Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Blizianka (podkarpackie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy w Bliziance należą do nielicznych zachowanych barokowo-ludowych instrumentów, pochodzących z wyposażenia drewnianych kościołów Podkarpacia. Najstarsze elementy (prospekt i większość piszczałek metalowych) pochodzą przypuszczalnie z XVIII wieku, reszta w większości z końca XIX wieku.

Instrument pierwotnie należał do kościoła drewnianego w Lubeni, który został przeniesiony w okresie międzywojennym do sąsiedniej miejscowości - Straszydla. W 1956 roku (taką datę podaję J. Gołos: Polskie organy i muzyka organowa, Warszawa 1972, s. 295, 328) instrument został sprzedany do parafii rzymskokatolickiej w Bliziance użytkującej dawną cerkiew greckokatolicką. Przeniesienia dokonał Feliks Mazur z Połomii. Według relacji organy miały być już wcześniej przenoszone, miały też być częścią większego instrumentu, nie widać jednak na to żadnych dowodów. Instrument był używany do 1984 roku, tj. do czasu wybudowania nowego murowanego kościoła w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianej cerkwi.

Podczas prowadzonych w latach 1993-1994 ze środków Generalnego Konserwatora Zabytków kompleksowych prac remontowych przy budynku cerkwi podjęto decyzję o przeniesieniu instrumentu do murowanego kościoła. W 1993 roku instrument po wykonaniu ekspertyzy i inwentaryzacji został zdemontowany, a szafa organowa (prospekt) przekazana do konserwacji, którą wykonał konserwator dzieł sztuki Sławomir Jakubowski. Prace konserwatorskie przy prospekcie zostały sfinansowane w 100% ze środków Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie w 1996 roku. Sam instrument odnowił Paweł Ziaja z Chmielnika.

Organy jednomanuałowe o trakturze mechanicznej, wiatrownicy klapowo-zasuwowej, obecnie dziewięciogłosowe (po 1906 dziesięciogłosowe). Instrument w stanie dobrym, wymagający jednak częściowego remontu.


Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Major [flet otwarty] 8'
2. Salicet 8'
3. Flet [kryty] 8'
4. Princi[pal] 4']
5. Flet [kryty] 4'
6. Oktawa 2'
7. Kwinta [1 1/3']
8. Superoktawa 1'
9. Repeticja
Tremolo
Stół gry

Stół gry






Autor
Mateusz Gałuszka


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:12:08