Kościół św. Andrzeja Boboli Budzyń (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Kościół powstał w 1881 roku. Należał do parafii ewangelickiej. W 1883 roku firma Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą wybudowała organy, które były przeznaczone do tej świątyni. Instrument był 404. dziełem tej firmy. W trakcie I wojny światowej skradziono piszczałki prospektowe. Pola piszczałkowe zostały zasłonięte płótnami. Do lat 80. ubiegłego stulecia instrument zasilali powietrzem kalikanci. Ówczesny proboszcz Eustachy Struk postanowił wyposażyć organy w dmuchawę elektryczną, ktora znajdowała sie na wieży kościoła. Organy służyły w takiej formie do końca lat 90. W 2017 roku, po wieloletnim milczeniu instrumentu, został on przywrócony do czynnej gry. Zakres prac, które wykonał miejscowy organista, obejmował:

  • usunięcie brudu zalegającego przy trakturze, miechu oraz piszczalkach będącego pozostałościami po remontach wnętrza świątyni,
  • naprawę zerwanych abstraktów,
  • naprawę niedziałających rejestrów,
  • strojenie.

W 2018 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu kapitalnego remontu organów, który od stycznia do września 2019 roku wykonała firma Nawrot i Synowie z Wronek. Instrument odzyskał piszczałki prospektowe zrekonstruowane według menzury Sauera, wszystkie piszczalki metalowe oraz drewniane zostały dokladnie oczyszczone i naprawione, wiatrownica została oczyszczona i uszczelniona, zawory zyskały nowe filce i uszczelnienia, które przez dziesiątki lat się zużyły. Cała traktura po demontażu została naprawiona. Stół gry zyskał odnowione cięgła rejestrowe, klawiatura manuałowa zachowała oryginalne nakładki z kości, zaś z klawiatury pedałowej oraz ławki usunięto farbę. W organach został wymieniony miech faldowy na mniejszy pływakowy, dzięki czemu uzyskano dobry dostęp do wszystkich elementów traktury. Została wymieniona cała instalacja elektryczna wraz z dmuchawą, która jest umiejscowiona w dolnej części szafy organowej w obudowie dzwiękochłonnej. Instrument został zintonowany i nastrojony z uwzględnieniem specyfiki brzmienia organów pochodzących z tej epoki. 

Charakterystyka poszczególnych głosów:

MANUAŁ

Principal 8': C-Fis piszczałki drewniane z bródkami, G-h zrekonstruowane piszczałki prospektowe, c1-f3 piszczałki oryginalne;

Viola di Gamba 8': C-H piszczałki drewniane z bródkami, c-f3 piszczałki metalowe oryginalne;

Gedact 8': C-f piszczałki drewniane kryte, fis-f3 piszczałki metalowe z papierowymi uszczelnieniami, oryginalne;

Dolce 8': C-H piszczałki wspólne z Gedact 8'; c-f3 piszczałki metalowe, lejkowate, oryginalne; 

Floete 4': piszczałki metalowe kryte z uszczelnieniami papierowymi, oryginalne; 

Octave 4': C-A zrekonstruowane piszczałki prospektowe, B-f3 piszczałki metalowe oryginalne;

Progressio 2-4 fach: C-H 2 fach (jeden chór kryty) 2 2/3'+2', c-h 3 fach (4'+2 2/3'+2); c1-f3 4 fach (5 1/3'+4'+2 2/3'+2').

PEDAŁ

Subbas 16': piszczałki drewniane; 

Violon 8': piszczałki drewniane. 

Organy mają jedną wiatrownicę stożkową. Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-d1. Stół gry jest umiejscowiony przed prospektem, organista siedzi przodem do ołtarza. Instrument składa się z 546 piszczalek grających. Ciśnienie 68 mm SW, wysokość stroju: a1= 442 Hz przy 23 stopniach Celsjusza.


Budowniczy
Wilhelm Sauer
Opus
404
Rok zakończenia budowy
1883
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbas 16'
2. Viola di gamba 8'2. Violon 8'
3. Gedact 8'
4. Dolce 8'
5. Floete 4'
6. Octave 4'
7. Progressio 2-4 fach.
Pomoce
Pedal coppel, Mezzoforte, Tutti
Stół gry

Stół gry

Traktura

Traktura

Piszczałki

Piszczałki

Miech

Miech

Prospekt przed renowacją

Prospekt przed renowacją


Autor
Rafał Sygnecki


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-30 14:17:36

Kościół św. Barbary (Budzyń) - 6 głosów