Kościół św. Antoniego Gwoździec (Гвіздець) (Івано-Франківська область)

Pozostałości prospektu

Pozostałości prospektu

Opis Instrumentu

Murowany kościół w Gwoźdźcu powstał w 1735 roku. W 1945 roku bernardyni z przymusu opuścili klasztor. W kościele utworzono magazyn cementu, a później zbóż. W pomieszczeniach klasztornych utworzono szpital. Dzisiaj w klasztorze mieści się szkoła muzyczna oraz biblioteka. W dniu 13 czerwca 1992 roku bp Rafał Kiernicki ponownie konsekrował kościół pw. św. Antoniego. 

W 1896 roku lwowski organmistrz Aleksander Żebrowski zbudował do kościoła w Gwoźdźcu nowe organy. Przez długi czas, gdy kościół był zamknięty, instrument niszczono i dzisiaj zachowały się jedynie jego elementy: części szafy z prospektem (bez piszczałek), zdewastowane resztki miecha oraz wiatrownic.

W środku szafy, oparte o tylną ścianę chóru, znajdują się dwie wiatrownice stożkowe: większa na 10 głosów (zapewne manuałowa) oraz mniejsza na 4 głosy (zapewne pedałowa). Na wiatrownicy Manuału wyraźnie widoczne miejsce na głos wielorzędowy 4 chórowy. Nie powiodło się dokładne zbadanie wiatrownic, gdyż nie było do nich dobrego dostępu. Z kolei ich przemieszczenie nie było możliwe ze względu na ich wielkość.

W środku szafy na podłodze chóru znajduje się zniszczony miech magazynowy z dwoma podawaczami klinowymi oraz częścią kanału powietrznego.


Budowniczy
Aleksander Żebrowski
Rok zakończenia budowy
1896
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
14
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
10 głosów4 głosy
Zniszczona wiatrownica manuałowa

Zniszczona wiatrownica manuałowa

Część zniszczonego miecha i wiatrownic

Część zniszczonego miecha i wiatrownic

Widok z boku

Widok z boku


Źródło
Petro Chyryk, Organy na Ukrainie. Województwo iwano-frankiwskie i tarnopolskie, Lublin 2017
Autor
Petro Chyryk


Ostatnia modyfikacja: 2020-05-12 18:54:21