Kościół Świętej Trójcy Róża Wielka (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zbudował Paul Voelkner z Bydgoszczy. Remont wykonał Jarosław Kałużyński z Wronek około 1990 roku. Instrument zamilkł ok. 2004 r. Dużo wcześniej wcześniej nadpalony silnik emitował tak ogromny hałas, że praktycznie uniemożliwiał on uruchamianie instrumentu. W tamtym czasie był on rozstrojony, a zbyt mała ilość powietrza z dmuchawy powodowała efekt tremolo. Po kilku latach zostało zaproszonych kilku organmistrzów celem wyceny remontu, ale żądane przez nich kwoty przekraczały możliwości parafii. W międzyczasie miejscowy organista zakupił elektroniczny dwumanuałowy instrument, na którym zbudował konsolę MIDI.

Latem 2017 r. miejscowy organista wraz z Rafałem Sygneckim, organistą z Budzynia, który wcześniej własnymi siłami uruchomił organy we własnej parafii, odkurzyli wnętrze instrumentu niesprzątane od ostatniego remontu w 1990 r. Podczas czyszczenia instrumentu zostały spisane uszkodzenia w układzie traktury – około 40 mieszków do wymiany.

Po niedługim czasie organista wymienił uszkodzone mieszki, zdemontował uszkodzony silnik (przedwojenny, produkcji firmy Laukhuff), jednak żaden zakład nie podjął się jego naprawy, gdyż uszkodzony był wirnik. Używany silnik wraz z dmuchawą udało nabyć się w atrakcyjnej cenie od w jednym z zakładów organmistrzowskich. Po regulacji panewek i instalacji nie było już efektu tremolo. W Wielki Czwartek 2018 r. włączenie instrumentu elektryczne było niemożliwe ze względu na jego uszkodzenie. Organista uruchomił zatem organy piszczałkowe, które mimo rozstrojenia były używane przez całe Święta Wielkanocne. Po Wielkanocy odbyło się strojenie, podczas którego okazało się, że któryś organmistrz przesunął o pół tonu piszczałki głosu Octave 4' od g do f2 w czwartej oktawie. Próba przywrócenia poprzedniego stanu bez lutowania piszczałek z porozrywanymi dostroikami oraz dorobienia brakujących piszczałek jest niemożliwa (plus dorobienie brakujących). W głosie Rausch-quinte jest wykonany ten sam zabieg, a kilka piszczałek jest nieoryginalnych piszczałek. Brakuje też chóru kwintowego, z głosu zrobiono Oktawę 2'. Gambe 8' nie jest głosem oryginalnym, w brzmieniu to głos 4' (piszczałki najprawdopodobniej od innej Octawy 4').

W dniach 23-26 kwietnia 2019 r. Robert Kochan z Warszawy przeintonował głosy Principal 8' oraz Octave 4' i naprawiał trakturę. Uzupełnił także brakujące piszczałki głosu Rausch-quinte. Organy nadal jednak wymagają kapitalnego remontu. M.in. uszczelnienia z powodu działania drewnojada wymagają prawie wszystkie drewniane piszczałki. Środki na dotychczasowe prace pochodzą z własnych oszczędności organisty.


Budowniczy
Paul Voelkner
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bourdon 16' 1. Flote 4'1. Octavbass 8'
2. Principal 8'2. Gamba 8' 2. Subbass 16'
3. Hohlflöte 8'3. Gedakt 8'
4. Oktawe 4'
5. Rausch-quinte 2 2/3' u 2'
Pomoce
Połączenia:
Manual-koppel (II z I)
Pedall-koppel I (I z P)
Pedall-koppel II (II z P)

Rejestry zbiorowe:
Tutti, Mezzoforte

Urządzenie dodatkowe:
Calcanten-ruf (kalikant)
Stół gry

Stół gry

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu






Źródło
http://www.organy.pila.pl/
Autor
Karol Rogala


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-07 18:25:04