Kościół św. Wawrzyńca Kochanowice (śląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Instrument wzorowany jest na wczesnoromantycznych organach hiszpańskich. Został nagrodzony na targach Sacroexpo w 2003 roku.

Szafa organowa jest wykonana z litego drewna sosnowego. Z zewnątrz jest okryta fornirem dębowym. Elementy snycerki wykonane są z drewna lipowego, pozłacane i pokryte warstwą postarzającą. Gałki głosów wykonane są z postarzanego mosiądzu. Tabliczki rejestrów wykonane są z mosiądzu i grawerowane ręcznie z ozdobną czcionką. Klawisze manuałów są oklejone hebanem, a snycerka boków klawiatury przedstawia ornamentykę rośliną.

Organy są usytuowane na środku chóru przy balustradzie. Stół gry znajduje się z prawej strony instrumentu. Powietrze pod ciśnieniem jest gromadzone w miechu pływakowym. Zakres manuału to C-f3; klawiatura jest dzielona na bas (C-h) i dyszkant (c1-f3). Klawiatura nożna ma zakres C-d1. Traktura jest podwieszana z klawiszami o konstrukcji jednoramiennej. Cięgła traktury (abstrakty) są wykonane z cedru libańskiego (11,1 x 1,8 mm). Wałki skrętne wykonane zostały z duraluminium w mosiężnych gniazdach. Nakrętki anodowanego mosiądzu z nakładkami z czerwonego PCW.

Wiatrownica jest klapowo-zasuwowa, z ramą wykonaną z drewna dębowego i podstawą ze sklejki wodoodpornej (15 mm grubości). Klapy wykonane są z jasnego drewna afrykańskiego, a pulpety są ołowiane. Od dźwięku C do H występują podwójne klapy, które są oklejone skórą baranią i 3 mm filcu. Prowadzenie klapy jest kaszmirowane. Pod wiatrownicą znajduje się amortyzator pływakowy. Zasuwy zostały wykonane z materiału syntetycznego. W wiatrownicy wszystkie głosy mają dwie zasuwy dla części basowej i dyszkantowej oprócz Lieno III 1’. Konstrukcja nośna całych organów jest stalowa. Instrument składa się z około 14 tysięcy części.


Budowniczy
Damian Kaczmarczyk
Rok zakończenia budowy
2003
Liczba głosów
13
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Flautado 8’1. Contras 16’
2. Flauta 8’2. Flautado 8’
3. Flautes tapades 8’3. Burdon 8’
4. Octav 4’
5. Flauta Allemana 4’
6. Docena 2 2/3’
7. Quincena Nasard 2’
8. Diez y Novena 1 3/5’
9. Lieno III 1’
10. Trompeta Real 8’
Pomoce
Man–pedal
Stół gry

Stół gry

Piszczałki

Piszczałki

Manubria, strona lewa

Manubria, strona lewa

Manibria, strona prawa

Manibria, strona prawa


Autor
Mateusz Derner


Ostatnia modyfikacja: 2017-07-25 20:26:13