Muzyka Kościoła Ewangelicko-Reformowanego XVI w.

Napisane w dniu 2017-01-20 17:28:53 przez pawk100.

Miejsce: Warszawa , kościół ewangelicko-reformowany
Data rozpoczęcia: 2016-09-17
Artysta: Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie
17 września w godzinach 18.00-22.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, odbędzie się druga edycja Nocy Świątyń. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrze kościoła, posłuchać koncertu organowego, podyskutować z członkami zboru oraz usłyszeć koncert Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego, który odbędzie się o godz. 19.30.
W programie koncertu zaprezentowana będzie muzyka kościoła ewangelicko-reformowanego XVI wieku. Usłyszą Państwo utwory kompozytorów: Wacław z Szamtuł, Cyprian Bazylik, Loys Bourgeois, Claude le Jeune, Jan Pieterszoon Sweelinck. Układ programu oparty został na kalwińskim Psałterzu Genewskim i poezji literacko związanej z kościołem protestanckim. Autorami tłumaczeń psalmów są przedstawiciele polskiej i francuskiej literatury renesansowej. Teksty te nie miały na celu wiernego, dokładnego odtworzenia Słowa Bożego, lecz przekazanie nastroju i semantyki psalmów w bardziej poetyckiej formie. Reformacja przyniosła zatem istotne zmiany na gruncie muzyki liturgicznej, które wywarły wpływ również na twórczość katolicką. Utwory charakteryzowały się zncznym uproszczeniem środków i czytelnym tekstem, który tłumaczony był z łaciny na języki narodowe. Protestanckie psalmy były rodzajem zbiorowej modlitwy wiernych. Oprócz Mikołaja Reja, w koncercie pojawią się nazwiska mniej znanych poetów, jak Andrzej Trzecieski junior, Stanisław Kleryka, Bernard Wojewódko, Jakub Lubelczyk, Diakon Grzegorz Zakonnik. Wśród francuskich poetów: Clément Marot oraz Théodore de Béze.  
Noc Świątyń organizowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.


Źródło: Muzyka Kościoła Ewangelicko-Reformowanego XVI w.

Wcześniejsze Nowości

Szczecin - miasto talentów

„Szczecin – miasto talentów” to projekt mający na celu promocję  muzyków działających w Szczecinie jak i poza nim poprzez realizację koncertów w instytucjach kultury na terenie miasta Szczecin. Muzycy, którzy będą się prezentować podczas koncertów to…

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w CANTANTES LUBLINENSIS – I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej w Lublinie i towarzyszących mu imprezach. Miło nam będzie gościć Państwa w naszym pięknym mieście! Zapewniamy, że dołożymy wszelkich…

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI IM. PROF. JÓZEFA ŚWIDRA

Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia", który na Śląsku jest jednym z najstarszym zespołów chóralnych. Kontynuuje tradycje Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia powstałego w 1908 roku. Festiwal otrzymał imię Józefa…