Kościół św. Józefa Kicin (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Budując ten instrument, Józef Gryszkiewicz stanął przed niełatwym zadaniem ulokowania go w małej i niskiej przestrzeni dość prowizorycznego chóru. Efekt końcowy jego wysiłków sugeruje, że wykorzystał do tego elementy innych organów, które z lepszym lub gorszym skutkiem udało mu się dopasować do zastanych warunków. Mechanizm gry został umieszczony w wielkiej ciasnocie pod wiatrownicami, które z kolei znajdują się niemal przy samej podłodze. Największe piszczałki Subbasu zostały położone pod szafą organową w pozycji horyzontalnej. Piszczałki prospektowe są grające, a ich wiatrownica została wbudowana w balustradę chóru i w praktyce jest niedostępna bez znacznego demontażu instrumentu. W efekcie organy są dość uciążliwe w naprawie, gdyż każda usterka techniczna traktury wymaga znaczącej ingerencji, zaś wykorzystanie przez organmistrza elementów skórzanych w miejsce drewnianych na łączeniach abstraktów po dłuższym czasie powoduje zacięcia i nierównomierną pracę podzespołów. Instrument jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany wilgotności i temperatury w kościele drewnianym. W wieży kościoła znajduje się jednofałdowy miech magazynowy z podawaczem, wyposażony w pełni sprawną dźwignię do kalikowania. Na co dzień używana jest dmuchawa elektryczna.

Z dokumentów parafialnych wynika, że w 1949 r. domontowano do instrumentu dmuchawę elektryczną, zaś w 1968 r. przeprowadzono generalny remont. W ten sposób organy przetrwały do lat 80. XX wieku, kiedy z racji niezdatności do dalszej gry został zastąpione instrumentem elektronicznym produkcji krajowej.

W latach 2009-2010 instrument został wyremontowany przez firmę organmistrzowską Romana Nawrota z Wronek. Piszczałki drewniane (sosnowe, bukowe i dębowe) przeszły całkowitą rekonstrukcję. Piszczałki metalowe poddano ograniczonej renowacji. W roku 2019 ta sama firma dokonała kolejnych prac konserwatorskich, wymieniając część piszczałek metalowych, przywracając sprawność szwankującej trakturze i dokonując generalnego strojenia instrumentu.

 

 

Budowniczy
Józef Gryszkiewicz
Rok zakończenia budowy
1878
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Octave 2 Fuss1. Subbass 16 Fuss
2. Flauto dolce 8 Fuss
3. Salicional 8 Fuss*
4. Principal 8 Fuss
5. Oktava 4' **
Pomoce
Koppel
Przypisy
*) z powodu braku miejsca w szafie organowej głos zaczyna się od f
**) inna pisownia; tabliczka prawdopodobnie nieoryginalna
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Klawiatura pedałowa

Klawiatura pedałowa

Wnętrze szafy organowej

Wnętrze szafy organowej

Miech

Miech
Opracował(a): Łukasz Toboła
Źródło: Oględziny własne, archiwa parafialne


Ostatnia modyfikacja: 2020-05-04 16:11:18


Zaloguj się, aby dodać komentarz!