Kościół Wniebowzięcia NMP Niegowić (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W dostępnych źródłach na temat organów w parafii możemy znaleźć informacje o instrumencie, jaki znajdował się w starym drewnianym kościele. Były to organy firmy Gebrüder Rieger z Jägerndorfu (obecnie Krnov w Czechach) zbudowane w 1913 roku (opus 1925). Miały jeden manuał i pedał, trakturę pneumatyczną i 12 głosów.

DYSPOZYCJA ORGANÓW FIRMY RIEGER

Manuał Pedał
Pryncypał 8' Subbas 16'
Gemshorn 8' Oktawbas 8'
Gamba 8'  
Flet major 8'  
Oktawa 4'  
Flet 4'  
Mikstura 3 rzęd.  
Koncertflet 8'  
Aeolina 4'  
Trawersflet 4'  

 

W roku 1948 rozpoczęto budowę nowego, większego kościoła z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii Niegowić, ks. Karola Wojtyły. Prace przy nowej świątyni ukończono w 1955. Ponieważ organy firmy Rieger były za małe do tego nowego miejsca, zostały przewiezione do kościoła zmartwychwstańców w Radziwiłłowie, zaś nowy kościół w Niegowici został wyposażony w instrument zbudowany przez firmę Biernackiego. Organy nie zostały jednak w pełni ukończone: brakowało osobnych głosów w manuale II (możliwe było jedynie łączenie doń głosów mieszczących się w manuale III). Również w pedale widoczne były pewne braki w porównaniu do zaplanowanej dyspozycji wynikającej z nazw głosów, widniejących na rejestrach, nie zainstalowano bowiem dwóch głosów 16-stopowych (Majorbas i Violonbas). Instrument nie miał także głosów językowych. Na początku obecnego stulecia Lech Skoczylas z Krakowa uzupełnił organy o nieistniejące wcześniej połączenia manuałów do pedału. Instrument działał w oparciu o elektropneumatyczną trakturę gry i rejestrów oraz wiatrownice stożkowe, obsługiwane przez silnik, który w latach 90. został wymieniony na nową, cichobieżną dmuchawę elektryczną niemieckiej firmy Laukhuff.

DYSPOZYCJA ORGANÓW BIERNACKIEGO:

Manuał I (C-a3)    Manuał II (C-a3)    Manuał III (C-a3)    Pedał (C-f1)
Bourdon 16' Pryncypał flet 8' Flet kryty 8' Majorbas 16'
Pryncypał 8' Bourdon 8' Flet koncert 8' Violonbas 16'
Flet major 8' Salicet 8' Aeolina 8' Subbas 16'
Róg kozi 8' Rurflet 4' Vox coelestis 8' Oktawbas 8'
Oktawa 4' Flet minor 4' Róg nocny 4' Fletbas 8'
Bachflet 4' Flet leśny 2' Flet kryty 4' Chorałbas 4'
Kwinta 2 2/3' Tercja 1 3/5' Nasard 2 2/3' Puzon 16'
Superoktawa 2' Flautino 1' Pikolo 2'  
Mikstura 3ch. Obój 8' Cymbel 3 ch.  
Trąbka 8'   Vox humana 8'  


Połaczenia: I-P, II-P, III-P, M.III-M.II, Super II, M.II-M.I, M.III-M.I, Super M.II-M.I, Super M.III-M.I, Subo M.II-M.I.
Włączniki pomocnicze: Ap, Kasownik, P, F, T, Pl, Kasownik, Rg, WK I, WK II, WK III, Cr, Kasownik, Gj, Kasownik.
Włączniki nożne: Pleno, Rejestry, W. Komb. 1, W. Komb. 2, W. Komb. 3, Crescendo.
Dźwignie nożne: Crescendo, Echo M.III.
Urządzenia dodatkowe: Dzwony (brak), Tremolo M.III.

