Kościół filialny św. Jadwigi Grzędy (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W roku 1747 George Büttner, mistrz ze Świdnicy, wybudował pozytyw dla kościoła w Grzędach. Instrument ten został opisany w dokumencie sporządzonym przez organistę, a podyktowanym przez proboszcza w roku 1902. O starych organach napisano: Stare, małe, prawie nieużywane organy, które nie posiadały pedałów, zastąpiono nowymi. Obecny instrument jest dziełem firmy Schlag und Söhne i powstał w roku 1901. Brak tabliczki z numerem opus, ale prawdopodobnie jest on równy 569, gdyż w katalogu firmy instrument znajduje się dwie pozycje pod organami z Bytomia-Łagiewnik, które noszą numer 567. Ostatni remont organy przeszły w roku 2004. Wykonał go Bolesław Broszko z Tomisława Bolesławieckiego, zaś odbiór prac miał miejsce 27 października 2004 roku. Podczas remontu w organach zainstalowano dmuchawę elektryczną. 

Prospekt: 

Prospekt organów jest klasycystyczny, polichromowany, w kolorze ciemnobrązowym. Kolorystyka szafy organowej jest wtórna. Pole środkowe fasady jest podzielone półkolistymi arkadami na dwie części.

Stół gry: 

Stół gry jest wbudowany w północny bok szafy organowej. Posiada dwa manuały o zakresie C-f3. Klawiatura pedałowa ma zakres od C-d1. Włączniki registrowe podłużne w formie uchylnych klapek z nazwą głosu lub funkcją włącznika. 

Wiatrownice: 

Piszczałki stoją na trzech wiatrownicach stożkowych, wiatrownice manuałów znajdują się na wysokości górnej krawędzi cokołu, a wiatrownica sekcji pedału — pod ścianą, niżej niż wiatrownice manuałów. Piszczałki są ustawione z podziałem na strony C i Cis, największe piszczałki stoją na środku wiatrownic.

System powietrzny: 

We wnętrzu szafy organowej znajduje się miech magazynowy z podawaczami. Dmuchawa elektryczna została zainstalowana podczas ostatniego remontu. Stoi w skrzyni obok stanowiska dla kalikanta.

Stan zachowania: 

Stan organów jest dobry, wszystkie piszczałki są kompletne, instrument jest regularnie wykorzystywany do akompaniamentu liturgicznego.


Budowniczy
Schlag & Söhne
Rok zakończenia budowy
1901
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16’1. Salicional 8’1. Subbass 16’
2. Principal 8’2. Gedackt 8’2. Violoncello 8’
3. Portunal 8’3. Traversflöte 4’
4. Octave 4’
5. Progr. harm 2-3 f.
Pomoce
Manual Coppel II an I
Pedal Coppel I.M.
Pedal=koppel II.M.
VollesWerk
Windprobe
Calkantenruf
Stół gry

Stół gry

Manubria i tabliczka budowniczego

Manubria i tabliczka budowniczego

Dźwignie do kalikowania

Dźwignie do kalikowania


Źródło

Praca licencjacka autora opisu
Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, delegatura w Wałbrzychu, karta ewidencyjna organów kościoła filialnego pw. św. Jadwigi w Grzędach (opr. J. Stępowski)
Karta inwentaryzacyjna organów w Grzędach (opr. ks. P. Dębski)
Podziękowania kieruję do miejscowej organistki p. Magdaleny Kawki, która jest też autorką zdjęć szczegółów

Autor
Jakub Haraś


Ostatnia modyfikacja: 2023-12-28 19:44:40