Bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask – organy w prezbiterium Niepokalanów (mazowieckie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy w Niepokalanowie swoje istnienie zawdzięczają o. Florianowi Koziurze OFMConv, który w 1951 roku zapragnął zaopatrzyć świątynię w instrument piszczałkowy. Rozmowy wstępne rozpoczęły się 4 stycznia 1951 roku. Miesiąc później, 12 lutego, została podpisana umowa z poznańskim organmistrzem Ludwikiem Saganowskim na budowę 12-głosowego instrumentu, o dwóch manuałach z pedałem i trakturze pneumatycznej. 2 lipca tegoż roku na chórze muzycznym w nawie głównej instrument został zmontowany i 12 sierpnia na mszy św. o godz. 10.00 poświęcony przez gwardiana, o. Anzelma Kubita OFMConv. Z tej okazji odbył się koncert organowy w wykonaniu Feliksa Rączkowskiego.

W stanie pierwotnym instrument przetrwał do początku lat 70. XX wieku. W wyniku powołania do życia w dniu 1 maja 1970 r. komisji, której członkami zostali m.in: Feliks Rączkowski i przedstawiciel firmy Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy, podjęto decyzję, aby na głównym chórze wybudować większe organy, a obecny instrument Saganowskiego przenieść na emporę w prezbiterium.
Dokonała tego w lutym 1971 r. firma Włodzimierza Truszczyńskiego. Dodano wówczas 4 głosy i wymieniono stół gry, który zainstalowano w prezbiterium na poziomie posadzki, nieopodal ołtarza głównego.

Instrument w stanie obecnym ma 16 głosów, które rozlokowane są w dwóch szafach organowych, zbudowanych na emporach w prezbiterium, przy czym w jednej znajdują się sekcje manuału I i pedału, a w drugiej – manuału II..


Budowniczy
Ludwik Saganowski
Rok zakończenia budowy
1951
Liczba głosów
16
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
elektro-pneumatyczna
Traktura rejestrów
elektro-pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Pryncypał 8'1. Bourdon 8'1. Subbas 16'
2. Flet 8'2. Vox coelestis [8']2. Flet 8'
3. Oktawa 4'3. Gamba 8'3. Pryncypał 4'
4. Flet rurkowy 4'4. Pryncypał 4'
5. Flet leśny 2'5. Kwinta 2 2/3'
6. Mixtura 5x6. Piccolo 2'
7. Cymbel 3 ch.
Pomoce
Połączenia: M. II-I, Super M. II-I, Subokt M. II-I, M. I-P., M. II-P.
Urządzenia dodatkowe: automat pedału, 2 wolne kombinacje
Register zbiorowy: Forte
Stół gry

Stół gry


Autor
Klaudiusz Bieńko


Ostatnia modyfikacja: 2017-08-12 09:57:20

Bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask (Niepokalanów) - 49 głosów