Kościół filialny Wniebowzięcia NMP Kisielów (śląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W katalogu firmy Rieger istnieje wpis o zbudowaniu w 1892 r. instrumentu oznaczonego numerem opusowym 331 dla miejscowości Kisielau im Schlesien1, którą można identyfikować z Kisielowem. Najprawdopodobniej instrument ten funkcjonował w starszym, drewnianym kościele, który spalił się w 1907 roku. Obecna świątynia powstała w 1935 roku. Według dostępnych w internecie informacji dotyczących historii świątyni, obecny instrument, określony jako starsze organy, został sprowadzony w 1936 r. z pobliskiego Goleszowa2. Brak tabliczki opusowej uniemożliwia dokładne sprecyzowanie daty jego powstania.

W 2007 r. instrument został poddany gruntownej renowacji przeprowadzonej przez firmę Rieger-Kloss, która równocześnie remontowała też instrument w kościele parafialnym w Ogrodzonej.

Obecne nazewnictwo głosów po raz pierwszy zostało odnotowane w źródłach z 2000 roku3. Najprawdopodobniej jest ono wtórne; nie zgadza się bowiem ze stanem z 1984 roku, kiedy podano nazwy Salicional 8' i Gedeckt 8'4. Budowa piszczałek głosu obecnie nazwanego Prinzipal wskazuje rzeczywiście na Salicional (menzura, obecność bródek), który mógł zostać przeintonowany. Niemniej należy zauważyć, że obecna dyspozycja organów nie widnieje w katalogu firmy Rieger5, w przeciwieństwie do tej z 1984 r.

W świetle znanych źródeł jest to jedyny w Polsce dwugłosowy instrument tej firmy o trakturze mechanicznej z wiatrownicami stożkowymi. Interesujące są jego rozwiązania konstrukcyjne: mimo niewielkich rozmiarów organy te mają wolnostojący stół gry (grający siedzi przodem do ołtarza), zaś funkcję ławki organowej pełni obudowa miecha. Jest to najmniejszy instrument tego typu na Śląsku Cieszyńskim. 

Skala manuału: C-f3.


Budowniczy
Rieger
Liczba głosów
2
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Portunal 8'
2. Principal 8'
Stół gry

Stół gry

Manubria i tabliczka firmowa

Manubria i tabliczka firmowa

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu






Źródło
1) katalogi firmy Rieger z 1913 i 1924 r.
2) ks. Wiesław Kondziołka, Historia Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Kisielowie, http://parafiaogrodzona.pl/historia-kosciola-w-kisielowie (data dostępu: 17.12.2020)
3) Robert Kopoczek, Instrumentarium organowe w kościołach Cieszyna, [w:] J. Gembalski (red.), Organy na Śląsku II, Katowice 2000, s. 172.
4) Wanda Falk, Zabytkowe organy województwa bielskiego w badaniach inwentaryzacyjnych - ze szczególnym uwzględnieniem działalności firmy Gebrüder Rieger - Jägerndorf, [w:] J. Gembalski (red.), Organy na Śląsku, Katowice 1984, s. 92.
5) katalogi firmy Rieger z 1889, 1890 i 1913 r.
Autor
Daniel Strządała


Ostatnia modyfikacja: 2021-02-20 21:09:34