Kościół Narodzenia NMP Wygnanowice (lubelskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zostały wybudowane w 1956 r. Części instrumentu zostały nadane transportem kolejowym na stacji Warszawa Wileńska 8 maja 1956 r. Odbiorcą na stacji Trawniki miał być budowniczy kościoła, ks. Antoni Chodorowski. Świadczy o tym protokół nadawczo-odbiorczy naklejony wewnątrz szafy organowej. Instrument był remontowwany w 1973 r.
   
Prospekt w stylu neoklasycystycznym, symetryczny, trójpolowy. W prospekcie znajduje się 29 piszczałek głosu Pryncypał 8'. Szafa organowa o wymiarach: szerokość ok. 3,1 m, wysokość ok. 4,2 m, głębokość ok. 2,4 m. Wykonana jest z drewna i pomalowana na kolor jasnobrązowy. Przylega ona do tylnej ściany kościoła i jest otwarta od góry. Szafa ma po bokach zdobienia snycerskie, tzw. uszaki, w kolorze złotym. W rogach szafy, tuż nad prospektem znajdują się dwie rzeźby amfor. Po bokach szafy, w przedniej jej części znajduje się dwoje drzwiczek umożliwiających dostanie się jej wnętrza. Cokół szafy, tuż pod środkowym polem piszczałkowym zawiera dwa prostokątne okna o matowym szkle. W lewej części cokołu szafy jest zamontowany włącznik silnika dmuchawy.

Organy mają wiatrownice stożkowe. Miech i dmuchawa wraz z silnikiem mieszczą się obok chóru muzycznego, w prawej wieży kościoła. Instrument ma jeden miech magazynowy z dwoma podawaczami i skrzynką regulacyjną, połączony z dmuchawą gumowym rękawem. Stół gry znajduje się przed środkową częścią cokołu szafy organowej. Jest on ustawiony w taki sposób, że organista zwrócony jest twarzą w kierunku ołtarza. 

Instrument obecnie nie jest używany w liturgii, wymaga remontu.

Zakres manuału: C-a3; zakres pedału: C-d1.

Nazwy głosów nie są oryginalne. Zostały one ustalone przez autora na podstawie własnych oględzin budowy piszczałek, ponieważ oryginalne nazwy są nieczytelne, bądź brakuje oryginalnych etykietek z nazwami na manubriach. Przy niektórych włącznikach widnieją nazwy głosów, ich skróty lub części zapisane przez miejscowego organistę.


Budowniczy
Czesław Kruszewski, Kazimierz Majszczyk, Bronisław Pulsza
Rok zakończenia budowy
1956
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbas 16'
2. Bourdon 8'2. Oktawbas 8'
3. Gamba 8'
4. Oktawa 4'
5. Holflet 4'
6. Rurflet 4'
7. Mixtura 2 ch. [2'+1 1/3']
Pomoce
Połączenie Man.-Ped., Tremolo, Super, Sub, Piano, Tutti
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Piszczałki

Piszczałki

Protokół nadawczo-odbiorczy

Protokół nadawczo-odbiorczy

Zbliżenie prospektu

Zbliżenie prospektu


Źródło
Oględziny i zdjęcia własne
Autor
Konrad Tomiak


Ostatnia modyfikacja: 2020-02-28 22:36:44