Kościół Świętej Trójcy Runowo Krajeńskie (kujawsko-pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Parafia pw. Trójcy Świętej istniała już w XVI w., ale brak jest bliższych danych o jej powstaniu. W latach 1606-1607 na miejscu starego, drewnianego kościoła właściciel wsi Jan Orzelski zbudował jednonawową świątynię w stylu renesansowym.

Pozytyw zbudowany prawdopodobnie w I poł. XVII wieku przez nieznanego budowniczego. Pierwotnie posiadał 8 głosów. Obecnie miejsce po manubrium jest zaślepione i oznaczone jako „Vacant”.

Prospekt wczesnobarokowy, architektoniczny, drewniany, trójosiowy. W centrum prospektu znajduje się założona na łuku wieżyczka piszczałkowa, która flankowana jest dwoma płaskimi, symetrycznymi polami piszczałkowymi. Prospekt zwieńczony jest gzymsem z belkowaniem na którym umieszczone dekoracje w formie wolutowych spływów. Na wieżyczce centralnej stylizowany akroterion w formie liści akantu. Dekoracje snycerską dopełniają kotarki na wieżyczce i w polach piszczałkowych. Dodatkowo stopy piszczałek w polach są przesłonięte częściowo stylizowanymi dekoracjami w formie liści akantu. W prospekcie zachowały się oryginalne piszczałki prospektowe pochodzące z okresu budowy instrumentu, należące do głosu Principal 4’. Całość prospektu flankowana jest uproszczonymi uszakami w formie stylizowanych rollwerków z liści akantu.

Jeden manuał (C-f3). Wiatrownica klapowo-zasuwowa. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej.


Liczba głosów
7
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Gedackt 8'
2. Salicet 8'
3. Principal 4' *
4. Gedackt 4'
5. Quint 2 2/3'
6. Octava 2'
7. Sifflöte 1'
Pomoce
Tremolo (dobudowane wtórnie)
Przypisy
* - w prospekcie
Stół gry

Stół gry






Źródło
www.polskaniezwykla.pl; Informacje uzyskane na podstawie oględzin dokonanych przez autora.
[AB]
Autor
Michał Kołodziej


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:11:34