Kościół św. Wojciecha Stodoły (kujawsko-pomorskie)

Opis Instrumentu

Neogotycki kościół w Stodołach (niem. Hochkirch) został ukończony w 1897 roku, jednak parafia została erygowana już w XIV wieku. Obecny stań badań nie pozwala określić istnienia wcześniejszych organów. 

Instrument został wybudowany przez firmę Sauera z Frankfurtu nad Odrą jako opus 707. W katalogu zawarto błędną informacje, że instrument znajduje się w kościele ewangelickim. Również karta inwentarzowa zabytku zawiera błędną informacje, jakoby organy miały być przeniesnione z bliżej nieokreślonego kościoła po II wojnie światowej. 

Prospekt jednosekcyjny, neogotycki, na cokole z płycinami, trójdzielny. Pola pod płycinami ozdobione łukowatymi wycięciami. Część środkowa wyższa i szersza, z rodzajem wimpergi z wpisanym ślepym okręgiem. Boki bliźniacze: pola piszczałkowe ujęte w proste pilastry zakończone krótkimi sterczynami, na gzymsach blanki. Pola piszczałkowe zamknięte ostrymi łukami. Szafa utrzymana w kolorze jasnego brązu i kremowym; cokół z surowego drewna. Stół gry wbudowany w prawy bok szafy organowej. 

Organy zasilane dmuchawą elektryczną. Zachowane urządzenie do kalikowania. Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-d1.


Budowniczy
Wilhelm Sauer
Opus
707
Rok zakończenia budowy
1897
Liczba głosów
5
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Gedackt 8'
3. Gemshorn 8'
4. Octave 4'
Pomoce
Dźwignia nożna: M/P

Źródło
katalog firmy Sauer; karta inwentarzowa zabytku
Autor
Adam Bigosiński


Ostatnia modyfikacja: 2021-04-01 09:02:03