Finał XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Napisane w dniu 2017-01-20 17:26:11 przez pawk100.

Od 14 do 16 stycznia w Będzinie w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina odbywać się będą przesłuchania do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Szczegółowe informacje www.mfkip.pl

Miejsce: Będzin , PSM im. F. Chopina
Data rozpoczęcia: 2016-01-14

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata ponownie wybrzmią w Będzinie, pozwalając na zatopienie się w radosnej kontemplacji Bożego Narodzenia. Od 14 do 17 stycznia w mieście, nazywanym stolicą polskiej kolędy, odbędzie się XXII edycja największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Od 14 do 16 stycznia (czwartek i piątek od 9 do 20.30, w sobotę od 9 do 17) w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina odbywać się będą przesłuchania najlepszych wykonawców, wyłonionych podczas odbywających się w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi eliminacji, do których przystąpiło ponad 1500 wykonawców. Najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z różnych epok i krajów zaśpiewa w Będzinie 129 solistów, chórów i zespołów.
- Festiwal pomaga w zabliźnianiu pogłębiającego się rozdźwięku między duchowym, a materialnym światem człowieka. Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi w dorobku muzycznym, ale i kulturowym, swoistą perłę łączącą pokolenia, zapewniającą jedność i ciągłość kulturową, wzbogacającą głębię doznania duchowego. Biorąc udział w Festiwalu wykonawcy w sposób szczególny uwielbiają poprzez śpiew Wcielone Słowo, które stało się Ciałem. Niech radość kolędowania będzie udziałem wykonawców i tych wszystkich, których urzekają swym pięknem kolędy i pastorałki – mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.
Laureatów tegorocznej edycji wybierze składające się z wybitnych muzyków jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Wiesława Delimata (Akademia Muzyczna w Krakowie), którego w ocenie wspierać będą także prof. dr hab. Jerzy Rachubiński (Akademia Muzyczna w Łodzi) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).
Tradycyjnie Festiwal zakończy się koncertem galowym, który w niedzielę, 17 stycznia o g. 16, odbędzie się w kościele na Osiedlu Syberka. Jego reżyserii podjął się aktor Dariusz Wiktorowicz. Wpisując się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży podczas koncertu odbędziemy świąteczną podróż w poszukiwaniu najciekawszych bożonarodzeniowych tradycji.
– Okazję do obejrzenia koncertu będą mieli nawet ci, którzy nie mogą być z nami – cały koncert będzie transmitowany live z realizacją z 6 kamer w jakości HD w internecie, na naszej stronie www.mfkip.pl. Zamierzamy także wydać go na DVD – tłumaczy rzecznik prasowy Festiwalu, Jarosław Ciszek. Wstęp na przesłuchania i koncert galowy jest otwarty dla wszystkich i darmowy.
Choć w tym roku dobra nowina o narodzeniu Mesjasza rozlegnie się w Będzinie, organizatorzy biją na alarm – to może być ostatnia edycja tego wyjątkowego przeglądu. Wszystko przez brak środków, z którymi borykają się od kilku lat. Szczegółowe informacje na temat stanu, w którym znalazł się Festiwal oraz informacje dotyczące tej edycji i harmonogramy przesłuchań można znaleźć na stronie www.mfkip.plŹródło: Finał XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Wcześniejsze Nowości

"Cicha noc" na chór i orkiestrę smyczkową

Dnia 16 stycznia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie o godz. 18:00 odbędzie się koncert "Cicha noc" na chór i orkiestrę smyczkową. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Koncert kolęd "Cicha noc" na chór i orkiestrę smyczkową w opr. Macieja Małeckiego

Już w sobotę 9 stycznia o 18.00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego (Budynek Główny) odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd. "Cichą noc" na chór i orkiestrę smyczkową wykonają Chór Insieme i Orkiestra Kameralna Fresco Sonare pod batutą Moniki…

Magiczne Święta

Dnia 6 stycznia w sali koncertowej Wydziału Muzyki ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego 83 w Rzeszowie o godzinie 18.00 odbędzie się koncert pt Magiczne Święta