpływ na to, żeby za jakiś czas instrument nabrał kształtu, który zadowoli każdego, bo rzeczywiście, jest wiele rzeczy do poprawy.

Z chęcią obejrzę zdjęcia, o których Pan mówi.
Pozdrawiam.
Prestant
Prestant 2023-12-20 08:07:34
Panie Pawle, byłem ,widziałem, słyszałem, mam zdjęcia. Instalacja elektryczna do dobudowanych głosów -pasek aluminiowy i zwierające się do niego druty (tak działa traktura gry) traktura rejestrów to znowu plastikowa rurka na końcu której wkrętem przykręcony jest kabel i aluminiowa rurka do której podczas załącznika głosu dochodzi wkręt i załącza głos (tak tylko chciłem powiedzieć że można kupić do tego specjalne komponenty i nie robić dziadostwa), jakim są niestety całe organy. patrząc od strony kościoła prawa wieża opada o kilka cm, a bok szafy nie jest w pionie bo obu stronach, w środku pełno trocin, i żeby to wyczyścić to trzeba by wyciągać wszystkie piszczałki (a patrząc na inne prace pana d.z. to tego nie poprawi) , trąbki puzon i dwójka językowa leżą połamane i bez wszystkich wieszaków natomiast wieszaki które są zainstalowane to w sposób na odwal sie i leżą na innych piszczałkach lub na podłodze. Piszczałki prospektowe z cyny pomalowane srebrzanką
Jak Pan taki odważny zachęcam do zrobienia zdjęć instalacji elektrycznej pozostałych sekcji manuałów, wysłania nagrania jak systemem jest szczelny jak organy działają jak działa rozbudowana instalacja ... (System powietrzny nie jest szczelny) ja z miłą chęcią podam informacje gdzie pan Zagórski robił organy, jak zrobił i udostępnię zdjęcia na życzenie osób. Wnioskuję że zdanie że z nadzieją na lepsze patrzycie w przyszłość to nie przypadek patrząc na stan instrumentu. A co do komisji to z tego co wiem to komisja posiada zdjęcia i wie jak to wygląda.
A co do stałych poprawek w instrumencie to radził bym zarządowi parafii by zmienić wykonawcę rozebrać i postawić od nowa ten instrument w sposób poprawny !
Pwl08
Pwl08 2023-12-18 15:19:14 Edytowany
Do wszystkich komentujących - pragnę zaznaczyć, że instrument nie został jeszcze oddany do użytku w pełni, a wciąż czeka na odbiór przez Komisję Muzyki Kościelnej z AK, do tego czasu jest stale poprawiany. Organy elektroniczne już nie funkcjonują, a nowym organom dano szansę, w końcu po co miały stać nieużywane. Wierni widzą różnicę znaczącą w porównaniu ze starym sprzętem, w dużej mierze zepsutym. Nie wiem skąd informacje posiadane przez użytkownika 'Prestant', bo wątpię, żeby kiedykolwiek grał u Brata Alberta. Instrument nie stwarza żadnego zagrożenia zawalenia... Oceniać będziemy mogli już przy pełnym zakończeniu prac, a na razie trzeba patrzeć z nadzieją w przyszłość. Opis tych organów pewnie się niejednokrotnie zmieni, mam nadzieję, że na lepsze. :)
I do Pana "Principal8" - zostało załączone zdjęcie prezentujące wnętrze instrumentu.
Trochę wiary! Pewnie za niedługo załączę jakiś film prezentujący brzmienie tych organów.
Pozdrawiam.
Prestant
Prestant 2023-11-13 20:19:46 Edytowany
Stan obecny instrumentu jest tragiczny, instrument ledwo stoi (konstrukcja nie pozwala na bezpieczne chodzenie po instrumencie, a całość się chwieje), traktura gry i rejestrów nie działa poprawnie piszczałki prospektowe przykręcone wkrętami, wiatrownice zmaltretowane połamane ławeczki trzymające się na filcu, oczywiście nic nie stroi.
Organy stwarzają zagrożenie zawalenia się na osoby przebywające w kościele !!!
Osoby zainteresowane mogą zobaczyć instrument od środka na stronie polskie organmistrzostwo na Facebooku na jednym z postów, widać tam nie tylko organy z powyższego opisu ale też inne dzieła tego człowieka który popełnił ten montaż.


Link

https://www.facebook.com/100089039813390/posts/266941632950495/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v