Ponieważ instrument był budowany w trudnych czasach, jakość materiału użytego do wykonania organów nie była dobra. Okazało się również, że w częściach drewnianych wielkie szkody wyrządził kornik. Dlatego w roku 2014 ks. proboszcz Paweł Sukiennik wraz z organistką i parafianami zaczęli się zastanawiać nad gruntownym remontem organów. Jednak po dokładnym zbadaniu stanu instrumentu członkowie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej stwierdzili, że koszt remontu przewyższyłby znacznie wartość samego instrumentu. Stąd padła propozycja, aby wybudować nowe organy, lub ewentualnie sprowadzić używane. W październiku 2015 roku okazało się, że w Bergen w Norwegii jest na sprzedaż instrument, który idealnie pod względem wielkości pasowałby do niegowickiej świątyni. Jeszcze w tym samym roku, w listopadzie, członkowie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej udali się do Norwegii, aby dokonać oględzin instrumentu. Organy te zostały wybudowane w latach 60. przez niemiecka firmę Walcker, a ich stan był bardzo dobry. Instrument nie był zabrudzony, wszystkie elementy wewnątrz zakonserwowane i czyste. Materiał piszczałkowy jest wysokiej jakości (piszczałki metalowe wykonane z wysokoprocentowych stopów cyny, natomiast drewniane ze szlachetnych odmian drewna, np. z mahoniu).  Po powrocie komisji do Polski zapadła decyzja o kupnie tych organów przez niegowicką parafię. W styczniu 2016 r. pracownicy firmy organmistrzowskiej Mariana Majchera pojechali do Norwegii, aby zdemontować instrument i przywieźć go do Polski. W marcu tego roku zostały rozebrane organy Biernackiego. W kwietniu rozpoczął się montaż nowego instrumentu, który trwał do września. Wszystkimi pracami związanymi z budową organów zajęła się firma Mariana Majchera.

Ponieważ szafa organowa, która była w Norwegii, jest wpisana do tamtejszego rejestru zabytków i dlatego musiała pozostać w tamtejszym kościele, została zaprojektowana nowa szafa organowa przez Piotra Nowakowskiego i wykonana przez Józefa Majerczyka (firma Stolfach), która doskonale wpisała się w architekturę wnętrza oraz koresponduje ze stylistyką pozytywu zawieszonego na balustradzie chóru.

25 września, dokładnie w 50. rocznicę konsekracji kościoła, miało miejsce uroczyste pobłogosławienie nowych organów, którego dokonał kard. Stanisław Dziwisz.


Budowniczy
Walcker
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
30
Liczba klawiatur
3+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIManuał IIIPedał
Ryggpositiv Hovedverk Svellverk 
1. Tregedakt 8'1. Pryncypał 8’1. Bordun 8’1. Principal 16’
2. Rørfløyte 4’2. Rørfløyte 8’2. Spissgamba 8’2. Subbas 16’
3. Principal 2'3. Oktav 4'3. Principal 4’3. Gedaktbass 8’
4. Superkvint 1 1/3'4. Fløyte 4’4. Koppelfløyte 4’4. Oktav 8’
5. Krumhorn 8' 5. Kvint 2 2/3’5. Blockfløyte 2’5. Fløytebass 4’
6. Oktav 2’6. Sesquialtera 2f.6. Basun 16’
7. Mixtur 3-4 f.7. Scharff 3f.7. Schalmey 4’
8. Trompet 8’ 8. Fagott 16’
9. Oboe 8’
10. Clarion 4’
Pomoce
Połączenia: SV/HV, RP/HV, SV/P, HV/P, RP/P
Tremolo RP, Tremolo SV
3 wolne kombinacje, wałek crescendo, żaluzja manuału III, Tutti
Stół gry

Stół gry

Prospekt poprzednich organów Biernackiego

Prospekt poprzednich organów Biernackiego

Stół gry poprzednich organów Biernackiego

Stół gry poprzednich organów Biernackiego

Organy firmy Rieger w dawnym kościele

Organy firmy Rieger w dawnym kościele


Źródło
Zdjęcie organów firmy Rieger pochodzi z archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Autor
Natana Szaro


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:16:33