Kościół Świętej Trójcy Kwidzyn (pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Nie wiadomo kiedy powstał pierwotny instrument i kto go zbudował. Do dziś pozostała z niego jedynie szafa organowa o trzech arkadowych polach piszczałkowych z prospektowym Pryncypałem 8', zwieńczona historyzującym frontonem wspartym na dwóch półkolumnach i flankowana dwiema ośmiobocznymi wieżami, w których w arkadowych polach znajdują się piszczałkami Oktawy 4'. Wieże wsparte są na ośmiobocznych konsolach z wisiorami w kształcie szyszek chmielu. Fronton ozdobiony dwoma medalami koloru złotego między polami piszczałkowymi nad kolumnami. Całość nawiązuje do trójdrzwiowego portalu od strony zachodniej budynku kościoła, a także ołtarza głównego. Prawdopodobnym projektantem prospektu był główny architekt całego kościoła Karl Friedrich Schinkel.

Być może budowniczym pierwszych organów był Ferdynand Scherweit, który zbudował organy w kościele św. Pawła w Mariance k. Pasłęka, których prospekt jest bliźniaczo podobny do omawianego. Niedawno znaleziono niewielki fragment wiatrownicy klapowej, zapewne należącej do dawnych organów.

Obecny instrument złożył w zastanej szafie w 1948 roku Bronisław Konkolewski, wieloletni organista kościoła Świętej Trójcy. Organy powstały z dwóch małych instrumentów: 9-głosowego (dwa manuały i pedał), zbudowanego przez Eduarda Witteka w 1908 r., i 6-głosowego, zbudowanego przez Paula Voelknera w 1912 r. (jeden manuał i pedał). Stół gry pochodził z organów Witteka, ale Konkolewski wmontował do niego także manubria z organów Voelknera. W latach późniejszych Ryszard Plenikowski z Kartuz wymienił stół gry.

 


Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Principal 8’1. Geigenprincipal 8’1. Violon bass 16’
2. Gedackt 16’2. Gemshorn 8’2. Subbass 16’
3. Hohlflöte 8’3. Viola 4’3. Oktawbass 8’
4. Octave 4’4. Flet Leśny 2’
5. Flauta 4'5. Trompet Szkocki 8'
6. Mikstura 3-5 fach.Dzwony (a1-e3)*
7. Suzafon Franz 16’
Pomoce
Połączenia: II-I 8', I-P 8', I-I 4', II-II 16'
Urządzenia dodatkowe: Tremolo, Glockenstern, Nachtigall "Francis", Nachtigall "Clare"
Przypisy
*) dodane w 2020 r.
Stół gry

Stół gry

Dawny stół gry

Dawny stół gry

Dzwony rurowe

Dzwony rurowe


Źródło
Informacje Bronisława Konkolewskiego (udzielone w latach 1968–1973) i ks. prał. Zenona Szerle (2000 r.)
Autor
Florian Strzyżewski


Ostatnia modyfikacja: 2021-01-28 12:51:48

Konkatedra św. Jana Ewangelisty (Kwidzyn) - 28 głosów