Kościół św. Mikołaja Biskupa Tylmanowa (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwsze organy do zbudowanego w 1756 r. kościoła w Tylmanowej zostały sprowadzone z nieustalonego kościoła w Kieżmarku na Słowacji. O zamiarze budowy obecnych informuje zapis z 1868 roku: złożono 100 złr. na nowe organy, które z czasem mają być sprawione, przy pomyślniejszych stosunkach i okolicznościach parafian. Prawdopodobnie instrument powstał niedługo potem. W źródłach nie odnotowano nazwiska budowniczego, ale prawdopodobnie był nim Józef Baranowski ze Starego Sącza (1813-po 1880). Za taką atrybucją przemawia podobieństwo prospektu i podzespołów wewnętrznych do innych instrumentów tego organmistrza.

Jedyny odnotowany remont organów miał miejsce w 1964 roku. Wykonał go ks. Jan Chwałek. Obecnie parafia wybudowała nowy kościół, do którego przeniesiono większość nabożeństw, zatem stara świątynia straciła na znaczeniu. Odbiło się to również na stanie instrumentu, który obecnie pozostaje nieczynny. Głos Viola 8', zaczynający się od oktawy małej, jest prawdopodobnie nieoryginalny, zaś w jego miejscu mógł się pierwotnie znajdować drugi Flet 4'.

Prospekt neoklasycystyczny. Wiatrownica klapowo-zasuwowa. Dmuchawa elektryczna. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej.

Skala manuału: C-c3.


Budowniczy
Józef Baranowski (?)
Rok zakończenia budowy
po 1868
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Pryncypał 4'
2. Flet 4'
3. Kwinta 1 1/3'
4. Oktawa 2'
5. Viola 8'
6. Flet 8'
Pomoce
Dwa nieopisane manubria (Tympan? Evacuant?)
Stół gry

Stół gry


Źródło
Currenda diecezji tarnowskiej 1868
Józef Piszczek, Kościół parafialny w Tylmanowej i jego dzieje na tle sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce, Tarnów 1981 (praca magisterska WSD)
Maria Szymanowicz, Grzegorz Stawowy, Dorobek organmistrzowski ks. Jana Chwałka [w:] Artificium Ars Scientia. Księga Jubileuszowa w 80. rocznicę urodzin Ks. Profesora Jana Chwałka, Lublin 2010
Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2020-07-21 20:03:20