Kościół św. Stanisława Biskupa Łabowa (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy wybudował Stefan Truszczyński z Włocławka. Instrument zabrzmiał po raz pierwszy 9 września 1948 roku, a 10 dni później został poświęcony. Po trzech miesiącach użytkowania uszkodzone zostały mieszki. Wskutek niemożności sprowadzenia ich z firmy Truszczyńskiego, zaangażowano Stanisława Aleksandra wraz z braćmi, którzy w 1949 r. zmienili trakturę na mechaniczną. Stanisław Aleksander ponownie remontował organy w 1962 roku. W grudniu 1979 r. rozpoczęto kolejną przebudowę organów, którą przeprowadził Mieczysław Gwóźdź z Nowego Sącza. Organmistrz przywrócił trakturę pneumatyczną, wykonując nowe wiatrownice, i powiększył instrument o 4 głosy, rozbudowując jednocześnie szafę organową. Prace zakończono w 1981 roku. Ostatni remont przeprowadził Stanisław Wolak z Nowego Sącza w 2001 roku.

Prospekt eklektyczny, z geometryczną dekoracją snycerską, bez przekrycia stolarskiego. Jeden miech pływakowy. Dźwignia do kalikowania nożnego i dmuchawa elektryczna. Stół gry wbudowany z lewej strony szafy.

Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-d1.


Budowniczy
Stefan Truszczyński
Rok zakończenia budowy
1948
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbas 16'
2. Burdon 8'2. Fletbas 8' *
3. Salicet 8'3. Chorałbas 4' *
4. Oktawa 4'
5. Blok flet 4' *
6. Róg nocny 2' *
7. Sesquial tera 2 x [faktycznie: Kwinta 2 2/3']
Pomoce
Połączenia: M. - P, Super M.
Urządzenie dodatkowe: Tremolo
Registry zbiorowe: P., F. (nieczynne), Tutti
Przypisy
*) głos prawdopodobnie dobudowany przez Mieczysława Gwoździa
Stół gry

Stół gry


Opis na medal

Powyższy artykuł został uznany przez Redakcję jako wzorcowy. Jest to szczególne wyróżnienie dla profesjonalnych opisów instrumentów: opartych o bogatą bibliografię oraz wizję lokalną, posiadających wyczerpujący i ciekawy opis, udokumentowanych zdjęciami w wysokiej rozdzielczości oraz powstałych z dbałością o szczegóły. Opis posiadający to wyróżnienie jest wzorem dla wszystkich innych i powinien być przez nie naśladowany. Potwierdza również wiedzę i umiejętności autora w zakresie analizy budowy instrumentu.
Źródło
Kronika parafialna; Protokół odbioru po remoncie z 1981 r.
Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2020-07-18 11:32:36