Kościół św. Stanisława Nakło nad Notecią (kujawsko-pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Świątynia została zbudowana w 1895 roku dla wspólnoty ewangelicko-unijnej i był jej własnością aż do 1945 roku. Wkraczająca armia sowiecka w styczniu 1945 roku zniszczyły wieżę kościelną, która do dziś nie została zrekonstruowana. Po zakończeniu działań wojennych świątynię przejęła parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika, która została powołana dekretem kardynała Edmunda Dalbora w 1925 roku i nie posiadała swojej świątyni. Wierni zajęli się odbudową zniszczonej budowli i już na odpuście w 1945 roku prace remontowe zostały zakończone.

Organy zbudowane zostały przez nieokreślonego organmistrza ok 1850 r. Ostatni remont wykonała w 1998 r. firma Mariana Nawrota z Wronek. Dyspozycja oparta na piramidzie pryncypałowej wskazuje na wczesnoromantyczny charakter instrumentu. Organy posiadają wiatrownice klapowo-zasuwowe. Stół gry wbudowany centralnie w cokół szafy organowej, organista siedzi tyłem do ołtarza.

Prospekt neogotycki, architektoniczny, zamknięty, pięcioosiowy. Złożony z trzech płaskich pół piszczałkowych i flankujących je dwóch skrajnych wieżyczkach założonych na kwadracie obróconym względem płaszczyzny prospektu o 45°. Pola piszczałkowe zamknięte łukiem trójlistnym, całość prospektu zwieńczona gzymsem z krenelażem. Wieżyczki skrajne nakryte stylizowanymi daszkami z kwiatonami. Pole środkowe ozdobione wimpergą i sterczynami. Cokół prospektu polichromowany z motywem wici roślinnej. W części centralnej nad kontuarem łacińska inskrypcja „Soli Deo Gloria”.


Liczba głosów
18
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bourdon 16 Fuss1. Geigenprinzipal 8 Fuss1. Violon 16 Fuss
2. Principal 8 Fuss2. Salicional 8 Fuss2. Subbas 16 Fuss
3. Viola di Gamba 8 Fuss3. Gedact 8 Fuss3. Bassflöte 8 Fuss
4. Rohrflöte 8 Fuss4. Flauto dolce 4 Fuss4. Violon 8 Fuss
5. Octave 4 Fuss5. Pousane 16 Fuss
6. Spitzflöte 4 Fuss
7. Quinte 2 2/3 Fuss
8. Octave 2 Fuss
9. Mixtur 3 Fach
Pomoce
Pedal Koppel; Manual Koppel; Tremolo
Stół gry

Stół gry


Źródło
Szczególne podziękowanie dla organisty, p. Janusza Redlaka za pomoc w sporządzeniu opisu i przekazane informacje
[AB]
Autor
Michał Kołodziej


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:11:34

Kościół św. Wawrzyńca (Nakło nad Notecią) - 7 głosów