Kościół św. Idziego Giebułtów (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Kościół parafialny wzniesiony został na początku XVII wieku. Przed 1870 r. istniał tutaj pięciogłosowy pozytyw. W 1870 r. ufundowano nowy, siedmiogłosowy pozytyw, którego budowniczymi byli dwaj krakowscy organmistrzowie: Ignacy Wojciechowski i Antoni Sapalski. Instrument ten został wyremontowany w latach 1974-1975 przez Andrzeja Fiołkę z Krakowa. Kolejny remont przeprowadził Lech Skoczylas z Krakowa w latach 2005-2006, wykonując następujące prace:

  • rozdzielenie głosów: Portunal 8’ i Salicynał 8’ (mających uprzednio wspólne piszczałki w dwóch pierwszych oktawach) poprzez wprowadzenie nowych, drewnianych piszczałek dla głosu Portunal 8’;
  • dobudowanie trzygłosowej sekcji pedału (w miejsce wtórnie dodanego pedału podwieszonego) o mechanicznej trakturze gry, elektrycznej trakturze rejestrów i wiatrownicy klapowo-zasuwowej.

Prospekt organowy architektoniczny, neorokokowy, jednosekcyjny, pięciopolowy.


Budowniczy
Ignacy Wojciechowski, Antoni Sapalski
Rok zakończenia budowy
1870
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mieszana
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. [Subbas 16']
2. Flet 8'2. [Fletbas 8']
3. Portunal 8'3. [Flet kryty 4']
4. Salicynał 8'
5. Octava 4'
6. Super octava 2'
7. Quinta 1 1/3'
Stół gry

Stół gry






Opis na medal

Powyższy artykuł został uznany przez Redakcję jako wzorcowy. Jest to szczególne wyróżnienie dla profesjonalnych opisów instrumentów: opartych o bogatą bibliografię oraz wizję lokalną, posiadających wyczerpujący i ciekawy opis, udokumentowanych zdjęciami w wysokiej rozdzielczości oraz powstałych z dbałością o szczegóły. Opis posiadający to wyróżnienie jest wzorem dla wszystkich innych i powinien być przez nie naśladowany. Potwierdza również wiedzę i umiejętności autora w zakresie analizy budowy instrumentu.




Źródło
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie: inwentarze kościoła w Giebułtowie.
Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie: karta ewidencyjna zabytkowych organów w Giebułtowie, opr. E. Kubala, 1985.
Opracowanie: B. Krasnowolski [i in.], "Stan ewidencji zabytkowych organów i prospektów organowych województwa krakowskiego" [w:] "Materiały i sprawozdania konserwatorskie", red. M. Kornecki, Kraków 1975.
Informacje od organmistrza Lecha Skoczylasa.
Autor
Piotr Matoga


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:12:22

Kościół św. Michała Archanioła (Giebułtów) - 24 głosów