Kościół św. Józefa Kicin (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Budując ten instrument, Józef Gryszkiewicz stanął przed niełatwym zadaniem ulokowania go w małej i niskiej przestrzeni dość prowizorycznego chóru. Efekt końcowy jego wysiłków sugeruje, że wykorzystał do tego elementy innych organów, które z lepszym lub gorszym skutkiem udało mu się dopasować do zastanych warunków. Mechanizm gry został umieszczony w wielkiej ciasnocie pod wiatrownicami, które z kolei znajdują się niemal przy samej podłodze. Największe piszczałki Subbasu zostały położone pod szafą organową w pozycji horyzontalnej. Piszczałki prospektowe są grające, a ich wiatrownica została wbudowana w balustradę chóru i w praktyce jest niedostępna bez znacznego demontażu instrumentu. W efekcie organy są dość uciążliwe w naprawie, gdyż każda usterka techniczna traktury wymaga znaczącej ingerencji, zaś wykorzystanie przez organmistrza elementów skórzanych w miejsce drewnianych na łączeniach abstraktów po dłuższym czasie powoduje zacięcia i nierównomierną pracę podzespołów. Instrument jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany wilgotności i temperatury w kościele drewnianym. W wieży kościoła znajduje się jednofałdowy miech magazynowy z podawaczem, wyposażony w pełni sprawną dźwignię do kalikowania. Na co dzień używana jest dmuchawa elektryczna.

Z dokumentów parafialnych wynika, że w 1949 r. domontowano do instrumentu dmuchawę elektryczną, zaś w 1968 r. przeprowadzono generalny remont. W ten sposób organy przetrwały do lat 80. XX wieku, kiedy z racji niezdatności do dalszej gry został zastąpione instrumentem elektronicznym produkcji krajowej.

W latach 2009-2010 instrument został wyremontowany przez firmę organmistrzowską Romana Nawrota z Wronek. Piszczałki drewniane (sosnowe, bukowe i dębowe) przeszły całkowitą rekonstrukcję. Piszczałki metalowe poddano ograniczonej renowacji. W roku 2019 ta sama firma dokonała kolejnych prac konserwatorskich, wymieniając część piszczałek metalowych, przywracając sprawność szwankującej trakturze i dokonując generalnego strojenia instrumentu.

 

 


Budowniczy
Józef Gryszkiewicz
Opus
17
Rok zakończenia budowy
1878
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Octave 2 Fuss1. Subbass 16 Fuss
2. Flauto dolce 8 Fuss
3. Salicional 8 Fuss*
4. Principal 8 Fuss
5. Oktava 4' **
Pomoce
Koppel
Przypisy
*) z powodu braku miejsca w szafie organowej głos zaczyna się od f
**) inna pisownia; tabliczka prawdopodobnie nieoryginalna
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Klawiatura pedałowa

Klawiatura pedałowa

Wnętrze szafy organowej

Wnętrze szafy organowej

Miech

Miech


Źródło
Oględziny własne, archiwa parafialne
Autor
Łukasz Toboła


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 08:59:31