Podsumowanie 2015 roku

Napisane w dniu 2017-01-20 17:26:06 przez jcuryllo.

Rok 2016 zbliża się do nas wielkimi krokami, więc zgodnie z niepisaną tradycją czas na podsumowanie zmian wprowadzonych w serwisie w ciągu całego roku i garść statystyk.

W ciagu roku największą zmianą wydaje się rozbicie Redakcji na praktycznie niezależne i samodzielne Zespoły. Sporo osób dołączyło do Redakcji, co spowodowało podwyższenie jakości oferowanych przez nas materiałów i przyspieszenie procesu moderacji wpisów. Bardzo ważną sprawą okazał się również Kalendarz Organisty, który jest używany przez coraz większą liczbę osób i w swojej nowej wersji jest dość intuicyjny i wygodny w użyciu. Ciągle w powijakach jest pomysł połączenia śpiewnika, pieśni do świętych, melodii lokalnych oraz bazy pieśni używanych do generowania propozycji w jedną całość, zostały jednak poczynione znaczne kroki w tym kierunku. 

Nawiązaliśmy współpracę z serwisem Chórtownia oraz dość znacznie udoskonaliliśmy system nowości. Od strony technicznej na pewno należy wspomnieć o zakończeniu pracy przy użyciu Google Apps i przejście na własny system mailingowy (konto w domenie musicamsacram.pl tworzone jest dla każdego członka Redakcji i służy do kontaktów związanych z serwisem). Wydaliśmy też aplikację mobilną umożliwiającą przeglądanie na smartfonie czy tablecie propozycji śpiewów na dzisiaj i jutro oraz wykrywanie tonacji, w której śpiewa celebrans czy psałterzysta. Aplikacja zyskała dość dobre oceny i będzie w przyszłości rozwijana, żeby zaspokoić potrzeby użytkowników, chociaż zdajemy sobie sprawę, że obecnie zawiera kilka niedoskonałości.

Stworzyliśmy również bliźniaczy projekt poświęcony wyłącznie rozrywce. Nie jest to jednak część Musicam Sacram, lecz jak wcześniej wspomniałem projekt bliźniaczy, zatem nie należy oczekiwać od niego powagi czy wyczucia stosowanego w niniejszym serwisie. Specjalnie nie był on nigdzie reklamowany, aby sprawdzić szybkość z jaką zyska sympatię organistów. Jest on dostępny na odpowiedniej stronie na Facebooku. Zapraszam, żeby w wolnym czasie go przejrzeć, aby poprawić sobie humor :)

Chciałbym teraz przedstawić statystyki pochodzące z Google Analytics, który jest zintegrowany z naszym serwisem. Nie powinny one być wielkim zaskoczeniem, ale mogą być interesujące. Do analizy wziąłem okres od 1.01.2015 do 29.12.2015 (z tego powodu ostatnie odczyty są trochę zaniżone, gdyż brakuje na nich kilku następnych dni). Wykres ilości sesji w ciągu badanego okresu w ujęciu dziennym przedstawia się jak poniżej. Widoczne są charakterystyczne "piki" wskazujące weekendy (szczególnie soboty i niedziele) oraz okresy bezpośrednio poprzedzające święta i uroczystości.

 

d81e93f64f0f2eee4b10633321fe874e.PNG

 

W ujęciu miesięcznym można zaobserwować pozytywny trend, który opisuje wzrost liczby sesji wraz z czasem (proszę pamiętać o niepełnym pomiarze grudnia). W listopadzie odnotowano ok. 50 000 sesji, co jest najlepszym wynikiem do tej pory.

 

910c91fdddb83bdc6d7afc47e860395b.PNG

 

Całkowicie podsumowując zebrane dane i biorąc pod uwagę specyfikę branży muzyków kościelnych można uznać, że liczba użytkowników jest zadowalająca, chociaż mogłaby być jeszcze znacznie wyższa:

7ab8f6b6b0c1ac20e43efb4293f33293.PNG

Pewnym zaskoczeniem może być jednak analiza użytkowników - dość znaczna ilość kobiet oraz zdecydowana przewaga młodych odbiorców - poniżej 40-go roku życia. Może to być spowodowane tym, że starsze osoby nie są zainteresowane korzystaniem z serwisu, gdyż same dobierają materiały na Msze święte, a pozostałe usługi przez nas oferowane nie są dla nich ciekawe. Bardzo możliwe również, że takie osoby po prostu nie mają dostępu do komputera z Internetem lub nie posiadają wystarczających umiejętności, aby z niego efektywnie korzystać.

1835ffa8709f1aa2788eb04356d278f7.PNG

Wcześniejsze Nowości

Koncert charytatywny dla Mariusza - kolędy

Koncert odbędzie się 17 stycznia 2016 r. u jezuitów, w kościele p.w. św. Szczepana przy ul. św. Szczepana 1 (róg Narbutta).

O godz. 18.30 odprawiona będzie msza w intencji powrotu Mariusza do zdrowia, a po mszy, ok. godz. 19.15 odbędzie się…

Koncert kolęd w Mazańcowicach

Mazańcowice 06.01.2016, godz. 17.00
Kościół pw. św. Marii Magdaleny
1.    Chór Mieszany „Hejnał Mazańcowice” z Mazańcowic, dyr. Krzysztof Przemyk
2.    Chór Parafialny „Semper Communio” z Goczałkowic, dyr. Edyta Wrona            

Życzenia Bożonarodzeniowe 2015

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia składamy szanownym użytkownikom, a szczególnie wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój serwisu MusicamSacram.pl, najserdeczniejsze życzenia szczęścia, radości, miłości i zadowolenia z życia.