Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Spytkowice k. Rabki-Zdroju (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwsze, niezachowane organy w tutejszym kościele powstały wkrótce po jego wybudowaniu, a więc w 2 poł XVIIIw. Był to prawdopodobnie instrument 8-mio głosowy, jednak niemożliwe jest podanie na jego temat bliższych informacji (brak źródeł)

Obecny instrument to dzieło Tomasza Falla ze Szczyrzyca. Według inskrypcji wyrytych na niektórych piszczałkach (dat wykonania głosów), organy powstały w ciągu roku 1902, a przywiezione na miejsce i złożone zostały w marcu 1903 (inskrypcja na jednej z belek nośnych). Wiatrownice klapowo-zasuwowe, miech pływakowy z dwoma podawaczami klinowymi znajdują się wewnątrz szafy organowej. Organy pierwotnie posiadały szafę ekspresyjną dla drugiego manuału, jednak w nieznanych okolicznościach została ona usunięta.

W latach 80tych prowadzono prace przy instrumencie, podczas których wymieniono oryginalne tabliczki z nazwami głosów (drukowane na kartonie) na nowe, wykonane z tworzywa sztucznego. Powodem było wytarcie i nieczytelność tych pierwszych.

W 2003 r. prace przy organach prowadził Andrzej Guziak z Zakopanego. Zainstalowano wtedy nową, cichobieżną dmuchawę produkcji niemieckiej (poprzednia, zlokalizowana była w pomieszczeniu przylegającym do chóru)

W 2023r. miał miejsce gruntowny remont przeprowadzony przez spadkobierców budowniczego-Jacka i Tomasza Ziemiańskich ze Szczyrzyca. Obejmował on m.in. rekonstrukcję części piszczałek i innych elementów drewnianych zniszczonych przez drewnojady, odnowienie szafy organowej i stołu gry, remont miechów i wiatrownic, zabezpieczenie elementów drewnianych przed szkodnikami.

Zachowano urządzenie do kalikowania ręcznego(używane sporadycznie w razie braku zasilania)


Budowniczy
Tomasz Fall
Rok zakończenia budowy
1903
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Pryncypał 8'1. Fugara4'1. Cello 8'
2. Oktawa4'2. Salicet8'2. Flauto8'
3. Gamba8'3. Voix celeste8'3. Subbas16'
4. Piccolo2'4. Amabilis8'
5. Kwinta 2 2/3'
6. Rurflet8'
7. Flet minor4'
8. Mixtura 3x
Pomoce
Man II/I, Man I/Ped.
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Urządzenie do kalikowania

Urządzenie do kalikowania

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu






Źródło

Oględziny własne

Autor
Tomasz Słowik


Ostatnia modyfikacja: 2024-07-04 20:08:13