Kościół Narodzenia NMP Dobrków (podkarpackie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy nieznanego budowniczego pochodzące prawdopodobnie z II połowy XIX wieku. W 1909 r. zostały odnowione i prawdopodobnie przebudowane. W 1950 r. organy remontował Józef Stach z Tęgoborzy. Uzupełnił on instrument piszczałkami zakupionymi w Czerminie k. Mielca. W 1964 r. organy poprawiono. W 1971 r. dyspozycja sekcji manuału była następująca:

Principal 8'
Octava IV
Octava II
Super octava [1'?]
Flet major 8'
Amabilis 8'
[brak napisu]
Flet minor [4'?]

W 1974 r. przeprowadzono generalny remont organów, lecz, jak zapisano później, okazał się robotą niesolidną. Dlatego należało w 1982 r. wykonać dodatkowe prace, o których proboszcz wypowiedział się w sprawozdaniu wizytacyjnym następująco: Uważam, że obecny wykonawca zrobił to dobrze i odpowiedzialnie - wymienił i zrobił nowe piszczałki do 2-óch głosów, uzupełnił piszczałki brakujące w innych głosach, dorobił piszczałki głosów pedału, poprawił miech - tak, że teraz miło posłuchać, gdy organy zagrają. Zatem prawdopodobnie wtedy wstawiono Gambę i Salicet w miejsce innych głosów (Super octavy i Amabilisu?). Nazwiska wykonawców obu remontów nie są niestety znane. Jakieś prace o niewielkim zakresie przeprowadzono w 2002 r.

Obecnie organy są nieczynne i zdekompletowane. Część elementów, jak np. klawiatura pedałowa, pulpit nutowy i część piszczałek drewnianych są zdemontowane i złożone w pomieszczeniu na piętrze wieży.

Wiatrownice klapowo-zasuwowe. Miech magazynowy. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej.

Skala manuału: C-c3; skala pedału: C-c.


Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbas 16'
2. Oktawa 4'2. Oktawbas 8'
3. Piccolo 2'
4. Gamba 8'
5. Salicet 8'
6. Bourdon 8'
7. Kwinta 2 2/3'
8. Flet 4'
Stół gry

Stół gry


Źródło
Archiwum Diecezjalne w Tarnowie: akta wizytacji dziekańskich, ankieta dotycząca organów. Archiwum państwowe we Lwowie, inwentarz kościoła w Dobrkowie
Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2020-03-20 11:35:12