Kościół ewangelicko-luterański św. Urbana (Ev.-luth. St. Urbanuskirche) Mehle (Niedersachsen)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy luterańskiego kościoła św. Urbana w Mehle zostały zbudowane w 1829 roku przez organmistrza Balthasara Conrada Eulera z Gottsbüren. Firma Euler obejmuje 12 pokoleń organmistrzów i działała do końca ubiegłego wieku. Instrument ten został zbudowany z 11 rejestrami i 594 piszczałkami rozdzielonymi między dwie sekcje: manuał (C-f3) i pedał (C-c1). Połączenie pomiędzy manuałem a pedałem (Pedalkoppel) dodał prawdopodobnie Philip Furtwängler, odnawiając organy, gdyż w planach Eulera nie znajdujemy tego rozwiązania.

Prospekt organowy jest symetryczny, jednokondygnacyjny, na wysokim cokole. Segmenty piszczałkowe podzielone na 7 części. Stół gry został umieszczony w centralnej części cokołu szafy. Grający siedzi tyłem do ołtarza. Organy mają mechaniczną trakturę gry i registrów złożoną z drewnianych cięgieł. Registry wykonane zostały typowo dla XIX-wiecznej sztuki organmistrzowskiej i mają porcelanowe tabliczki z opisem głosów. Dziś nie wszystkie są dobrze zachowane i wymagają odnowienia. Klawiatura pedału ma tylko 33 cm długości, zatem pozycja organisty podczas gry jest niezbyt wygodna: siedząc na ławce organowej, ma się wrażenie, że "wpada się" bezpośrednio na pulpit nutowy. Nie ma też listwy spoczynkowej dla stóp.

W 1917 roku wszystkie cynkowe piszczałki prospektowe zostały wstawione przez firmę Furtwängler & Hammer. W 1985 roku firma Hammer dokonała poprawy mechanizmu pedału i poprawiła brzmienie głosu Posaune 16 Fuß. Obecnie instrument jest w dość złym stanie i oczekuje na rozpoczęcie generalnego remontu.


Budowniczy
Balthasar Conrad Euler
Rok zakończenia budowy
1829
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
11
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Octav 8 Fuß1. Subbass 16 Fuß
2. Gedect 8 Fuß2. Posaune 16 Fuß
3. Fernflöte 8 Fuß3. Oktavbass 8 Fuß
4. Prinzipal 4 Fuß
5. Hohllöte 4 Fuß
6. Quinte 3 Fuß
7. Octave 2 Fuß
8. Mixture 3 fach
Pomoce
Pedalkoppel

Stół gry

Stół gry

Traktura

Traktura

Miech

Miech


Źródło
Oględziny własne, zbieranie materiałów do własnej książki "Philipp Furtwängler und seine Werke" oraz dokumentacja z archiwum firmy "E. Hammer Orgelbau" w Hemmingen. Zdjęcia: Jörg Reimers
Autor
Paweł Hałuszczak


Ostatnia modyfikacja: 2020-05-15 20:22:53