Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Opole (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zbudowane przez braci Karla i Alberta Spieglów z Rychtala ok. 1906 roku. Ostatni remont generalny wykonano w 2009 roku, a prace przeprowadził zakład organmistrzowski ''Kamerton'' Wiesława Jelenia z Olszynki k. Prudnika. W trakcie remontu zostały wymienione na nowe bądź odnowione 1533 piszczałki metalowe mosiężne oraz drewniane. Najmniejsza piszczałka ma rozmiar ledwie 8 cm, największa drewniana ma długość 5,5 m. W organach zamontowano nowy miech wraz z kanałami powietrznymi, a także nowe dmuchawy wraz z regulatorem wlotu powietrza, izolatorem drgań oraz obudową akustyczną. Renowacji poddano wiatrownice poszczegolnych sekcji manuałów i pedału. Wymieniona została również podłoga w pomieszczeniu napędu miecha, instalacja elektryczna oraz wzmocniono konstrukcję kontuaru. W trakcie remontu okazało się, że renowacji wymaga również prospekt, a w dalszym etapie także kontuar. Przed remontem stan instrumentu przedstawiał się nienajlepiej, o czym świadczy następujący wpis:

'W kościele parafialnym, na murowanym chórze muzycznym znajdują się organy pneumatyczne, o systemie rurkowym i wiatrownicach stożkowych.Jest to instrument wybudowany w warsztacie organmistrzowskim Karla Spiegla. Wewnętrzny projekt instrumentu to typowa dla tego warsztatu organmistrzowskiego konstrukcja organów pneumatycznych, z rodzajem wnęki w szafie organowej, pod konstrukcją wiatrownic.

Aktualny stan instrumentu jest bliski absolutnej dewastacji. Szczególna aktywność robaka drzewnego oraz szereg nieszczelności (szczególnie w kontuarze oraz w systemie rurkowym), uniemożliwiają praktycznie wykorzystanie instrumentu do celów liturgicznych.

Substancja brzmieniowa instrumentu jest w dużej mierze zachowana. Zniszczono nieodwracalnie kilka piszczałek metalowych. Piszczałki drewniane konserwowane były najprawdopodobniej rodzajem impregnatu owadobójczego. Ich stan jest katastrofalny. Mieszki i stożki są wypracowane. Choć trudno opisać ich stan bez dokładnego przeglądu, to z pewnością jednak skończył się okres eksploatacji mieszków klinowych na kancelach tonowych i przekaźniku - najprawdopodobniej zatem należy je wymienić, co zapewni sprawne dzialanie organów.

System powietrzny instrumentu jest zupełnie wadliwy. W dużym miechu zasobnikowym (konstrukcja magazynowa) wyraźne jest uchodzenie powietrza. Musi on zostać na nowo pokryty skórą.

Wielu ingerencji naprawczych domaga się kontuar organów. Filcem należy pokryć zawory tonowe w wiatrowniczkach stołu gry, wymienić wszystkie membrany i zawory zwrotne w przekaźnikach funkcji organowych, odnowić przekaźnik pedałowy. Kontuar organów powinien zostać na nowo orurkowany. Czynnościom naprawczym i regulacyjnym poddać należy ponadto włącznik rejestrów''.

W chwili obecnej stan organów jest bardzo dobry, mimo że minęło już 7 lat od remontu. Organy brzmią bardzo interesująco i klarownie. Niestety mimo przeprowadzonego remontu występują bardzo duże opóźnienia w odpowiadaniu dźwięków.


Budowniczy
Karl Spiegel, Albert Georg Spiegel
Rok zakończenia budowy
ok. 1906
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
25
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Mixtur 2'1. Liebl.gedeckt 16'1. Principal bass 16'
2. Rauschquinte 2 2/3'2. Geigen principal 8'2. Violon bass 16'
3. Oktave 4'3. Salicional 8'3. Principal bass 8'
4. Portunalflöte 4'4. Aeoline 8'4. Subbass 16'
5. Doppelflöte 8'5. Portunalflöte 8'5. Cello 8'
6. Fl.amabile 8'6. Viola d'amour 4'6. Bassflöte 8'
7. Dolce 8'7. Traversflöte 4'
8. Gambe 8'8. Harm.aetherea 2-f
9. Gemshorn 8'
10. Principal 8'
11. Bourdon 16'
Pomoce
Manualkoppel II-I, octavkoppel II-I, pedalkoppel zu I, pedalkoppel zu II, octavkoppel zu II, kalkant (zamieniono na tremolo)
Przełączniki pod manuałem I: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, Auslöser
Stół gry

Stół gry

Klawiatura pedałowa.

Klawiatura pedałowa.

Wnętrze stołu gry

Wnętrze stołu gry

Widok wiatrownicy od spodu

Widok wiatrownicy od spodu


Źródło
Część informacji przekazał organmistrz Wiesław Jeleń z zakładu organmistrzowskiego ''Kamerton'', pozostałe informacje są w archiwum parafii
Autor
Andrzej Ryszkiewicz


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:15:59

Katedra Świętego Krzyża (Opole) - 62  (60 ) głosów
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (jezuitów) (Opole) - 32 głosów
Kościół seminaryjno-akademicki św. Jadwigi Śląskiej (Opole) - 27 głosów