Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Czarny Bór (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy znajdujące się obecnie w świątyni zostały wybudowane dla kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Niemczy. Świadczą o tym inskrypcje wewnątrz szafy organowej. Są one dziełem firmy Schlag und Söhne, wybudowano je w latach 1890-1891 i zostały oznaczone numerem opus 338. Przed rokiem 1967 organmistrz Józef Brylla dokonał translokacji instrumentu w obecne miejsce. Organy mają dwa typy traktury: traktura gry manuałów jest mechaniczna, zaś pedału i rejestrów — pneumatyczna. Ostatni remont instrumentu przeprowadzony był w roku 2002. Wykonała go firma Bolesława Broszki z Tomisławia k. Bolesławca. Odbiór prac miał miejsce 5 września 2002 roku. Podczas remontu zamieniono głos Aeoline 8’ na Flöte 4’, znajdujący się pierwotnie w manuale II.

Prospekt: 

Prospekt organów neorenesansowy, pochodzi z czasu budowy instrumentu. W jego architekturze można rozróżnić trzy części: środkową, najwyższą oraz dwie boczne. Wszystkie części są zwieńczone prostym belkowaniem. Prospekt pomalowany na dwa odcienie koloru zielonego, a niektóre elementy są. Część środkową fasady organów ujmują korynckie pilastry.

Stół gry:

Stół gry wbudowany jest w cokół szafy organowej. Klawiatury mają klawisze diatoniczne w kolorze białym, klawisze chromatyczne w kolorze czarnym. Czcionka na tabliczce głosu Flöte 4’ różni się od pozostałych. 

Wiatrownice: 

Piszczałki stoją na trzech wiatrownicach stożkowych. Wiatrownice manuałów umieszczone są na wysokości górnej krawędzi cokołu. Wiatrownica pedału mieści się na podłodze w niszy za organami. Piszczałki ustawione na wiatrownicach z podziałem na strony C i Cis, największe piszczałki znajdują się na środku.

System powietrzny: 

Organy mają jeden miech jednofałdowy umieszczony w niszy za szafą organową. Dmuchawa elektryczna zainstalowana jest na strychu kościoła.

Stan zachowania: 

Organy są w stanie dobrym, niektóre dźwięki są rozstrojone, kilka dźwięków się nie odzywa (większość w pedale). Wszystkie głosy są kompletne. Piszczałki głosu Flöte 4’ są wyraźnie nowsze, zostały wstawione podczas ostatniego remontu w roku 2002. 


Budowniczy
Schlag & Söhne
Opus
338
Rok zakończenia budowy
1891
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
13
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mieszana
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16’1. Salicet 8’1. Violon 16’
2. Principal 8’2. Portunal 8’2. Subbass 16’
3. Gamba 8’3. Flöte 4’3. Violoncello 8’
4. Gedeckt 8’
5. Octave 4’
6. Spitzflöte 4’
7. Progression 2 u 3 fach
Pomoce
Manual - coppel
Pedal - copel zu I
Calcenten ruf
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego


Źródło
Praca licencjacka autora opisu.
Ekspertyza konserwatorska organów w kościele filialnym pw. NSPJ w Czarnym Borze (opr. ks. P. Dębski).
Protokół odbioru prac remontowo konserwatorskich organów w kościele parafialnym pw. NSPJ w Czarnym Borze.
Podziękowania kieruję do miejscowej organistki p. Magdaleny Kawki, która jest też autorką zdjęcia stołu gry.
Autor
Jakub Haraś


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-30 19:01:46


adam.bigosinski
adam.bigosinski 2019-12-21 14:26:51 Edytowany
Jakie są źródła do napisania dziejów tegoż instrumentu?