Kościół św. Marcina Żnin (kujawsko-pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwszy kościół zbudowano na przełomie XII i XIII wieku. Świątynia została konsekrowana w 1608 roku. W latach 1895-1904 została przebudowana. W 1904 roku miała miejsce ponowna konsekracja.

Instrument został wybudowany przez bydgoskiego organmistrza Paula Voelknera w 1910 roku. Stół gry pierwotnie wbudowany był w lewy bok szafy organowej. Podczas jednego z remontów został przeniesiony przed szafą organową tak, iż organista siedział przodem do prezbiterium. Obecnie powrócił na swoje pierwotne miejsce. Miech magazynowy, napędzany dmuchawą lub przy braku dostaw prądu - urządzeniem do kalikowania. Skala manuałów C-f3; skala pedału: C-d1.

Prospekt organowy jednosekcyjny, neobarokowy, na cokole. Część środkowa wyższa, o trzech polach piszczałkowych: środkowe na łuku, boczne płaskie, równej wielkości; na szczycie waza w otoczeniu obłoków. Części skrajne o charakterze wieżyczek, na łukach ryzalitów; na szczycie sterczyny (płomienie). Między częścią środkową a pseudowieżyczkami niskie pola piszczałkowe bez osobnej ramy, od góry bogata dekoracja snycerska (rocaille). Kotary - wicie roślinne, części na łukach z kotarami dwudzielnymi, rozchodzącymi się na boki.


Budowniczy
Paul Voelkner
Rok zakończenia budowy
1910
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Principal 8'1. Konzertflöte 8'1. Subbass 16'
2. Bordun 8'2. Salicional 8'2. Violon 8'
3. Gambe 8'3. Flöte 4'
4. Octave 4'
5. Rauschquinte 2 2/3' u. 2'
Pomoce
Manualkoppel, Pedalkoppel I, Pedalkoppel II.
Tutti; Auslöser.
Kontuar

Kontuar






Źródło
Karta ewidencyjna zabytku opracowana przez prof. Wiktora Łyjaka.
Zdjęcia: Marcin Małecki
Autor
Adam Bigosiński


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:12:18

Kościół NMP Królowej Polski (Żnin) - 20 głosów