Kościół św. Marcina Duszniki (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Budowniczym dusznickich organów jest Firma braci Walterów z Góry (Guhrau) na Dolnym Śląsku. Spoglądając na ten instrument stwierdzić można, że organy mają eklektyczny, dwukondygnacyjny, jednosekcyjny i trójosiowy prospekt. Pola podzielone są wąskimi kolumnami o okrągłym przekroju na trzy części. W sumie więc mamy wyodrębnionych pięć pól piszczałkowych. Wszystkie pola są zwieńczone od góry gzymsami. U góry umieszczono dwie płaskorzeźby w kształcie głowy, które zapewne są śladami po przebudowie prospektu. W cokole szafy centralnie umieszczono stół gry z jedną klawiaturą, pulpitem nutowym i wyciąganymi kołkami rejestrowymi. Szafa organowa jest pomalowana na kolor kości słoniowej oraz pozłocona. Instrument notowany jest w katalogu firmowym, który jest dokładnym wykazem prac braci Walterów. 


Budowniczy
Gebrüder Walter
Rok zakończenia budowy
1869
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal. 8 Fuss.1. Subbass 16 Fuss.
2. Octave 4 Fuss.2. Violoncello 8 Fuss.
3. Spitzfloete 4 Fuss.
4. Portunal 8 Fuss.
5. Salicet 8 Fuss.
6. Floete 8 Fuss.
7. Progressio 1-2-3 fach 2 Fuss.
Pomoce
Pedal-Coppel.

Stół gry

Stół gry


Źródło
Oględziny własne, Verzeichnis der in der Orgelbau-Anstalt der Gebrüder Walter zu Guhrau ausgeführten Neubauten
Autor
Paweł Hałuszczak


Ostatnia modyfikacja: 2020-05-24 19:17:12


-usunięto- 2020-05-03 07:44:48 Edytowany
Doprecyzuje bardzo chętnie jak dowiem sie skąd są takie informacje. w Parafii nie ma żadnych informacji o instrumencie z którego władze pruskie w 1915 roku zabrały piszczałki na amunicję dla wojska. Pewne jedynie jest to ze po II wojnie swiatowej organów w kościele sw. Marcina już nie było i preniesiono organy z kosciola ewangelicko-unijnego w Dusznikach.
adam.bigosinski
adam.bigosinski 2020-05-02 15:14:05 Edytowany
Według moich informacji organy w kościele parafialnym w Dusznikach postawił Gryszkiewicz. Brakuje też informacji czy i kiedy instrument z kościoła ewangelickiego został przeniesiony do kościoła parafialnego i zastąpił poprzedni instrument Gryszkiewicza. Jeśli można to proszę o doprecyzowanie.