Kościół św. Augustyna Ciechanowice (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pozytyw pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku i jest dziełem nieznanego budowniczego. Instrument znajduje się na emporze nad wejściem głównym, naprzeciwko ołtarza głównego. Głosy są kompletne, lecz wszystkie piszczałki są w znacznym stopniu zabrudzone, zaś piszczałki metalowe częściowo pogniecione. Elementy traktury wraz z wiatrownicą nie zostały zmienione od czasów budowy. Część piszczałek metalowych była pierwotnie cięta na ton, a podczas przebudowy, która miała miejsce prawdopodobnie w XIX wieku, wycięto w piszczałkach zwijane dostroiki. Instrument wykorzystywany jest sporadycznie do akompaniamentu liturgicznego, gdyż w parafii nie ma zatrudnionego organisty. 

Prospekt: 

Eklektyczny prospekt organowy utrzymany jest w kolorze ciemnoszarym z elementami brązowymi, częściowo pozłacanymi, ozdobiony jest ażurowymi ornamentami, stylizowanymi na liście akantu.

Stół gry: 

Stół gry wbudowany jest centralnie w cokół szafy organowej, grający siedzi tyłem do ołtarza. Klawisze diatoniczne hebanowe, klawisze chromatyczne są kryte kością słoniową. Na trzech klawiszach brakuje nakładek. Klawisze proste. Wyciągi registrowe umieszczone są po bokach klawiatury. Wyciągi po prawej stronie pozbawione są tabliczek z nazwami głosów, identyfikacja głosów możliwa jest na podstawie wysokości brzmienia, barwy i budowy piszczałek. 

Wiatrownice: 

Pozytyw ma jedną wiatrownicę klapowo-zasuwową z podziałem na strony C i Cis; największe piszczałki stoją na środku wiatrownic. 

System powietrzny: 

Wewnątrz szafy organowej znajduje się jeden miech klinowy, zachował się sprawny system do kalikowania. Powietrze do miecha dostarczane jest przez starą dmuchawę umieszczoną w wieży
w pomieszczeniu za organami.

Stan zachowania: 

Pozytyw jest w złym stanie, głosy są rozstrojone, a niektóre dźwięki się nie odzywają. Piszczałki drewniane noszą wyraźne ślady działalności drewnojadów, są to otwory wylotowe po kołatkach.


Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Principal 8’
2. Flautegedackt 8’
3. [Salicet] 8’
4. Octave 4’
5. [Flaute] 4’
6. [Superoctave] 2’
Manuał

Manuał


Źródło
Praca licencjacka autora opisu.
Ekspertyza konserwatorska prospektu organowego z kościoła parafialnego w Ciechanowicach (opr. B. Zawadzki, 2007)
Karta inwentaryzacyjna organów w Ciechanowicach (opr. ks. P. Dębski)
Autor
Jakub Haraś


Ostatnia modyfikacja: 2019-12-23 14:07:36


adam.bigosinski
adam.bigosinski 2019-12-21 14:27:16 Edytowany
Jakie są źródła do napisania dziejów tegoż instrumentu?