Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej Brzyskorzystew (kujawsko-pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Parafia erygowana ok. XIV wieku. Poprzedni kościół uległ spaleniu w 1826 roku. Budowa nowego, obecnego, trwała do 1828 roku. 

Wcześniej w kościele znajdował się sześciogłosowy pozytyw oraz mała fisharmonia. 

Nowe organy zostały wybudowane w 1915 r. przez Paula Vöelknera z Bydgoszczy. Zostały one prawdopodobnie umieszczone w szafie organowej poprzedniego instrumentu. W aktach parafialnych znajduje się informacja z 1927 r. mówiąca, że 14 starych cynowych piszczałek sprzedano do budowy nowych organów. Niestety nie wiadomo czy chodzi o piszczałki ze starego pozytywu czy organów Vöelknera a także na poczet jakiej budowy dokonano sprzedaży. 

Dokumentacja powojenna wskazuje, że organy zostały całkowicie zniszczone przez Niemców i zrabowane. Według spisu inwentarza z 1948 r. w kościele oprócz zrujnowanego instrumentu znajdowała się fisharmonia oraz pianino. Do tego czasu organy nie zostały naprawione. Obecnie są pozbawione nawet miecha. 

Prospekt organowy jednosekcyjny, bezstylowy, na cokole wbudowanym w balustradzę chóru muzycznego. Boki z płycinami z wpisanymi dekoracjami o motywach połączonych czara dzwonów, ponad pasami pola piszczałkowe z wycięciami. Środek wkomponowany w cokół, część z polami piszczałkowymi wysunięta, podparta na ornamecnie kostkowym. Dwa pola piszczałkowe w odbiciu lustrzanym, na łuku gdzie wpisano krzyż i sześć ślepych wycięć, zakończone jak obok, zwieńczenie gzymsu udekorowane krzyżem. Po bokach pseudopilaster z wycinaną dekoracją. Piszczałki usunięte, zastąpione drewnianą atrapą. Prospekt utrzymany w kolorze jasnego brązu, pozłacany. 

Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-d1


Budowniczy
Paul Voelkner
Rok zakończenia budowy
1915 (?)
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Flöte 8'
3. Liebl. Gedackt 8'
4. Salicional 8'
5. Octave 4'
Pomoce
Superoctav koppel; Pedal-koppel; Calcanten ruf
Piano; Tutti; Auslöser

Źródło
karta ewidencyjna; archiwum parafii
Autor
Adam Bigosiński


Ostatnia modyfikacja: 2019-09-25 22:41:42