Kościół św. Bartłomieja Apostoła Mogilany (małopolskie)

Widok ogólny sekcji głównej

Widok ogólny sekcji głównej

Opis Instrumentu

Obecny kościół parafialny w Mogilanach powstał w rezultacie rozbudowy poprzedniej, XVII-wiecznej świątyni. W jego historii można znaleźć wzmianki o kilku instrumentach. Najstarsza pochodzi z 1833 roku i wymienia organy, jednak brak jest daty powstania instrumentu. Kolejna informacja wymienia organy zbudowane w 1891 roku. 

Kolejne organy w tymże kościele wybudowane zostały w 1966 roku dla uczczenia Tysiąclecia Chrztu Polski przez Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. Poświęcenie instrumentu przez ks. dziekana Jana Wolnego  miało miejsce w dniu 2 października 1966 roku. 

Przy budowie instrumentu wykorzystano kontuar firmy Rieger o numerze opusowym 2200 pochodzący z kościoła salezjanów w Przemyślu. Budowa instrumentu najprawdopodobniej nie została ukończona: część głosów wykazywała braki w zespołach piszczałek, występowały także piszczałki głosów, które nie figurowały w dyspozycji, np. trzy piszczałki głosu Puzon 16'. Organy ulegały częstym awariom i był zastępowane przez fisharmonię lub keyboard. Instrument działał w oparciu o pneumatyczną trakturę gry i rejestrów oraz wiatrownice stożkowe, obsługiwane przez dmuchawę elektryczną. Dyspozycja przedstawiała się następująco: 

Manuał I (C-g3)    Manuał II (C-g3)   Manuał III (C-g3)   Pedał (C-f1)
Pryncypał 8' Pryncypał flet 8' Bourdon 8' Subbas 16'
Salicet 8' Róg nocny 4' Aeolina 8' Oktawbas 8'
Octawa 4' Nasard 2 2/3' Vox coelestis 8' Fletbas 8'
Flet kryty 4' Violina 2' Picolo 2' Chorałbas 4'
Mikstura 4-ch. Tercjan 2-ch. Cymbel 3-ch.  
    Rurflet 4'  

Połączenia: Super I-Ped, III-Ped, II-Ped, I-Ped, III-II, III-I, II-I, Super I, Super II-I, Sub II-I, Super III-I, Sub III-I, Super III-II, Sub III-II
Włączniki pomocnicze: Autom. Pedał; Wolna Komb. I, Wolna Komb. II, Wolna Komb. III, Wyłączacz, Piano, Forte, Tutti, Wyłączacz, Crescendo, Rejestr ręczny, Głosy język, Tremolo II, Tremolo III. Dźwignie nożne: Crescendo, Szweller III M. 

Obecny instrument został zbudowany przez firmę I. Starup & Søn w 1982 roku dla kościoła protestanckiego w Tromsø (Norwegia), gdzie był umiejscowiony w bocznej nawie. W związku z nieużytkowaniem tegoż instrumentu podjęto decyzję o sprzedaży. Został on zakupiony przez parafię w Mogilanach. Translokację, montaż i strojenie, a także demontaż poprzednich organów zlecono Marianowi Majcherowi. Prace demontażowe rozpoczęły się 20 czerwca 2017 roku, natomiast montaż translokowanego instrumentu zaczęto pod koniec sierpnia 2017 roku. Instrument został poświęcony 17 grudnia 2017 roku przez bp. Jana Szkodonia. Po Mszy Świętej krótki koncert organowy wykonał Witold Zalewski.

Instrument składa się z głównej szafy organowej mieszczącej sekcje manuału I i pedału oraz pozytwu wbudowanego w balustradę chóru muzycznego. Obie szafy umieszczone są na drewnianym podwyższeniu.  Stół gry wbudowany jest w cokół głównej szafy organowej. Grający siedzi tyłem do prezbiterium i jest zasłonięty przez pozytyw. Do obserwacji prezbiterium służy monitor umiejscowiony po prawej stronie stołu gry. 

Ciekawostkę stanowi żaluzja, która umieszczona jest w prospekcie pozytywu i została wykonana z przezroczystego tworzywa (pleksiglasu). 

Skalna manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1.


Budowniczy
I. Starup & Søn
Rok zakończenia budowy
1982
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
25
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Prinsipal 8'1. Gedakt 8'1. Subbass 16'
2. Rørfløyte 8'2. Fugara 8'2. Gedackt-bass 8'
3. Oktav 4'3. Prinsipal 4'3. Prinsipal-bass 8'
4. Gedackt-fløyte 4'4. Kobbel-fløyte 4'4. Fagott 16'
5. Nasat 2 2/3'5. Dulcian 16'5. Nathorn 4'
6. Oktav 2'6. Sesquialtera II6. Ital. Prinsipal 2'
7. Mixtur IV 1 1/3'7. Blokk-fløyte 2'7. Dulcian 8'
8. Trompet 8'8. Siffløyte 1'
9. Scharff III 2/3'
10. Krummhorn 8'
Pomoce
Połączenia: I-II, II-P, I-P
Setzer
Żaluzja manuału II
Tremolo manuału II
Stół gry

Stół gry

Sygnatura budowniczego

Sygnatura budowniczego

Panel setzera

Panel setzera

Pozytyw

Pozytyw

Prospekt poprzedniego instrumentu

Prospekt poprzedniego instrumentu

Stół gry poprzedniego instrumentu

Stół gry poprzedniego instrumentu


Źródło
Oględziny własne: 28.02.2018
Rozmowa i materiały od księdza proboszcza
Informacje i zdjęcia poprzedniego instrumentu: Piotr Matoga, Bartłomiej Kopff.
Autor
Paweł Pajor


Ostatnia modyfikacja: 2018-03-09 12:27:59