Kościół Matki Bożej Pięknej Miłości Proszówki (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W podbocheńskich Proszówkach powstaje nowy kościół, będący obecnie filią parafii Krzyżanowice, ale docelowo ma zostać tam utworzona samodzielna parafia. Dzięki życzliwości księdza rodaka Mieczysława Kamionki, pracującego w Niemczech, nowy kościół otrzymał wiele sprzętów z zamkniętego filialnego kościoła katolickiego św. Marcina w Osterode k. Hanoweru: ołtarz, ławki,
chrzcielnicę, a także organy. Instrument wybudował Hanz-Heinz Blöß z Goslar-Oker w 1967 roku. W latach późniejszych remont przeprowadził Manfred Gaulke z Hüddessum (zachowana tabliczka w stole gry). Montażem organów w Proszówkach zajęła się firma Mieczysława Ziemiańskiego ze Szczyrzyca. Instrument poświęcił 9 października 2016 r. bp Leszek Leszkiewicz.

Organy mają 15 głosów, dwa manuały i pedał, mechaniczną trakturę gry, elektryczną trakturę rejestrów i wiatrownice klapowo-zasuwowe. Poszczególne sekcje są ustawione w szafie równolegle do osi kościoła: z lewej strony sekcja pedału, w środku sekcja manuału I, z prawej strony sekcja manuału II. Każdą sekcję zasila oddzielny miech pływakowy umieszczony w dolnej części szafy. Części do traktury elektrycznej firmy Otto Heuss z Lich. Stół gry wolnostojący; grający siedzi tyłem do prezbiterium.

Skala manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1.


Budowniczy
Hans-Heinz Blöß
Rok zakończenia budowy
1967
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Rohrflöte 8'1. Gedackt 8'1. Subbaß 16'
2. Prinzipal 4'2. Quintade 4'2. Prinzipalbaß 8'
3. Spitzflöte 4'3. Waldflöte 2'3. Choralbaß 4'
4. Quinte 2 2/3'4. Quinte 1 1/3'
5. Schwiegel 2'5. Sesquialtera 2 f.
6. Mixtur 3-4 fach6. Scharf 4 f.
Pomoce
Połączenia: I-Pedal, II-Pedal, Manualkoppel
Urządzenia dodatkowe: dwie wolne kombinacje
Stół gry

Stół gry


Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:16:30