Kościół Nawiedzenia NMP Tuczempy (podkarpackie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Instrument został wybudowany przez słynną firmę rodu Vermeulen z siedzibą w holenderskim mieście Alkmaar. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1730 r. i dotyczą "Joannesa Vermeulen, budowniczego organów Nederweert". Największy rozwój zakładu nastąpił około 1860 roku, gdy kierownictwo przejął Petrus Johannes Vermeulen. Firma wzbudzała wielkie zainteresowanie na północy Niemiec, gdy tworzyła barokowe organy. Po 1945 roku umocniła swoją pozycję lidera na rynku organmistrzowskim i stając się coraz bardziej zaangażowaną w rekonstrukcje historycznych instrumentów, stosowała nabytą w ten sposób wiedzę w budowie nowych organów. W 1987 roku Joost Vermeulen wszedł w spółkę z firmą Flentrop Orgelbouw. Joost Vermeulen aktywnie pracował aż do przejścia na emeryturę w marcu 2010 roku. Jeden z jego byłych pracowników nadal pracuje w firmie Flentrop.

Niestety, nigdzie nie udało się znaleźć informacji dla jakiego kościoła instrument został zbudowany. Budowa organów nigdy nie została ukończona. 17 lipca 2009 roku zostały sprowadzone
do tuczemskiego kościoła z Holandii. Proboszcz parafii otrzymał informację od Polaka mieszkającego w Holandii, że w likwidowanym kościele są do kupienia za 5 000 euro organy mechaniczne.
Po konsultacji z radą parafialną, zapadła decyzja o kupnie tych organów. Trudu przeniesienia podjęli się parafianie: Antoni Piotrów, Mariusz Woźny, Marian Szlachta, Jan Iwański i Waldemar Zawada. Wstępnego strojenia instrumentu dokonał ks. prał. Mieczysław Gniady.

Instrument miał posiadać 19 głosów w trzech sekcjach: Hauptwerk (I manuał), Brustwerk (II manuał) i pedał. Hauptwerk i sekcja pedału znajdują się wewnątrz szafy organowej, ustawione chromatycznie na wiatrownicach klapowych. Brustwerk nie został nigdy zamontowany w organach, mimo, że znajduje się miejsce w szafie, które obecnie jest zaślepione płytami z materiałów drewnopochodnych. Dyspozycja Brustwerku miała wyglądać następująco:

Gedekt 8'
Blokfluit 4'
Prestant 2'
Superquint 1 1/3'
Scherp IV st.
Schalmei Regal 8'

W pedale miały znajdować się dodatkowo głosy:

Openbas 8'
Fluit 4'
Fagot 16'

Obecnie organy liczą 10 głosów rozdysponowane między manuał I i pedał. Przeszły bieżące naprawy oraz czyszczenie w 2016 roku i są pod stałą opieką. Dyspozycja i obecna intonacja sprzyjają wykonywaniu całego wachlarza muzyki barokowej.


Budowniczy
Vermeulen
Rok zakończenia budowy
1964
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Prestant 8'1. Subbas 16'
2. Roerfluit 8'2. Gedeckt 8'
3. Octaaf 4'
4. Fluit 4'
5. Vlakfluit 2'
6. Sesquialter II st.
7. Mixtuur IV - VI st.
8. Trumpet 8'
Pomoce
Połączenie I/P
Stół gry

Stół gry


Autor
Dominika Godzień


Ostatnia modyfikacja: 2018-01-22 08:53:25