Kościół ewangelicko-luterański św. Bartłomieja (Ev.-luth. Kirche St. Bartholomäus) Mahlerten (Niedersachsen)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W 1881 roku rozpoczęła sie budowa organów dla kościoła św. Bartłomieja w Mahlerten w warsztacie firmy Philipp Furtwängler & Söhne. Wilhelm Furtwängler zmarł jednak w 1883 roku, a jego brat Pius wraz ze swoim nowym wspólnikiem Adolfem Hammerem przeprowadzili się do Hanoweru. W tym samym roku juz nowa firma pod nazwą Furtwängler & Hammer dokończyła budowę instrumentu z 4 rejestrami i 216 piszczałkami, wyposażonego w manuał (C-f3) i podwieszany pedał (C-c1). Organy te oznaczono numerem Opus 197.

Prospekt organowy, w którym znajduje się 25 piszczałek, jest jednosekcyjny, eklektyczny z elementami wystroju neogotyckiego. Wszystkie części prospektu ujęte obramieniem zamkniętym łukami, powyżej których znajdują się rzeźbione dekoracje, na gzymsach zaś attyka. Prospekt, jak i balustrada chóru, jest w kolorze zgniłej zieleni. Stół gry został umieszczony w centralnej części cokołu szafy. Grający siedzi tyłem do ołtarza.

Po odnowieniu i zmianie brzmienia przez firmę Emil Hammer z Hanoweru w 1960 roku, dzisiejsze organy mają 428 piszczałek.


Budowniczy
Furtwängler & Hammer
Opus
197
Rok zakończenia budowy
1883
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
4
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Lieblich Gedackt 8’podwieszany
2. Prinzipal 4’
3. Gedacktflöte 2’
4. Scharff 3 f.
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Tabliczka informująca o renowacji

Tabliczka informująca o renowacji


Źródło
Oględziny własne, przygotowania i zbieranie materiałów do własnej książki "Philipp Furtwängler und seine Werke". Zdjęcia: Jörg Reimers
Autor
Paweł Hałuszczak


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 15:10:08